بودجه‌هایی که در جلسات فقط رقم‌شان شنیده می‌شود؛

دولت دست خیّران را در پوست گردو گذاشت/ بلاتکلیفی سالن چند منظوره روستای شیرگ هفت ساله شد

سالن چند منظوره ورزشی در روستای شیرگ که یک پروژه مشترک بین دولت و خیّران است، در حالی پس از گذشت هفت سال از کلنگ‌زنی، پیشرفت زیادی نداشته که تاکنون هزینه‌های احداث آن تنها از سوی خیّران پرداخت شده و هیچ بودجه‌ دولتی به این پروژه تزریق نشده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ۲۱ آذر سال ۱۳۹۲ طی مراسمی کلنگ سالن چند منظوره ورزشی در روستای شیرگ بخش زهان شهرستان زیرکوه به ابعاد ۱۲۰۰ متر مربع با حضور مسئولان وقت به زمین زده شد.
این پروژه که به عنوان اولین سالن ورزشی مشارکتی استان معرفی شد قرار بود با اعتباری بیش از یک میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و با مشارکت خیّران شهرستان زیرکوه در روستای شیرگ ساخته شود و زمین این سالن ورزشی توسط خانواده شهید اژدری به منظور ساخت فضای ورزشی برای اهالی روستا واگذار شده است.
اکنون پس از گذشت بیش از ۷ سال از کلنگ‌زنی این سالن ورزشی، نه‌تنها این پروژه به اتمام نرسیده بلکه تنها از طرف خیّران برای احداث این سالن کمک مالی انجام شده است.
دولت یک ریال برای ساخت پروژه کمک نکرده است
علی‌پور عضو سابق شورای اسلامی روستای شیرگ و خیّری که در بحث ساخت این سالن ورزشی همکاری دارد در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: سالن چند منظوره روستای شیرگ قرار بود با همکاری خیّران و دولت ساخته شود.
وی افزود: در حال حاضر که چند سال از کلنگ‌زنی این سالن چند منظوره می‌گذرد فقط با کمک‌های مالی که از خیّران جمع‌آوری شده توانستیم کار شناژریزی سالن را انجام دهیم.
این خیّر بیان کرد: اسکلت‌های این پروژه نیز خریداری و به روستا آورده شده اما تعدادی از اسکلت‌ها ایراد دارد که باید برای تعمیر به شهرک صنعتی بیرجند برده شود و این کار نیز حدود ۸۰ میلیون تومان هزینه دارد.
علی‌پور با بیان این‌که تا این مرحله از احداث سالن چند منظوره روستای شیرگ، دولت یک ریال برای ساخت پروژه کمک نکرده، عنوان کرد: رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان زیرکوه به ما گفته است اگر مردم و خیّران بتوانند اسکلت سالن را سرپا کنند آن موقع این پروژه را در ردیف بودجه قرار خواهند داد.
وی خاطرنشان کرد: زمین این سالن چند منظوره متعلق به خانواده شهید اژدری بوده که به صورت رایگان اهدا شده است و تاکنون این سالن اگر پیشرفتی داشته فقط با همکاری مردم و خیّران بوده است.
عضو سابق شورای اسلامی روستای شیرگ اظهار کرد: سوله دست دومی نیز برای ادامه کار و احداث سالن چند منظوره از شهرستان قاین خریداری کرده و به روستا آورده‌ایم اما در حال حاضر بودجه‌ای برای سرپاکردن سوله نداریم و این سوله چندین سال می‌شود در فضای باز رها شده است.
علی‌پور با بیان این‌که زیربنای این سالن بیش از یک هزار مترمربع است، گفت: تاکنون حدود ۱۵۰ میلیون تومان برای احداث سالن چند منظوره روستای شیرگ با کمک خیّران هزینه شده و تا سرپا شدن سوله نیز به حدود ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار دیگر نیاز داریم و طبق صحبت‌های انجام شده پس از سرپا شدن سوله، اداره کل ورزش و جوانان این سالن ورزشی را در ردیف بودجه قرار دهد.
وی عنوان کرد: جمعیت مستقر در روستای شیرگ به ۱۳۰۰ نفر می‌رسد و وجود سالن ورزشی برای استفاده جوانان روستا بسیار ضروری است ضمن این‌که نوجوانان و جوانان روستای شیرگ نیز همیشه پیگیر کار ساخت این سالن چند منظوره و اتمام آن هستند.
۷ سال از کلنگ‌زنی سالن چند منظوره شیرگ می‌گذرد
این خیّر با بیان این‌که بیش از ۷ سال از کلنگ‌زنی این پروژه می‌گذرد، اظهار کرد: چندین سال است که اسکلت و سوله برای احداث این سالن را با کمک خیّران خریداری کردیم اما در حال حاضر توان مالی برای سرپا کردن اسکلت و سوله را نداریم و از اداره کل ورزش و جوانان استان درخواست می‌کنم برای ادامه کار با ما همکاری کنند.
تاکنون هزینه‌ها را خیّران پرداخت کردند
مصطفایی دهیار روستای شیرگ نیز در این خصوص به خاورستان، گفت: مشارکتی بودن ساخت سالن چند منظوره در روستای شیرگ از ابتدا مطرح شده بود اما سقف و مبلغی به عنوان سهم دولت و سهم خیّر مشخص نشده است.
وی افزود: تاکنون هرچه برای ساخت سالن چند منظوره روستای شیرگ اقدام و انجام شده از شناژ یزی گرفته تا اسکلت، پایه و سوله همه با کمک خیّران بوده و تاکنون هیچ کمکی از طرف دولت به این پروژه نشده است.
دهیار روستای شیرگ بیان کرد: حدود چهار ماه قبل فرماندار زیرکوه در جلسه‌ای از برآورد اعتبار یک میلیارد تومانی برای ساخت این سالن چند منظوره و در نظر گرفتن اعتبار۵۰۰ میلیون تومانی صحبت کرده بود اما مشخص نیست این ۵۰۰ میلیون چکار شده و برای کجا در نظر گرفته شده است.
کمک دولت در حد حرف
مصطفایی عنوان کرد: تاکنون کمک دولت برای ساخت سالن چند منظوره روستای شیرگ در حد حرف بوده و امور ورزش و جوانان شهرستان زیرکوه نیز در جریان این صحبت‌ها است.
وی ادامه داد: در جلسه‌ای که فرماندار شهرستان زیرکوه را حضوری دیدم به من گفت اعتباری برای ساخت سالن چند منظوره شیرگ در نظر گرفته شده است، اما تاکنون چیزی از اعتبار و کمک دولت برای ادامه ساخت این سالن چند منظوره ندیده‌ایم.
دهیار روستای شیرگ به حضور سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در روستای شیرگ اشاره کرد و افزود: نماینده نیز در جریان موضوع قرار گرفته و گفته است این کار را انجام خواهیم داد.
مصطفایی خاطرنشان کرد: مقرر شده این سالن چند منظوره برای برنامه‌های ورزشی و سایر مراسمات روستا مورد استفاده باشد.
سوله در حال رفع عیب است
حسن عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: سوله‌ای که برای سالن چند منظوره روستای شیرگ خریداری شده به دلیل این‌که چندین سال در فضای باز بوده و تحت تاثیر بارندگی و آب و هوا دچار زنگ‌زدگی و ایراداتی شده نیاز است به کارخانه برده، رفع عیب و رنگ‌آمیزی شود.
وی افزود: به دلیل کم بودن برخی از قطعات، سوله نیاز به رفع عیب داشت که برای رفع عیب نیز نیاز به ارسال به کارخانه داشت لذا سوله برای رفع عیب و رنگ آمیزی به کارخانه قاین برده شده که پس از رفع عیب، پروژه به روستا آورده و نصب خواهد شد.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی بیان کرد: پس از نصب پروژه در محل روستا، قرار شده از محل اداره کل ورزش و جوانان استان و فرمانداری شهرستان زیرکوه بتوانیم برای ادامه کار در سال ۱۴۰۰ تخصیص اعتبار بگیریم و پروژه به بهره‌برداری برسد.
۵ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام سالن چند منظوره روستای شیرگ
عزیزی عنوان کرد: پیش‌بینی ما این است پس از این‌که سوله از کارخانه آمد و در روستا نصب شد، ۵ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام نیاز داشته باشد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴