دولت مصمم است اگر وعده‌ای را عملی نکرد آن را به اطلاع مردم برساند

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت فرمایشات رهبری را سر لوحه و نقشه راه خود قرار می دهد، گفت: دولت سعی خواهد کرد به وعده های خود عمل کند و اگر وعده ای عملی نشد قطعا این موضوع را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

به گزارش خاورستان، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت صبح امروز سه شنبه (۱۹ دی ماه) در نشست خبری با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در روز ۱۹ دی ماه اظهار داشت: دولت فرمایشات رهبری را سر لوحه و نقشه راه خود قرار می دهد و همواره در بین مردم خواهد بود و سعی خواهد کرد به وعده های خود عمل کند و اگر وعده ای عملی نشد قطعا این موضوع را به اطلاع مردم خواهیم رساند که این جزو تاکیدات رئیس‌جمهور است.

وی ادامه داد: هفته گذشته چندین استان کشور دچار سیل شدند که این موضوع از طریق هواشناسی اطلاع رسانی شد و الحمدلله با اطلاعات قبلی توانستیم این موضوع را کنترل و مدیریت کنیم که در ساعات اولیه شاهد حضور وزرای مربوط در استان های سیل زده بودیم.

سخنگوی دولت گفت: استانداران استان های سیل زده در جلسه هیئت دولت که به صورت مجازی برگزار شد حاضر شدند و همچنین وزرای بازدید کننده از این مناطق گزارش هایی ارائه دادند که در دولت ۲۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از مناطق سیل زده به صورت تنخواه تصویب شد و همچنین قرار است سیمان رایگان در اختیار خانوارهای که دچار آسیب شدند داده شود.

بهادری جهرمی با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، بیان داشت: اعضای دولت با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مرکب از وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کردند.

وی افزود: توسعه زیرساخت های اقتصاد دیجیتال، برطرف کردن موانع و شتاب بخشی به شکل گیری زیست بوم اقتصاد دیجیتال در کشور، حمایت از پلتفرم ها و کسب و کارهای دیجیتال و فناوری پایه در کشور، بسترسازی برای توسعه اشتغال فناوری پایه در کشور، برطرف کردن موانع فعالیت پلتفرم های ایرانی در سطح بین المللی و توسعه مهارت های الزام آور اقتصاد دیجیتال، از جمله وظایف کارگروه یاد شده است.

سخنگوی دولت بیان داشت: نخستین جلسه شورای عالی امور ایرانیان خارج کشور ۱۱ دی ماه با حضور رئیس جمهور برگزار شد و رئیس جمهور بر حمایت و رسیدگی به مسائل ایرانیان خارج از کشور از جمله مسائل کنسولی، تحصیلی و تجاری تاکید کردند.

وی افزود: همچنین در این خصوص سامانه میخک وزارت خارجه بعنوان پرسمان تردد محیطی راه اندازی شده است و ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند سوالات خود را در آنجا مطرح کنند و ظرف مدت کوتاهی پاسخ آن را دریافت کنند.

بهادری جهرمی با اشاره به مسئله سربازی، گفت: به منظور تسهیل در تردد ایرانیان خارج از کشور که مشمول خدمت سربازی هستند، فرصت دو سفر سالانه به ایران در نظر گرفته شده که بدون مانعی بتوانند به کشور رفت و آمد کنند.

وی افزود: برای نخستین بار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عضویت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور درآمد.

به گفته سخنگوی دولت لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور به منظور حمایت از حقوق این دسته از هموطنان در دولت در حال تدوین است.

بهادری جهرمی در ادامه نشست خبری گفت: در موضوع کرونا با عنایت خدا، همراهی مردم و تلاش های شبانه روزی دولت، به نقطه امیدوار کننده و قابل قبولی رسیده ایم. امروز حدود ۱۲۳ میلیون دوز واکسن تزریق شده که بیش از ۶۰ میلیون نفر دوز اول، ۵۲ میلیون نفر دوز دوم و بیش از ۱۰ میلیون نفر دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند.

وی افزود:  آمار مبتلایان هم کاهش قابل توجهی داشته است و به زیر ۲ هزار نفر و آمار فوتی ها به کمتر از ۴۰ نفر رسیده است. این در حالی است که در ابتدای شهریورماه که دولت مردمی شروع به کار کرد، کمتر از ۱۸ میلیون نفر دوز اول و کمتر از ۷میلیون نفر دوز دوم واکسن را دریافت کرده بودند و در زمینه آمار مبتلایان نیز حدود ۴۰ هزار نفر ابتلای روزانه و نزدیک به ۷۰۰ نفر فوتی را شاهد بودیم.

بهادری جهرمی با اشاره به نقشه کرونایی کشور، بیان داشت: در همین مدت از یک نقشه تقریبا قرمز کرونایی به یک نقشه تقریبا آبی رسیده ایم و تمام آن ۳۶۰ شهری که قرمز بود امروز آبی یا زرد شده اند.

وی افزود: امروز البته خطر کرونا به طور کامل برطرف نشده و در معرض سویه های جدید نظیر اُمیکرون که به شدت گسترش پذیر است، هستیم. اگر میخواهیم محدودیت ها برنگردد، خانواده های بیشتری داغدار نشوند، کسب و کارها رونق یابند، درهای مدارس، دانشگاه ها، مساجد، سینماها و ورزشگاه ها باز باشد، باید دوز سوم واکسن را هرچه سریعتر تزریق کنیم و از رعایت شیوه نامه های بهداشتی مثل ماسک و رعایت فاصله اجتماعی غافل نشویم. این خواسته دولت از مردم است و ما امیدواریم این همراهی و اطمینان مردم به دولت در ادامه نیز استمرار داشته باشد.

وی با اشاره به آبی شدن نقشه کرونایی کشور گفت: این درحالی است که کشورهای اروپای، آمریکایی و آفریقایی با توجه به شیوع سویه اُمیکرون به سمت شرایط قرمز و وخیم می روند ولی کشور ما آبی و زرد است که ان‌شاالله همه کشور آبی خواهد شد.

درحال تکمیل…