نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی:

دولت گذشته به نظرات کارشناسی برای مقابله با بیماری کرونا توجه نداشت/ ستاد ملی کرونا به استانداران تنفیذ اختیار کند

اسحاقی با بیان این‌که دولت گذشته به نظرات کارشناسی برای مقابله با بیماری کرونا توجه نداشت، گفت: دولت جدید به مصوبات کمیسیون بهداشت توجه کند.

سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد سوءمدیریت دولت روحانی در مقابله با کرونا، اظهار کرد: من در گذشته گفته و مجدد نیز تاکید می‌کنم متاسفانه مبارزه با کرونا نیاز به یک اتحاد و نظر کارشناسی دارد.
وی افزود: در دولت گذشته به نظرات کارشناسی برای مقابله با بیماری کرونا توجه نمی‌شد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تاکید می‌کنم در دولت گذشته یک همراهی و اتحادی وجود داشت که به آن توجه نمی‌شد.
اسحاقی عنوان کرد: در دولت گذشته به کرّات اظهار کردم که ما باید به سمت مدیریت استان‌ها توسط استاندارها برویم؛ ستاد ملی مبازره با کرونا در پایتخت نشسته و دارد با آمار و ارزیابی روی کاغذ تصمیم گیری می‌کند.
وی اظهار کرد: برای نمونه برخی از استان‌های ما باید استاندارها بنا به اقتضای جغرافیا، فرهنگ ها و محیط‌های اجتماعی تصمیمات لازم را بگیرند اما این اتفاق نمی‌افتاد چون در مرکز کشور برای یک استان تصمیم گیری می‌شد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: به عنوان مثال در شهرهایی که وضعیت قرمز می‌شد ورود و خروج به آن شهرها ممنوع می‌شد اما این ممنوعیت ورود و خروج به شهرها و برخوردها در تمام کشور یکسان بود؛ برخوردی که در استان‌های شمالی کشور که توریستی است با شهرهای مثل قاین، بیرجند، فردوس، سرایان و شهرهای دیگر بود.
اسحاقی عنوان کرد: ما شاهد این بودیم که بعضی اوقات ورود به شهر برای شهروندان ایجاد مزاحمت و دردسر می‌کرد؛ فردی که در خارج شهر برای نمونه کارخانه سیمان قاین مشغول بکار بود وقتی می‌خواست وارد شهر شود باید یک مسیر ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری را طی می‌کرد.
تصمیم‌های بی تدبیر
وی تصریح کرد: این‌گونه اتفاقات و تصمیمات بی تدبیری انجام شد که مردم هم نسبت به تصمیمات شورای ملی مبازره با کرونا بی انگیزه و اعتماد شدند و این اتفاق ها باعث شد که مردم بفهمند این تصمیم ها نه تنها گرهی باز نمی‌کند بلکه گرهی به زندگی و رفاه آنها اضافه می‌کند.
ستاد ملی کرونا به استانداران تنفیذ اختیار کند
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مبارزه جدی با کرونا داشته باشیم چند اقدام باید انجام داد، ستاد ملی کرونا باید تنفیذ اختیار به استانداران بکند و آنها را در جایگاه پاسخگویی قرار دهد؛ استاندار منتسب و موظف شود مدیریت استان را به گونه‌ای عمل کند که میزان پیشرفت کرونا جلوگیری شود.
اسحاقی گفت: از طرف دیگر دولت باید برای صنوف ایجاد انگیزه کند؛ وقتی دولت به صاحبان صنوف اعلام می‌کند باید این محدودیت ها را انجام دهد آیا دولت هم کاری برای صنوف انجام داده است؟ آیا در زمان نیاز کمک اصناف کرده؟ آیا در بحث هزینه‌های جانبی صنوف از جمله آب، برق، گاز و تلفن به اصناف کمک کرده است؟ آیا در بحث‌های بعدی بحث تسهیلات و موارد دیگر به اصناف کمک کرده است؟
وی ادامه داد: دولت باید برای اصناف ایجاد انگیزه کند چراکه ایجاد انگیزه خیلی می‌تواند برای کنترل بیماری کرونا کمک کند.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی به مسئله واکسن اشاره و اظهار کرد: خدا راشاکر هستم که مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرخود در مورد تهیه و تولید واکسن تاکید کردند؛ تهیه و تولید واکسن از نظر مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفت.
اسحاقی عنوان کرد: اما باید بدانیم که این بیماری روز به روز چهره های جدیدی را از خودش نشان می‌دهد و ما تنها با واکسن نمی‌توانیم با این بیماری مقابله کنیم. باید این فرهنگ را برای مردم ایجاد کنیم که سالها باید با این فرهنگ مبازره با کرونا زندگی کنیم.
وی افزود: لازمه این فرهنگ سازی ملاحظه مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی است.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در کمیسیون بهداشت نیز بر اساس دستور رئیس مجلس شورای اسلامی جلسه ای با حضور اعضای کمیسیون بهداشت، معاونین وزارت بهداشت، نمایندگان فرهگستان علوم پزشکی، معاون دادستان کل کشور، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستانها و مسئولان نظام پزشکی، پرستاری و سازمان غذا و دارو، مسئولان سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، درمان ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و نمایندگان دسته های اطلاعات و وزارت اطلاعات و امنیتی برگزار شده و ۲۰ مصوبه داشته است که امیدواریم آیت الله رئیسی رئیس جمهور دولت سیزدهم به این مصوبات توجه کنند و تاکید موکد به اجرایی کردن توصیه های ۱۲ گانه مقام معظم رهبری، محدودیت و مدیریت تمامی تجمعات، مدیرت جدی مسافرتهای بین شهری و استانی، احیا و تقویت طرح محله محور شهید سلیمانی، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن هزینه های انجام حداقل ۲۰۰ هزار تستهای روزانه و تست های پی سی آر و … از جمله مصوبات این جلسه است.
دولت جدید به مصوبات کمیسیون بهداشت توجه کند
اسحاقی تصریح کرد: دولت جدید باید به مصوبات کمیسیون بهداشتی که نتیجه ساعت ها بحث کارشناسی و حضور تمام دستگاه‌ها، اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب نظر در این حوزه هستند را باید توجه کند.
وی عنوان کرد: نکته بعدی که دولت جدید باید توجه کند فقط بحث واکسن است؛ تولید واکسن داخل و تهیه از خارج بحث مهمی است که مردم از واکسینه برخوردار شوند.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته بعدی این است که دولت جدید باید اختیار تام را به استانداران بدهد و استانداران را در مقام پاسخگویی قرار دهد. وقتی استاندار مکلف شود که به مقام بالادستی خود یعنی رئیس جمهور باید پاسخگو باشد قطعا دستورات و دستورالعمل های خوبی را صادر خواهد کرد.
انتهای پیام/۱۲۷