وزیر صنعت:

دولت یک صفر بودجه حمایت از صادرات غیرنفتی را از قلم انداخت/۲ سال است به مردم قول می دهیم ولی عمل نمی‌کنیم

وزیر صنعت با بیان این که به زودی دستورالعمل حمایت از صادرات غیر نفتی با کمک سازمان مدیریت و وزارت اقتصاد امضا می‌شود، گفت: سال گذشته معاون اول رئیس جمهور ۲ هزار میلیارد تومان برای این کار در نظر گرفته‌است که ظاهرا یک صفر آن افتاده است.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، محمدرضا نعمت‌زاده عصر امروز در نشست تقسیم کار ملی و منطقه‌ای برای افزایش تولید ملی در محل سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی کشور اظهار کرد: عملیاتی و فعال کردن بخش‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی در کشور مهمترین امر به حساب می‌آید که در فرمایشات رهبر معظم انقلاب نیز منعکس شده است.
وی افزود: برای رسیدن به این مهم باید همه اقدام و عمل کنیم و نتیجه این اقدامات نیز تا آخر سال قابل ارائه باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که رسیدن به این مهم کار دشواری است ادامه داد: آنچه رهبر معظم انقلاب تاکید دارند، توجه منسجم به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای مقاوم سازی اقتصاد کشور است،‌ که در صحبت‌های ایشان نمود پیدا می‌کند.
نعمت‌زاده تصریح کرد: برای تاکید بر تولیدات داخلی و فعال کردن بخش‌های تولیدی کشور پیشنهاداتی داده شده است که اکنون تکمیل شده و آقای جهانگیری نیز بر آنها تاکید دارد.
وی با اشاره به لزوم فعال کردن ۱۰ هزار واحد کوچک تولیدی گفت: ما زیاد نگران واحدهای بزرگ نیستیم زیرا آنها کارهای خود را انجام می‌دهند. البته به غیر از خودروسازان که مشکلاتی به ویژه در بخش قطعه‌سازی داشتند که با حمایت دولت تا اندازه‌ای برطرف شد و انشا الله امسال رونق بیشتری در این بخش خواهیم داشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در تکمیل صحبت‌های خود درباره واحدهای کوچک اقتصادی گفت: وضعیت فعال بودن این واحدهای اقتصادی شناسایی شده است و آنهایی که زیر ۵۰ درصد کار می‌کنند تعیین شده و آنهایی که زیر ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند و غیره مشخص شده است.
* ۲ هزار طرح نیمه تمام کوچک و متوسط بالای ۷۰ درصد وجود دارد
نعمت‌زاده با بیان این که ۲ هزار طرح نیمه تمام کوچک و متوسط بالای ۷۰ درصد وجود دارد گفت: ۱۶ هزار میلیارد تومان برای واحدهای کوچک باید جذب کنیم و پیشنهاد کرده ایم تا به این واحدها اختصاص داده شود.
وی یادآور شد: برای آموزش آنها نیز برنامه‌ریزی لازم شده است تا کمک‌های فنی به آنها داده شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: برای صادراتی کردن این واحدها نیز برنامه‌ریزی صورت گرفته است و از اردیبهشت ماه سال جاری این برنامه ها شروع می‌شود.
نعمت‌زاده گفت: معاون اول رئیس جمهور نیز در توسعه صادرات غیر نفتی در چند مورد تصمیم‌گرفته‌است و کارهای خوبی نیز انجام شده است که تا ۲ هفته دیگر ارائه می‌شود.
وی گفت: دستورالعمل حمایت از صادرات غیر نفتی در حال آماده‌سازی است که با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت اقتصاد و دارایی امضا می‌شود اما برای تحقق آن نیازمند مشوق‌هایی است که باید منابع آن نیز تامین شود.
* دولت یک صفر بودجه حمایت از صادرات غیرنفتی را از قلم انداخت
مقام مسئول وزیر صنعت گفت: سال گذشته آقای جهانگیری گفتند که ۲ هزار میلیارد تومان برای این کار در نظر گرفته‌اند اما آنچه در بودجه سال آینده مشخص شده ظاهرا یک صفر آن کم و از قلم افتاده است و در این ارتباط قول داده شده که این صفر اضافه شود.
نعمت‌زاده خاطر نشان کرد که: ما ۲ سال است که به مردم در این ارتباط قول می‌دهیم اما به دلیل محدودیت‌های یارانه‌ای نمی‌توانیم به آن عمل کنیم، دیگران از صادرات خود حمایت می‌کنند و ما نیز وظیفه داریم این کار را انجام دهیم.
وی با بیان این که قوانین صادرات نیز تسهیل خواهند شد، گفت: برای توجه به اقتصاد دانش‌بنیان و به کارگیری پژوهش‌ها در امور اقتصادی برنامه‌ریزی مشخصی شده است که انشا الله این موارد نیز در طرح‌های اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها نیز زیر نظر استانداران فعال شده است گفت: گزارشات این کارگروه‌ها به دست ما می‌رسد و حتی رئیس جمهور درباره ۳ مورد از این مشکلات از ما سوال کرده‌اند.
نعمت‌زاده تاکید کرد: مواردی که در استان‌ها قابل حل نیست ارجاع داده شده و با حضور بنده نماینده سازمان مدیریت و بانک‌ها این مشکلات پیچیده حل می شود.
وی در پایان صحبت‌های خود گفت: برای رسیدگی بهتر به این امور باید اختیارات ویژه‌ای نیز توسط شورای پول و اعتبار به ما داده شود تا بتوانیم این واحدها را فعال کنیم.
انتهای پیام/