دومین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان بیرجند تشکیل شد

دومین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان بیرجند در محل سالن جلسات شهرداری بیرجند تشکیل شد.

به گزارش خاورستان، دومین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان بیرجند در محل سالن جلسات شهرداری بیرجند تشکیل و فرهاد قلی زاده مدیر کل دفتر نظارت بر امور اجرایی شرکت بازآفرینی شهری، فرماندار بیرجند، مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، شهردار بیرجند و جمعی ازمسئولان دستگاه‌های اجرایی و مردم نهاد استان در این جلسه حضور داشتند.
در این جلسه ابتدا توسط حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند گزارشی از وضعیت مناطق و محلات شهر ارائه شد، سپس محمد علی جاوید شهردار بیرجند ضمن خوشامدگویی اظهار کرد: بحث احیای بافت‌های فرسوده شهری و بازآفرینی محلات هدف در شهرهای کشور، چند سالی است که با در نظر گرفتن تسهیلات برای ساکنین و متقاضیان و نیز اعتبارات شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با جدیت بیشتری در شهرها و از جمله در بیرجند در حال پیگیری است لذا با عنایت به سیاست های دولت تدبیر و امید در راستای بازآفرینی شهری امیدواریم با اختصاص اعتبار از سوی دولت بتوانیم در جهت پیشرفت انجام پروزها با سرعت بیشتری گام برداریم.
وی ادامه داد: شهرداری در مدت هشت ماه گذشته در جهت تکمیل و پیشرفت پروژه طرح فرزان مبلغ ۹ میلیارد تومان از محل اعتبارات داخلی خود هزینه نموده است و ۹۰ درصد پیشرفت داشته است که انتظار می رود سایر دستگاهها ذیربط متناسب با وظایف ذاتی خود در اجرای پروژه های مصوب ستاد بازآفرینی شهری مداخله کنند.
شهردار بیرجند به ایجاد پیاده راه در خیابانهای جمهوری و حکیم نزاری، احداث ۱۷ هزار مترمربع پارک در محدوده مهرشهر ، اجرای پارک خطی کانال بهجت، پیاده روسازی خیابانهای کارگران و انقلاب، اجرای خط انتقال آب غیر قابل شرب به طول ۸ کیلومتر و….. از اقدامات شهرداری در راستای اهداف ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان بیرجند اشاره کرد.
جاوید با تاکید به موقعیت شهر بیرجند و خشکسالی های اخیر یادآور شد: توسعه همه جانبه شهر نیاز به مشارکت تمام دستگاهها و حتی مردم دارد.
در ادامه این جلسه قلی زاده مدیر کل دفتر نظارت بر امور اجرایی شرکت بازآفرینی شهری اظهار کرد: در شهر بیرجند اقدامات خوبی در حال انجام است که جا دارد از شهرداری بیرجند که با روحیه و رو به جلو پیش می رود تشکر کنیم.
وی افزود: شهرداری های کشور در این قضیه محروم واقع شده اند لذا شهرداری و شرکت بازآفرینی شهری می بایست مطالبه گر بوده و نهادها نیز باید در این راستا مسئولیت پذیر باشند.
مدیر کل دفتر نظارت بر امور اجرایی شرکت بازآفرینی شهری گفت: فلسفه تشکیل ستاد بازآفرینی شهری ایجاد وحدت رویه بوده است که با عنایت به سیاست دولت تدبیر و امید که بازآفرینی شهری را در اولویت های خود قرار داده است و باید تمام دستگاهای اجرای در این راستا برنامه ها و اعتبارات و عملکرد خود را مطرح کنند.
وی افزود: این جلسات در شهرستان‌ها باید به صورت منظم تشکیل شود و شهرداری‌ها جنبه دبیرخانه ای موضوع را دارند.
قلی زاده با اشاره به این نکته که شهر بیرجند شهری است که دارای هویت و شخصیت است، گفت: بیرجند پتانسیل هایی را دارد که متاسفانه روی آن را خاک گرفته و وظیفه ما است که پتانسیل ها را شناسایی و در جهت رضایت مردم و تغییر رویکرد به سمت محله محوری گام برداریم.
در ادامه این نشست ناصری فرماندار بیرجند نیز گفت: در بحث رویکرد اجتماع محور، قانع نمودن مردم در جهت مشارکت سخت نیست زیرا خواسته شهروندان توزیع عادلانه فضاهای آموزشی، درمانی، فرهنگی ، رفاهی ، خدماتی و مذهبی درمحلات مختلف شهر و در محل زندگی شان است.
وی افزود: قطعا مشارکت بنیاد مستضعفان و اوقاف به عنوان نهادهای تسهیل گر می تواند بسیار موثر باشد.
فرماندار بیرجند گفت: اعتبار تملک املاک واقع در طرح فرزان بیش از کل اعتبار تملک در شهر بیرجند شده است که امیدواریم با اتمام طرح فرزان بتوانیم رضایت و مشارکت مردم را جلب کرده وهدف نهایی بازآفرینی شهری را محقق کنیم.
وی افزود: ما نیاز به اعتبارات ملی داریم تا در جهت حل مشکلات اعتباری سازمان برنامه و بودجه به عنوان نهاد موثر در سند آمایش منطقه ای ارتباط بیشتری با این ستاد داشته باشد.
رونقی معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری بیرجند نیز در ادامه گفت: احیای نقش مساجد در مسئله بازآفرینی بسیار مهم بوده و در طول تاریخ،مساجد به عنوان کانون های اصلی عمل کرده اند و امروزه نیز دارای ظرفیت های خوبی نظیر کتابخانه هستند.
وی در خصوص بافت های فرسوده نیز گفت: یکی از مشکلات جدی در بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیررسمی مباحث ترافیکی است که شهرداری در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است و همچنان پروژه هایی را در دست اجرا داریم از جمله پروژه خیابان جمهوری،اتصال بلوار شعبانیه به بافت مجاور و تسهیل عبور و مرور در خیابان ۱۷ شهریور است.
جعفری مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز گفت: بازآفرینی پایدار شهری مورد توجه مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید است.
وی افزود: در همین راستا پروژه های خوبی در شهر بیرجند انجام شده است که می توان به راه اندازی خانه محله ها ، احداث میادین، اصلاح شبکه آب و فاضلاب و….. اشاره کرد.
در ادامه این نشست گزارش عملکرد و اقدامات ستاد بازآفرینی شهری بیرجند نیز ارائه شد که از جمله این اقدامات ظرفیت سازی از طریق اعطای تسهیلات حمایتی و تجهیز منابع، کمک به اجرای بهسازی بافت هدف بازآفرینی، کمک به تامین زمین در اجرای پروژه های بازآفرینی، ایجاد همکاری و تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک در سکونتگاههای غیر رسمی بود.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۵۹/