رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند:

دو میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای اتوبوس‌رانی از بودجه شهرداری اختصاص یافت/ روند کاهشی استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: برای سال جاری از طرف اعتبارات شهرداری دو میلیارد تومان اعتبار برای اتوبوس رانی پیش بینی شده که امیدواریم بتوانیم هزینه های تمام شده شهرداری را کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان،یدالله غلام پور رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند امروز درجلسه شورای شهر بیرجند، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد اتوبوس های فعال در شهر و روستاهای حومه بیرجند ۹۲ دستگاه است.
وی افزود: علاوه براین تعداد دستگاه اتوبوس ۱۰ دستگاه اتوبوس به صورت آماده باش است چنانچه یکی از اتوبوس ها دچار نقص فنی و مشکلی شود از اتوبوس های جایگزین استفاده می‌شود.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند بیان کرد: از سال ۱۳۹۲ تا سال گذشته میزان جا به جایی مسافر روند کاهشی داشته به گونه ای که در سال ۹۲ میزان جابه جایی مسافر ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده که این میزان در سال گذشته به ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر در سال رسیده است.
غلام پور با اشاره به دلایل کاهش استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی،عنوان کرد: افزایش بی رویه خودروهای شخصی، کاهش کیفیت ناوگان،کاهش استفاده دانشجویان از اتوبوس‌ها و استفاده از سرویس های اینترنتی، پرداخت قبوض خدماتی از داخل خانه ها توسط مردم و کمتر بیرون آمدن از خانه همه و همه از جمله دلایلی است که استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به اینکه دولت مکلف کرده بود سازمان ناوگان حمل و نقل عمومی تا سال ۹۰ سهم استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی را به ۷۵ درصد برساند، خاطرنشان کرد: اما هم اکنون این تکلیف اجرایی نشده و سهم استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی کمتر از ۴۵ درصد است.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: سرانه جا به جایی مسافر توسط هر اتوبوس روزانه یک هزار و ۴۰۰ مسافر تعریف شده که هم اکنون این تعداد به ۴۵۰ مسافر در روز رسیده است.
غلام پور با بیان اینکه هر دستگاه اتوبوس هزینه های بسیار زیادی برای ناوگان حمل و نقل عمومی دارد،اظهار کرد:هر دستگاه اتوبوس روزانه ۱۴ ساعت فعالیت دارد که دراین بازه زمانی هزینه های مستقیم و غیر مستقیم زیادی به شهرداری تحمیل می‌شود.
وی به سوخت روزانه ۱۰۰ لیتر توسط هر اتوبوس اشاره کرد و گفت: این مقدار سوخت روزانه برابر ۳۱ هزار تومان است و همچنین متوسط هزینه های قطعات و لوازم یدکی هر دستگاه اتوبوس روزانه به۲۱ هزار تومان نیز می‌رسد.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند بیان کرد: به طور کلی هر دستگاه اتوبوس سالانه با هزینه سوخت،بیمه، تعمیر قطعات، کارواش و سایر هزینه های جانبی تا ۱۲۶ میلیون تومان هزینه های مستقیم و غیر مستقیم بر دوش شهرداری می‌گذارد.
غلامپور اظهار کرد: سازمان اتوبوس رانی برای هر مسافر ۴۰۰ تومان درنظر گرفته و از مسافران دریافت می‌کند در صورتی که هزینه هر مسافر برای شهرداری تا یک هزار و ۶۰۰ تومان نیز می‌رسد.
وی ضمن اشاره به درآمد ناوگان حمل و نقل عمومی،عنوان کرد: با برآوردی که در سال گذشته صورت گرفته درآمد هردستگاه اتوبوس ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مشخص شده است.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: برای سال جاری از طرف اعتبارات شهرداری دو میلیارد تومان اعتبار برای اتوبوس رانی پیش بینی شده که امیدواریم بتوانیم هزینه های تمام شده شهرداری را کاهش دهیم.
غلام پور خاطرنشان کرد: طبق قراردادی که با شرکت خودرو دیزل داشتیم این شرکت متعهد شد که تعداد ۱۸ دستگاه اتوبوس را در نیمه دوم سال قبل به اتوبوس رانی بیرجند واگذار کند که این امر تا کنون محقق نشده و این شرکت قول داده است که تا مهرماه سال جاری این تعداد اتوبوس را به ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری بیرجند تحویل دهد.
انتهای پیام/۱۲۷