مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی مطرح کرد؛

دو هزار خانواده زندانی چشم انتظار طرح نسیم مهرورزی/بیش از ۱.۵ میلیارد تومان خدمات به خانواده زندانیان ارائه شد

اسماعیل زاده با اشاره به روز ملی حمایت از خانواده زندانیان گفت: بیش از دو هزار خانواده زندانی نیازمند در خراسان جنوبی تحت حمایت انجمن های حمایت از زندانیان استان هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید هاشم اسماعیل زاده مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی با در دیدار با خانواده یکی از زندانیان خراسان جنوبی با اشاره به نامگذاری پنجم خردادماه به نام “نسیم مهر” در تقویم ملی، گفت: خانواده زندانیانی که اکثر قریب به ‌اتفاق آن‌ها، هیچ نقشی در ارتکاب جرم از سوی فرد بزهکار نداشته ‌اند در زمره اولین قربانیان جرم و جنایت در جامعه محسوب می‌شوند.
وی با بیان این که خانواده زندانیان، در معرض آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… زیادی قرار دارند که به جرم زندانی بودن پدر یا مادر خانواده با این مشکلات دست‌ و پنجه نرم می‌کنند، افزود: اگر برای مشکلات این قشر چاره اندیشی نشود، شاید نقطه آغازی برای تکرار بزه والدین خود و گسترش بسیاری از آسیب‌ های اجتماعی دیگر باشد.
مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی بیان کرد: هنگامی که یک سرپرست خانوار به دلیل جرمی وارد زندان می‌شود، خانواده آن فرد، به‌گونه ‌ای غیرمستقیم در جامعه مجازات می ‌شوند و همواره بار سنگینی از نگاه منفی جامعه را به دوش می‌کشند.
اسماعیل زاده عنوان کرد: مشکلات اقتصادی مهمترین دغدغه خانواده زندانیانی است که سرپرست آن ‌ها در زندان به سر می‌برد. این خانواده‌ها فقط به جرم زندانی بودن سرپرست خود، با مشکلات زیادی دست‌ و پنجه نرم می‌کنند که اگر راه ‌حلی برای آن پیدا نکنند سبب بروز جرم ‌های دیگری در جامعه خواهد شد.
وی همچنین طلاق همسران زندانیان، ترک تحصیل فرزندان، ناهنجاری ‌های اجتماعی و روانی، گرایش اعضای خانواده به مشاغل کاذب و تکدی گری را از دیگر مشکلات فراروی خانواده زندانیان برشمرد و اظهار کرد: در صورت بی توجهی به این خانواده ‌ها زنگ خطر آسیب های اجتماعی در بین این خانواده ها به صدا درخواهد آمد و شاهد ورود تعداد قابل‌توجهی از اعضای خانواده زندانیان به چرخه جرم خواهیم بود.
مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی گفت: علاوه بر مرکز استان، چهار شهرستان دیگر شامل قاین، طبس، نهبندان و فردوس نیز تحت حمایت انجمن زندانیان مرکز استان هستند که در مجموع بیش از دو هزار خانواده نیازمند، تحت پوشش این انجمن هستند.
اسماعیل زاده با تأکید بر اینکه انجمن حمایت از زندانیان یک ‌نهاد غیردولتی است و ردیف اعتبار دولتی برای آن وجود ندارد، تصریح کرد: هزینه‌های این انجمن از طریق خیرین و منابع درآمدی انجمن و نیز مشارکت دستگاه‌ های دولتی تأمین می شود.
وی اظهار کرد: این انجمن در حوزه های مختلفی اعم از فرهنگی، علمی آموزشی و معیشتی، ازدواج و جهیزیه، بهداشت و درمان ، مددکاری و مشاوره و غیره به خانواده‌ های زندانیان، نیازمند خدمات ارائه می دهد.
مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی افزود: ارتقاء سطح اعتماد به ‌نفس و امید به آینده، تقویت باورهای دینی، تعمیق باورهای قرآنی و حمایت ‌های معنوی از این خانواده‌ها از جمله اهداف فعالیت‌های فرهنگی این انجمن است.
اسماعیل زاده خاطرنشان کرد: حمایت‌ های انجمن از خانواده زندانیان نیازمند در حوزه علمی و آموزشی، کمک ‌های مالی و تأمین کمک ‌هزینه تحصیلی، تشویق رتبه ‌های برتر در زمینه های علمی، ارائه خدمات آموزشی با هدف تقویت بنیه علمی و افزایش سطح دانش و… ازجمله این فعالیت ها است.
وی اظهار کرد: محور اصلی خدمات به خانواده زندانیان در بخش معیشتی است که در سال گذشته انجمن حمایت از زندانیان بیرجند با کمک خیرین بیش از یک هزار و پانصد سبد معیشتی به ارزش ۹ میلیارد ریال بین خانواده های نیازمند شهرستان بیرجند توزیع کرده است.
مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی گفت: معیشت و عدم پذیرش اجتماعی مهم‌ترین معضل خانواده زندانیان است.
اسماعیل زاده با بیان اینکه هر اندازه که به خانواده زندانیان کمک و توجه شود، در حوزه آسیب ‌های اجتماعی وارد اقدامات پیشگیری شده‌ایم، عنوان کرد: توانمندسازی فرهنگی و ایجاد انگیزه و باور در این خانواده ‌ها، پیش‌نیاز اولیه فعالیت‌ ها در این حوزه است.
وی به انجام مشاوره های مختلف به خانواده های زندانی، اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد خانواده‌ هایی که تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان قرار دارند توانمندسازی شده‌اند.
مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه خدمات و کمک‌های این انجمن بلاعوض است، عنوان کرد: در سال گذشته بیش از یک و نیم میلیارد تومان، به خانواده‌های زندانیان خدمات ارائه شده است.
اسماعیل زاده بابیان اینکه فقط بخش اندکی از خانواده ها به دلیل مشکلاتی از جمله بیماری های صعب العلاج توانسته اند، تحت پوشش کمیته امداد قرار گیرند، اظهار کرد: حضور خیرین در این انجمن، یاریگر ارائه خدمات بهتر و بیشتر خواهد بود.
وی با ابراز امیدواری از گسترش حمایت‌های مردمی و خیرین در این زمینه، شماره‌حساب ۰۱۰۵۹۰۷۸۰۲۰۰۱ بانک ملی را برای کمک به خانواده‌های نیازمند انجمن حمایت از زندانیان، معرفی کرد.
انتهای پیام/۱۲۷