یادداشت/ کرسی سبز/ 1

دگردیسی یک شبه

یکی از نکات جالب توجه اینست که تقریبا تمامی افرادی که ثبت نام نموده اند، یک شبه انقلابی و ولایی می شوند که البته ما نیز همگی راضی از این دگردیسی یک شبه هستیم؛ به شرط آن که همیشگی باشد.

این انتخابات مجلس هم داستان عجیبی است؛ همه شنیده ایم که از قدیم گفته اند ” میخواهی کسی را بشناسی با او همسفر شو” ؛ شاید این انتخابات ها هم حکم همان همسفر شدن را دارد برای شناختن مسئولین؛ همه انتخابات ها به نوع خود جالب توجهند ولی انتخابات مجلس ۹۸ به دلیل شرایط خاصی که بر کشور حکم فرماست، از ظرافت ها و نکات قابل توجه به خصوصی برخوردارست؛ اوضاعی که به سبب مدیریت بدون تدبیر دولت پیر، مردم را نسبت به دولت بی اعتماد و ناامید کرده است؛ همین ناامیدی از دولت سبب شده که مردم راه نجات از وضعیت را شاید در مجلس بعدی جست و جو کنند.
انتخابات استان خراسان جنوبی نیز شرایط عجیب و گاها خنده داری دارد؛ یکی از نکات جالب توجه اینست که تقریبا تمامی افرادی که ثبت نام نموده اند، یک شبه انقلابی و ولایی می شوند که البته ما نیز همگی راضی از این دگردیسی یک شبه هستیم؛ به شرط آن که همیشگی باشد. یکی دیگر از نکات جالب توجه اینست که بسیاری از بزرگواران که برای صندلی های سبز مجلس، ثبت نام کرده اند، به هیچ وجه زیر بار نمی روند که کاندیدای فلان جریان سیاسی هستند، که البته این ویژگی غالبا در کاندیداهای جریان اصلاح طلب دیده می شود؛ این افراد اصرار خاصی دارند که مستقل یا اعتدال گرا معرفی شوند؛ حتی دیده شده که برخی از آن ها اصرار بر این دارند که اصولگرا معرفی شوند که واقعا در نوع خود بی سابقه است؛ هر چه قدر هم به کاندیدای محترم یادآوری می کنیم که شما به صورت تمام وقت در فلان ستاد بوده اید و یک روز در میان با لباس ها و شال های سبز و بنفش ست می کردید، باز هم زیر بار نمی روند که نمی روند.
شاید یکی از جالب ترین نکات ثبت نام کاندیداها این بود که برخی افراد که بنده ایشان را کاندیدای فرصت طلب می نامم، منتظر این بودند که نماینده فعلی حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف یعنی سید محمدباقر عبادی از شرکت در انتخابات صرف نظر کند تا ایشان نیز برای خودشان نیز شانسی قائل شده و ثبت نام کنند.
در حوزه های انتخابیه مختلف شرایط خاصی حکم فرماست؛ شاید بتوان حوزه انتخابیه قاینات و زیرکوه را پرترافیک ترین و پرچهره ترین حوزه، و حوزه انتخابیه طبس، فردوس، بشرویه و سرایان را متشنج ترین و سیاسی ترین حوزه دانست.
در هر صورت انتخابات ۹۸ مجلس، به خاطر شرایط خاصی که ذکر شد، از اهمیت خاصی برخوردار است و ما نیز امیدواریم مردم بهترین انتخاب را انجام دهند.
این مقدمه ایست بر سلسله یادداشت های تحلیلی “کرسی سبز” که به بررسی وضعیت انتخابات در خراسان جنوبی با رویکرد مطالبات مردمی می پردازد.
سهیل فرازی
انتهای پیام/۴