کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خاورستان عنوان کرد:

دیپلماسی منفعت محور جایگزین دیپلماسی ملتمسانه به غرب شد

موسوی نژاد گفت : دیپلماسی اقتصادی دولت بر خلاف دولت گذشته از تمایل ملتمسانه به غرب به دیپلماسی منفعت محور با نگاه به تمام دنیا به خصوص جبهه ضد استکباری تغییر کرده است.

سید مصطفی موسوی نژاد کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با اهمیت ایران در مناسبات جهانی با توجه به این رویداد و ‏دعوت رسمی رئیس جمهور چین از آیت الله رئیسی برای حضور و سخنرانی در اجلاس سران بریکس به خبرنگار خاورستان گفت:دیپلماسی اقتصادی دولت بر خلاف دولت گذشته از تمایل ملتمسانه به غرب به دیپلماسی منفعت محور با نگاه به تمام دنیا به خصوص جبهه ضد استکباری تغییر کرده به نوعی که امروز مشاهده می شود دولت تجارت با کشورهای آمریکای جنوبی مثل ونزوئلا را افزایش داده و شاهد افزایش ۹۶ درصدی صادرات و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه ایران هستیم.

به گفته وی، پیوستن به شانگهای در ماه های ابتدایی دولت خودش یک نشانه دیگری از آن است که فرصت های اقتصادی بی شماری در کشورهای دنیا وجود داشت و ما در دولت قبل نسبت به آن غفلت کردیم.

وی با اشاره به این که اتفاق اخیر در مورد کشورهای اجلاس سران بریکس هم نمونه دیگری است، افزود: بریکس مخفف کشورهای برزیل ،روسیه ،هند ،چین و آفریقای جنوبی است و ۱۶ سال پیش تشکیل و اولین اجلاس در سال ۲۰۰۹ برگزار شد این کشورها علاوه بر  همکاری های اقتصادی همکاری های سیاسی و… هم با هم دارند و ۴۳درصد جمعیت جهان به همراه ۴۰ درصد منابع مالی دنیا و ۲۸ درصد تولید ناخالص دنیا در این کشورها در حال انجام است  به همین دلیل اهمیت ویژه ای دارند.

وی تصریح کرد:همکاری با این کشورها و با توسعه همکاری ها با همه  این کشورها موفق شدیم که صادرات کشور را ۴۰ درصد افزایش دهیم  و برای اولین بار مبادلات تجاری کشور رقم ۱۰۰ میلیارد دلار را تجربه کنیم.

به گفته این فعال حوزه سیاست در بهار ۱۴۰۱ هم شاهد افزایش نزدیک ۳۸ درصدی صادرات غیر نفتی بودیم و تراز تجاری کشور که ۶۰۵ میلیون دلار تراز تجاری کشور بود مثبت شود .

موسوی نژاد تاکید کرد: همه این ها نشان از تغییر مسیر دیپلماسی کشور به سمت منافع کشور است تا این که دیپلماسی غرب محور وجود داشته باشد و نشان دادیم که دنیا فقط ۴ کشور استکباری نیست بلکه ۲۰۰ کشور در دنیا وجود دارد و منافع زیادی هم در این کشورها با تجارت خارجی دوطرفه می تواند به وجود آید.

وی ادامه داد: غفلت های بسیار زیادی هم رخ داد همان طور که آقای ظریف در یکی از مصاحبه های پایانی خودش در هنگام خداحافظی با مردم که داشتند گفتند ما دوستان دوران سختی های خودمان را فراموش کردیم و امروز برای همکاری هر چه بیشتر همین کشورهای بریکس که یک کریدور ترانزیتی خیلی مهم ازروسیه به سمت هندوستان را  به تازگی در ایران داشتیم که محموله منتقل شد اولین محموله از طریق کریدور ایران ارسال شد و در آمدهای ترانزیتی بسیار زیادی را برای ما به وجود آورد.

موسوی کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: بنابراین  صادرات نفتی و غیر نفتی و منافع ترانزیتی کشور جایی است که در دولت گذشته با غفلت از کشورهای حوزه آسیای میانه ،آفریقا و آمریکای جنوبی در آمدهای سرشاری را از دست دادیم و خوشبختانه در دولت فعلی با تغییر مسیر باعث خواهد شد که در آمدهای کشور افزایش پیدا کرده و نتیجه را در اولین  فرصت در سفره مردم ببینیم.

انتهای پیام /