مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی خبر داد

ذخیره سازی ۵۰۰ نمونه در بانک خون بندناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی ضمن اعلام ذخیره 500 نمونه در بانک خون بندناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی، گفت: بانک خون بند ناف از زمان تاسیس، فعالیت خود را در راستای اطلاع رسانی به خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزند بوده و تمایل به ذخیره سازی سلول‌های بنیادی دارند، آغاز کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ملیحه بهنامیان مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ذخیره سازی خون بند ناف برای خانواده‌هایی که این امکان برایشان فراهم است، یک امرمهم به شمار می‌رود.
وی افزود: بانک خون بندناف همان طور که از نام آن پیداست، شرایطی را فراهم می‌کند تا سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف تحت شرایط خاصی جمع‌آوری شده و در بانکی ذخیره شود تا اگر زمانی به سلول‌های بنیادی برای پیوند نیاز داشتیم ، این منبع ارزشمند براحتی در دسترس باشد و بتوان برای پیوند از آن استفاده کرد .
مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: در کنار منابعی که امروز برای به دست آوردن سلول‌های بنیادی مطرح است بحث خون بندناف که زمانی به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شد ، مورد توجه قرار گرفته است.
بهنامیان عنوان کرد: در بانک خون بند ناف خصوصی، ذخیره سازی نمونه بنا به درخواست متقاضی و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن با تسهیلات مطلوب صورت گرفته و نمونه خون در مالکیت طرف قرارداد می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه سلول‌های بنیادی خون بند ناف فقط در برخی بیماری‌هایی که سلول‌های خونی دچار آسیب نشده باشند برای کودکی که نمونه وی ذخیره شده است؛ قابل استفاده خواهد بود، اظهار کرد: همچنین هر شخص دیگری که از لحاظ ژنتیکی (HLA) تطابق لازم را با نمونه خون ذخیره شده، داشته باشد و تعداد سلول متناسب با وزن بیمار باشد؛ می‌تواند از این نمونه خون استفاده کند.
مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: خواهر و برادر صاحب نمونه بیشترین شانس تطابق ژنتیکی (HLA) با صاحب نمونه را دارند.
بهنامیان ضمن اعلام ذخیره ۵۰۰ نمونه در بانک خون بندناف جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی ، افزود: بانک خون بند ناف از زمان تاسیس، فعالیت خود را در راستای اطلاع رسانی به خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزند بوده و تمایل به ذخیره سازی سلول‌های بنیادی دارند، آغاز کرده است.
وی خاطرنشان کرد: والدین برای ثبت نام باید از هفته ۳۶ بارداری به نمایندگی بانک خون بند ناف استان مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۵۳۶۱۳۰۷۲ تماس بگیرند.
انتهای پیام/۱۲۷