رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

رئیس جمهور اجازه لغو پروازهای خارجی را نداد/ برای پیشگیری از ورود کرونای انگلیسی ۱/۵ ماه پیش نامه نگاری کردم

شهریاری گفت:متاسفانه ویروس جهش یافته انگلیسی وارد کشور شده است و قطعا می چرخد و باید قبل از اینکه وارد کشور می شد اقدامات پیشگیرانه انجام می شد که رئیس جمهور اجازه نداد پروازها لغو شود و قرنطینه جدی در فرودگاه به عمل آید.

به گزارش خاورستان، حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با عصرهامون، بیان کرد: یکی از عللی که ۲ فوتبالیست سابق کشورمان بر اثر بیماری کرونا جان خود را ار دست دادند دیر آمدن آن ها به بیمارسستان بود.
وی ادامه داد: این ویروس کشنده است چه ویروس کرونای معمولی باشد و چه کرونای انگلیسی که البته انگلیسی ها اعلام کردند شاید کشندگی آن بیشتر از کرونای معمولی باشد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای قرنطینه و مراقبت پروازها یک و نیم ماه پیش بنده به وزارت بهداشت و درمان و رئیس جمهور نامه نوشتم تا این اقدامات را انجام دهند.
شهریاری بیان کرد: کمابیش کارهایی انجام داده اند، اما متاسفانه ویروس جهش یافته انگلیسی وارد کشور شده است و قطعا می چرخد و باید قبل از اینکه وارد کشور می شد اقدامات پیشگیرانه انجام می گرفت که رئیس جمهور اجازه نداد پروازها لغو شود و قرنطینه جدی در فرودگاه به عمل آید.
وی ادامه داد: به همه هموطنان توصیه می شود مراقبت های شخصی، شست و شوی دست ها و فاصله گذاری را جدی بگیرند، بعد از آن اقدامات پیشگیرانه و درمانی می تواند انجام شود.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فرمایش حضرت آقا درباره عدم خرید واکسن از کشورهای غیرقابل اعتماد علمی و کارشناسانه بود، ایران از کشور روسیه واکسن خریداری کرده و وارد می شود.
شهریاری بیان کرد: دولت اعلام نکرد که واکسن نمی خرد، قرارداد بسته و قرار است واکسن به کشور وارد شود، امیدواریم تا آخر سال هم چند میلیون دوز واکسن داخلی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تولید شود که خودم هم هیچ واکسن خارجی را استفاده نخواهم کرد و منتظر می مانم که واکسن تولید داخل وارد بازار شود تا در صورت نیاز از آن استفاده کنم.
طرح شهید سلیمانی موفق بود این مقام مسئول عنوان کرد: قطعا طرح بزرگ شهید سلیمانی از کارهای موفق بود و اگر الان هم موفقیتی داریم به برکت انجام شده طرح سردار دل ها در کشور است، به رغم اینکه خیلی از افراد نمی خواهند این واقعیت را اعلام و از کار بزرگ بسیجیان در این طرح تقدیر کنند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: الان دیگر محدودیت ها خیلی تاثیر ندارد، انجام مراقبت ها به صورت محله به محله و خانه به خانه در طرح شهید سلیمانی شاید بیشترین تاثیر را داشته باشد.
شهریاری ادامه داد: این دولت حاضر به لغو پرواز قطعا نخواهد بود، آقای روحانی تفکری دارد که خیلی مسائلی را که در حوزه بهداشت و درمان مطرح می شود شاید نپذیرد، مانند تفکر اولیه وی که اگر زودتر در اوایل سال اقدام به قرنطینه می شد، تلفات ما کمتر بود.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه این ویروس وارد کشور شده است، شاید خیلی محدودیت ها اثر نداشته باشد، هنگامی که بنده این موضوع را پیشنهاد دادم این ویروس وارد کشور نشده بود که متاسفانه دولت نپذیرفته بود.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پس از ورود ویروس نمی توان آن را خیلی در افراد ناقل شناسایی کرد، چون تماس ها و ترددهایی دارد که شناسایی آن ها خیلی سخت خواهد بود.
انتهای پیام/۴