راهنمای سفر هوایی به مشهد + مدت زمان

در این مقاله قصد داریم تا با بررسی سفر هوایی به مشهد و ارائه اطلاعات کامل و جامع درباره این نوع از حمل و نقل، راهنمای مناسبی را در اختیار خوانندگان قرار دهیم.

شهر مشهد با جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر و وسعتی در حدود ۳۵۱ کیلومتر مربع، مرکز استان خراسان رضوی و دومین شهر بزرگ ایران است. این شهر از آنجا که مدفن امام هشتم شیعیان و محل قرار گیری آرمگاه علی بن موسی الرضا(ع) (حرم امام رضا) است، سالیانه پذیرای بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.
این تعداد بالای گردشگر باعث گسترش زیرساختهای مسافرتی و راه های ورود و خروج و مسافرت به این مشهد شده است. از جمله روش های مختلف سفر به مشهد می توان به حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی اشاره کرد.
در این مقاله قصد داریم تا با بررسی سفر هوایی به مشهد و ارائه اطلاعات کامل و جامع درباره این نوع از حمل و نقل، راهنمای مناسبی را در اختیار خوانندگان قرار دهیم.
ابتدا به فرودگاه این شهر، یعنی فرودگاه شهید هاشمی نژاد می پردازیم.
فرودگاه مشهد
تمام افرادی که بلیط هواپیمای مشهد را در اختیار دارند و به صورت هوایی به مشهد مسافرت می کنند، در بدو ورود وارد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد می شوند. این فرودگاه بین المللی از نظر تعداد پرواز و مسافر، بعد از فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی در رتبه سوم کشوری قرار دارد.
به طور میانگین روزانه ۱۸۰ پرواز از خدمات فرودگاه شهید هاشمی نژاد استفاده می کنند که این تعداد در ایام پیک سفر، مانند مناسبت های مذهبی یا ایام عید، به ۲۵۰ پرواز در روز هم می رسد. فرودگاه شهید هاشمی نژاد محل استقرار چیزی در حدود ۱۴ شرکت هوایی داخلی و ۱۶ شرکت هوایی خارجی است و تاسیسات و زیرساخت های آن به گونه ای طراحی شده که فرودگاه توان ارائه خدمات به ۸ میلیون مسافر در سال را دارد.
فرودگاه شهر مشهد در سال ۱۳۳۰ و با نام فرودگاه مشهد، در فاصله ۸ کیلومتری از حرم امام رضا تاسیس شد. در ابتدای تاسیس روزانه تنها یک پرواز در مسیر تهران – مشهد از این فرودگاه استفاده می کرد و مابقی استفاده ها از این فرودگاه در قالب پروازهای آموزشی، پروازهای نظامی و ایرتاکسی بود.
به تدریج و با افزایش تعداد پروازهای مسافری و ورود انواع بزرگتر هواپیماهای مسافری به ناوگان هوایی، این فرودگاه هم مورد بازسازی و بهینه سازی قرار گرفت و تاسیسات و تجهیزات آن افزایش یافت. بعد از پایان جنگ ایران و عراق، نام این فرودگاه از فرودگاه مشهد به فرودگاه شهید هاشمی نژاد تغییر یافت.
اکنون که با پایانه مسافری هوایی مشهد آشنا شدیم، اجازه دهید تا با سفر هوایی به مشهد و شرایط و الزامات آن آشنا شویم.
سفر هوایی
همانطور که پیش از این هم اشاره شد، یکی از گزینه های پیش روی مسافران برای ورود یا خروج به مشهد، سفر هوایی به این شهر است. اگرچه هزینه پرداختی سفر هوایی در مقایسه با سایر روش های مسافرت بیشتر است، اما مزیت های زیاد این نوع مسافرت مانند زمان سفر کمتر، امنیت و راحتی و رفاه بیشتر، باعث گرایش و اقبال مسافران و گردشگران به این شیوه از مسافرت به سمت مشهد شده است.
مدت سفر
مدت سفر هوایی به مشهد، موضوعی است که تا حد زیادی به شهر مبدا مسافرت بستگی دارد. هرچه فاصله شهر مبدا تا مشهد بیشتر باشد، مدت زمان مسافرت هم افزایش خواهد یافت. برای مثال تهران در فاصله ۷۲۴ کیلومتری از شهر مشهد قرار دارد. پروازهای مسیر تهران به مشهد و بالعکس این مسافت را در چیزی بین ۸۰ تا ۱۲۰ دقیقه زمان طی می کنند.
البته فاکتورهای دیگری مانند شرایط آب و هوا و نوع هواپیمای مورد استفاده در پرواز هم تاثیر مثبت یا منفی بر مدت زمان پرواز دارد.
تهیه بلیط
اگرچه امکان مراجعه به شرکت ها و آژانس های هواپیمایی و خرید حضوری بلیط هم وجود دارد، اما بهترین گزینه پیش رو برای مسافرانی که قصد مسافرت هوایی به مشهد را دارند، گزینه خرید آنلاین بلیط هواپیما مشهد است.
استفاده از این روش علاوه بر صرفه جویی بسیار زیاد در زمان مورد نیاز برای رزرو و خرید بلیط، مزایای مثبت دیگری را هم در اختیار مسافران قرار می دهد که از جمله این مزایا می توان به امکان مقایسه قیمتها و ساعتهای پرواز و تهیه بهترین بلیط یا ساعت پروازی اشاره کرد.
سایت ها و وبگاه های مختلفی وجود دارند که افراد می توانند با رجوع به آنها بلیط خود را تهیه کنند. یک راه دیگر تهیه بلیط آنلاین، استفاده از اپلیکیشن های مختلف موبایل برای خرید بلیط پرواز به مشهد است.
صندلی پرواز
یک گزینه مثبت دیگر پروازهای هوایی، امکان انتخاب بهترین صندلی برای سفر است. مسافران مختلف بسته به شرایط و نیازهای خود، ترجیحات متفاوتی در مورد صندلی دلخواه در هواپیما دارند. بعضی صندلی کنار پنجره را به دلیل چشم انداز آن ترجیح می دهند و بعضی ترجیح می دهند تا در صندلی کنار راهرو قرار گیرند تا راحت تر بتوانند از امکانات داخل هواپیما استفاده کنند.
مسافران پروازهای هوایی مشهد، تا پیش از سوار شدن به پرواز چندین بار شانس انتخاب صندلی دلخواه خود را دارند. بسیاری از شرکت های هواپیمایی امکان رزرو صندلی دلخواه در زمان خرید اینترنتی بلیط را فراهم آورده اند. کافی است تا در زمان خرید آنلاین بلیط مشهد، بر روی آیکون انتخاب صندلی کلیک کنید تا بتوانید به صندلی دلخواهتان برسید.
در داخل فرودگاه های مبدا و قبل از سوار شدن به پرواز هم می توانید با استفاده از کیوسک های هوشمند چک این یا در خواست از مسئول مزبوطه در کانتر چک این، صندلی مورد نظر خود در پرواز را تهیه کنید. اگر با هیچ کدام از این روش ها نتوانستید صندلی مورد نظر خود را انتخاب کنید باز هم نا امید نشوید. در زمان سوار شدن به هواپیما از مهماندار در اینباره کمک بخواهید. در مواردی امکان تعویض صندلی در داخل هواپیما هم وجود دارد.
البته مسافران باید به نکاتی در مورد سفر هوایی توجه کنند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.
مدارک لازم
مسافران پروازهای داخلی و خارجی مشهد باید برای سوار شدن به هواپیما علاوه بر بلیط پرواز، مدارک شناسایی معتبر هم به همراه داشته باشند. این مدرک در مورد مسافران پروازهای داخلی کارت ملی و در مورد مسافران پروازهای خارجی، گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماهه است.
بار مجاز
میزان باری که مسافران پروازهای هوایی می توانند در سفر به مشهد با خود همراه داشته باشند، بسته به خط هوایی متغییر است، اما معمولا مقدار آن چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم است. به همراه داشتن بار با وزن بیشتر از حد مجاز به معنای پرداخت هزینه اضافه بار است.
حضور در فرودگاه
به خاطر داشته باشید که مسافران پروازهای داخلی مشهد باید ۲ ساعت و پروازهای خارجی هم باید ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند. کانتر پروازها معمولا ۴۰ دقیقه قبل از پرواز بسته می شود.
بهترین زمان سفر هوایی
اگر قصد مسافرت هوایی به مشهد را دارید به خاطر داشته باشید که بهترین زمان پرواز به مشهد با قصد زیارت، ایام خاصی مانند ماه رمضان یا تاریخ تولد یا شهادت امام رضا است. البته به دلیل تقاضای زیاد مسافران برای خرید بلیط پروازهای مربوط به این تاریخ های خاص، باید زودتر از معمول برای خرید بلیط دست به کار شوید.
اگر قصد مسافرت شما زیارت نیست و به قصد سیاحت به مشهد می روید، بهترین زمان برای تهیه بلیط هواپیمای مشهد، فصل بهار است.
انتهای پیام/۴
مطلب بالا تبلیغاتی است و خاورستان آن را تأیید و رد نمی‌کند.