مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه خبر داد

راه‌اندازی دوهزار مرکز افق تا سال ۱۴۰۰/ ۵۰۲ زندانی جرائم غیر عمد با کمک وقف آزاد می‌شوند

معممی‌نژاد گفت: در سال ۹۸ تعداد ۲۰۰ مرکز افق را در بقاع شاخص کشور راه اندازی کردیم و در سال 99 این مراکز باید به 500 و در سال ۱۴۰۰ باید به دو هزار مرکز افق برسند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، رضا معممی‌نژاد مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه، صبح امروز در نشست خبری با موضوع نقش موقوفات در ارائه خدمات اجتماعی در آستان امام زادگان باقریه (ع) بیرجند، اظهار کرد: اجرای امینانه نیات واقفین و گسترش خدمات‌رسانی به عموم مردم و تعامل سازنده و هدفمند با سایر متولیان اعم از اشخاص حقیقی، حقوقی و سازمان‌های دولتی و عمومی از اهداف این سازمان است.
وی افزود: تلاش می‌کنیم یک فاز مهندسی نیات در سامانه از طریق ادقام نیات به منظور تسهیل در اجرای هر چه بهتر نیات واقفین خیراندیش انجام دهیم.
مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به این‌که خدمات‌دهی به هیئات مذهبی یکی از حوزه‌های کاری این سازمان است، افزود: در سال ۹۸ برای اولین بار در آستانه ماه محرم طرح شمیم حسینی با موضوع اطعام، عزاداری و تعزیه برای سید الشهدا اجرا که این طرح در ۲۰۱ بقعه در ۳۱ استان و ۱۵ هزار و ۲۰۰ هیئت مذهبی و مسجد اجرا شده است.
وی گفت: طرح شمیم حسینی در ۱۲ هزار و ۶۵۶ هیئت و دو هزار و ۵۷۴ مسجد برگزار شده است و در مجموع ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از محل نیت موقوفین هزینه شده است.
معممی‌نژاد تصریح کرد: خدمات دهی به دانش آموزان در قالب طرح مهر تحصیلی که از یک هزار و ۱۸۵ موقوفه مرتبط ۵۵۲ موقوفه دارای درآمد است که ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بسته مهر تحصیلی شامل لوازم التحریر، کیف، کفش و لباس به ۳۰ هزار دانش‌آموز هدیه داده شده است.
وی افزود: خدمات دهی به بیماران با عنوان طرح مهر تندرستی با موضوع دارو و درمان اجرا شد که از یک هزار و ۷۱ موقوفه مرتبط ۷۷۰ موقوفه دارای درآمد هستند و در این زمینه ۶.۵ میلیارد تومان هزینه و ۷۳ هزار نفر از این طرح برخوردار شدند.
مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: خدمات طرح زائران رضوی و حرم حسینی برای افرادی که تاکنون موفق نشده‌اند به زیارت حرم رضوی و عتبات و عالیات مشرف شوند اجرا شده است که در سال ۹۸ از ۹۰۰ موقوفه مرتبط، ۵۵۸ موقوفه دارای درآمد هستند و ۴۴۳ زائر به عتبات عالیات اعزام و در خصوص زیارت حرم رضوی از ۶۱۶ موقوفه مرتبط ۱۱۱ موقوفه دارای درآمد است و ۷۲۳ زائر به مشهد اعزام شدند.
معممی نژاد با اشاره به این‌که خدمات دهی به طلاب و مدارس علوم دینی در قالب طرح مائده آسمانی ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: در قالب این طرح بسته خشک مواد غذایی از محل اجرای نیت واقفین به حوزه‌های علمیه کشور کمک شده است.
وی به طرح دست‌های مهربانی با موضوع کمک به محرومان اشاره کرد و افزود: این طرح در روز احسان و نیکوکاری برگزار شد و از ۶۷۰ موقوفه مرتبط، ۴۰۰ موقوفه دارای در آمد هستند که در سال گذشته ۲۶ هزار و ۷۵۳ نفر از فقرا و ۱۳ هزار و ۹۳۷ نفر از ایتام از این طرح بهره‌مند شده‌اند.
مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه به راه‌اندازی مراکز افق بقاع متبرکه در راستای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: ماهیت اضافه کردن واحد اجتماعی به مراکز فرهنگی و قرآنی این است که کارکرد اجتماعی بقاع را بر اساس نیازهای امروز جامعه تقویت و در خصوص بحث پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی که جزو دغدغه های مقام معظم رهبری است یک تلاش موثر و جهادی انجام دهیم.
معممی‌نژاد تصریح کرد: در سال ۹۸ تعداد ۲۰۰ مرکز افق را در بقاع شاخص کشور راه اندازی کردیم و به چشم انداز خوبی رسیدیم و در سال ۹۹ این مراکز باید به ۵۰۰ و در سال ۱۴۰۰ باید به دو هزار مرکز افق برسانیم.
وی به خدمات‌دهی به جوانان با عنوان طرح پیوند آسمانی اشاره کرد و افزود: در این زمینه ۶۲۵ موقوفه مرتبط داریم که ۵۵۳ موقوفه دارای درآمد است و ۳٫۵ میلیارد تومان در بحث ازدواج جوانان هزینه شده است.
مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به این‌که بحث آزادی زندانیان جرائم غیر عمد امسال مطرح شد، گفت: در مرحله اول این طرح ۳۲۰ زندانی در ۱۷ ربیع الاول و تا ۲۲ بهمن نیز ۵۰۲ زندانی جرائم غیر عمد آزاد خواهند شد.
معممی‌نژاد خاطرنشان کرد: مراکز افق تشکیلاتی هستند و اجرای نیت از سوی ادارات اوقاف به مراکز افق یا همان مردم واسپاری می‌شود و مردم می‌دانند که چه کسی مستحق واقعی است.
وی افزود: در سال ۹۹ به میزان ۳۲۰ میلیارد تومان از طریق مراکز افق برای اجرای امینانه نیات واقفین هزینه خواهد شد.
مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در ۱۰ ماهه سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد رشد در اجرای نیت واقفین داشتیم.
معممی‌نژاد یادآور شد: این سازمان به عنوان یک دستگاه اجتماعی و فرهنگی در سیل ابتدایی سال خدمات متنوعی را به ۵ استان سیل زده انجام داد که یکی از این خدمات تهیه و توزیع ۷۹۰ پرس غذا و کمک ۱۵ میلیارد تومانی لوازم منزل به مناطق سیل زده بود.
وی افزود: در منطقه سیل زده سیستان و بلوچستان نیز ۱۰۰ تن مواد شامل آرد، برنج، پتو، دارو، کنسرو و وسایل بهداشتی به ارزش ۳ میلیارد تومان از طریق بقاع متبرکه تهیه و در اختیار مردم این منطقه قرار گرفته است.
مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه به تولید برق از انرژی خورشیدی در بقاع متبرکه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تولید ۱۰۰ مگا برق تولیدی در بقاع کلید خورده است که خود یک ابعاد ارزشمندی را به همراه دارد.
معممی‌نژاد با اشاره به این‌که حوزه اجرای نیات این سازمان ۷ سر فصل شامل خیریه، اجتماعی، مذهبی، مساجد، مدارس علوم دینی و عتبات عالیات دارد، خاطرنشان کرد: در حوزه خیریه ۲۸۳ عنوان، اجتماعی ۲۰۰ عنوان، مساجد ۲۹ عنوان، مذهبی ۱۸۵ عنوان، مدارس علوم دینی ۵۶ عنوان و عتبات عالیات نیز ۲۹ عنوان نیت داریم.
وی به وقف بست و گسترش مکتب سردار شهید سلیمانی اشاره کرد و افزود: دو وقف در کرمانشاه برای ادامه راه و مکتب شهید سلیمانی کلید خورده است که خراسان جنوبی نیز می تواند در این زمینه توجه و اهتمام لازم را داشته باشد.
مدیر کل امور اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به این‌که به صورت مستمر و غیر مستمر همه مردم ایران از سفره وقف برخوردار می‌شوند، افزود: در حوزه بهداشت و درمان که یک هزار و ۲۰۰ درمانگاه و ۱۳۳ بیمارستان وقفی وجود دارد.
معممی‌نژاد با اشاره به این‌که نهاد وقف در بحث آموزش نیز نقش موثر دارد، تصریح کرد: ۱۲ هزار مدرسه وقفی در کشور وجود دارد و با توجه به این‌که در سال ۹۸ شناسایی آن را شروع کردیم به دنبال این هستیم که برای تربیت نیروی انسانی موثر با تفاهم نامه که با آموزش و پرورش امضا شده است این مدارس را ایجاد می‌کنیم.
وی افزود: آموزش و پرورش معلم را فراهم می‌کند اما ما در حوزه پرورشی و اوقات فراغت سرفصل‌هایی را فراهم کردیم که پیوست پرورشی و تربیتی را فراهم کند و امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ بتوانیم یک هزار مدرسه وقفی در این زمینه ایجاد کنیم.
انتهای پیام/ ۱۳۲