در شورای اداری خراسان جنوبی مطرح شد

راه‌اندازی مرکز تخصصی تراش سنگ‌های قیمتی/ جلوگیری از طلاق ۳۲۴ زوج با مشاوره بهزیستی

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: در پیشگیری از طلاق در سال گذشته، تعداد 324 زوج معادل 10 درصد مراجعین‌ به مراکز مشاوره بهزیستی توانسته‌اند با استفاده از خدمات مشاوره این سازمان، سازش کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی عصر چهارشنبه در جلسه شورای اداری خراسان جنوبی، اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل صادر شده، از ابتدا لغایت پایان مردادماه جاری، ساعت کار ادارات و دستگاه‌های استان، یک ساعت زودتر شروع شده و یک ساعت زودتر به پایان می‌رسد.
تغییر ساعت اداری با هدف صرفه‌جویی در مصرف برق
وی ضمن اشاره به اهداف اجرایی‌شدن این طرح در استان، تصریح کرد: تنها هدف از اجرای این طرح، صرفه‌جویی در مصرف برق به عنوان یکی از حامل‌های انرژی بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با بیان این‌که این طرح نخست در شهرستان‌های نهبندان و طبس اجرایی شد، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در پایان مردادماه جاری به ارائه گزارش در بحث میزان صرفه جویی برق اشاره کرده و در این خصوص، حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند.
عابدی عنوان کرد: همچنین از ۱۶ تیرماه سال جاری، تیم بازرسی صنعت و معدن و تجارت خراسان جنوبی به بازرسی در سطح استان می‌پردازند.
آموزش بیش از یک میلیون نفرساعت در ۴ ماهه نخست سال‌جاری
حسین خوشایند مدیر کل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی نیز در این جلسه با بیان این‌که فنی و حرفه‌ای فعالیت‌های خود را با هدف آموزش، پژوهش، تولید، استانداردهای آموزشی و ارزشیابی مهارت نیروی کار در دو بخش دولتی و غیردولتی دنبال می‌کند، یادآور شد: در حال حاضر ۱۹ مرکز ثابت و شعب شهری در قالب ۹۳ کارگاه و ۵۱۰ حرفه آموزشی در بخش دولتی فعالیت می‌کنند.
وی ضمن اشاره به این نکته که سالانه برای ۳۰ هزار نفر دوره معادل پنج میلیون نفرساعت در خراسان جنوبی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود، اظهار کرد: آموزش و مهارت‌آموزی، مأموریت و هویت اصلی فعالیت اداره کل فنی و حرفه‌ای است.
مدیر کل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی از ارائه بیش از ۳ میلیون و ۶۳۶ هزار نفرساعت آموزش در سال گذشته در سطح استان خبر داد و افزود: در ۴ ماهه نخست سال‌جاری نیز بیش از یک میلیون و ۵۴ نفرساعت آموزش در بخش‌های مختلف ارائه شده است.
خوشایند از راه‌اندازی ۲۰ حرفه شغلی جدید به حرفه‌های آموزشی خراسان جنوبی خبر داد و اظهار کرد: در بخش غیردولتی در چهارماهه نخست سال‌جاری، ۳۴۷ هزار و ۵۸۲ نفرساعت آموزش ارائه شده است.
وی اضافه کرد: کارجویان، روستاییان، دانشجویان، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، زنان خانه‌دار، دانش‌آموزان، سربازان و زندانیان از جمله جامعه هدف اداره کل فنی و حرفه‌ای است.
مدیر کل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی میزان درآمدزایی اداره کل فنی و حرفه‌ای استان را در سال گذشته، ۹ میلیون و ۷۸۱ هزار ریال اعلام کرد و گفت: طرح پژوهشی تدوین سند مهارت استان با رویکرد بازارمحور با همکاری دانشگاه بیرجند در حال انجام است و انتظارمان آن است که تا پایان شهریورماه جاری به اتمام برسد.
خوشایند تصریح کرد: اداره کل فنی و حرفه‌ای استان در زمینه خرید تجهیزات با هدف بروزرسانی کارگاه‌های آموزشی با اعتباری بیش از یک میلیارد تومان در ۹۳ کارگاه آموزشی سطحی استان اقدام به تجهیز و بروزرسانی کارگاه‌هایی از قبیل اتومکانیک، برق، چوب و تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی کرده است.
راه‌اندازی مرکز تخصصی تراش سنگ‌های قیمتی با اعتبار ۱۸۹۰ میلیون ریال
وی ادامه داد: مرکزتخصصی و کارگاه آموزشی تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی با همکاری سازمان ایمیدرو با اعتباری بالغ بر ۱۸۹۰ میلیون ریال راه‌اندازی و تجهیز شده است.
خوشایند تعهد فنی و حرفه‌ای در اجرای طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی را در سال جاری ۵۸۰ نفر عنوان کرد و افزود: در این راستا تاکنون، ۲۱۸ نفر در قالب این طرح ساماندهی شدند.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی یکی دیگر از طرح‌های این سازمان را طرح آموزش نیروهای مسلح برشمرد و افزود: در این راستا، تعهد ابلاغی فنی و حرفه‌ای آموزش ۲ هزار و ۶۸۵ سرباز است که در این زمینه، ۳ هزار و ۹۱۶ نفر آموزش دیده‌اند.
بیش از ۵۸ هزار نفر در خراسان جنوبی تحت پوشش بهزیستی هستند
علی عرب نژاد مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی نیز در این جلسه با بیان این‌که تعداد ۷۶ وظیفه برای سازمان بهزیستی احصا شده است، اظهار کرد: تعداد ۵۸ هزار و ۲۹۷ نفر از جمعیت استان تحت حمایت بهزیستی استان هستند که از این تعداد، ۴۰ هزار و ۱۸ نفر شامل معلولان و خانواده‌های آنان می‌شود.
وی افزود: تعداد ۱۸ هزار و ۲۷۹ خانوار استان از بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی ضمن اشاره به خدمات ارائه شده توسط بهزیستی در عرصه‌های مختلف، تصریح کرد: در سال گذشته، تعداد ۲۱۰ هزار نفر از مردم استان از آموزش‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و بیش از ۳ هزار نفر نیز از خدمات پیشگیری از معلولیت‌های سالمندی بهزیستی استفاده کردند.
عرب‌نژاد ضمن اشاره به شماره مشاوره ۱۴۸۰ بهزیستی، عنوان کرد: در سال گذشته، بیش از ۲۴ هزار تماس با ۱۴۸۰ گرفته شده است.
وی ضمن اشاره به خدمات بهزیستی در بحث غربالگری شنوایی نوزادان در سطح استان با بیان این موضوع که ۱۰۰ درصد این کار توسط بهزیستی انجام می‌شود، عنوان کرد: وجود ۱۷ دستگاه شنوایی سنجی در سطح بیمارستان‌های خراسان جنوبی، گواه این مدعا است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اظهار کرد: در بحث پیشگیری از معلولیت نابینایی و کم‌بینایی کودکان در سال گذشته، بیش از ۴۳ هزار کودک بین سه تا شش سال توسط بهزیستی مورد غربالگری قرار گرفتند.
عرب‌نژاد با اشاره به بحث مشاوره ژنتیک توسط بهزیستی، اظهار کرد: تعداد شش مرکز فعال در این زمینه در استان وجود دارد که در سال گذشته، بیش از ۷ هزار نفر از مردم خراسان جنوبی از خدمات مشاوره ژنتیک در استان بهره‌مند شدند و یک هزار و ۷۰۰ نفر از مراجعان‌ به آزمایشگاه‌ها ارجاع شده شدند.
از طلاق ۳۲۴ زوج جلوگیری شد
وی از وجود تعداد ۳۵ مرکز مشاوره تحت نظارت سازمان بهزیستی در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: در بحث پیشگیری از طلاق در سال گذشته، تعداد ۳۲۴ زوج معادل ۱۰ درصد مراجعین‌ به مراکز مشاوره بهزیستی توانسته‌اند با استفاده از خدمات مشاوره این سازمان، سازش کنند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به خدمات بهزیستی به شیرخوارگان‌ و کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست توسط بهزیستی استان اشاره‌ کرد و یادآور شد: در حال حاضر، تعداد ۳۰ شیرخوار در شیرخوارگاه استان و ۲۶۰ فرزند بی‌سرپرست و بدسرپرست در ۲۲ مرکز شبه‌خانواده از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند.
عرب‌نژاد با اشاره به فرآیند اشتغال معلولان، گفت: در سال گذشته، آموزش تخصصی ۸۴ نفر از جامعه هدف تحت پوشش بهزیستی در مراکز حرفه‌آموزی معلولان با معرفی به مراکز فنی و حرفه ای انجام شده است.
اشتغال ۶۶۵ معلول در خراسان جنوبی با استفاده از تسهیلات اشتغال بهزیستی
وی ادامه داد: در سال گذشته همچنین تعداد ۶۶۵ معلول خراسان جنوبی با گرفتن تسهیلات اشتغال از بهزیستی به اشتغال روی آورده‌اند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان این‌که بیش از ۹۵ درصد فعالیت‌های بهزیستی استان به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: توسعه خدمات پیشگیرانه در خصوص خدمات مشاوره و مداخله در حوزه ژنتیک، اخذ مجوز برقراری مستمری برای خانواده‌های پشت نوبت خدمات بهزیستی و تلاش در راستای توانمندسازی جامعه هدف از جمله مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل بهزیستی استان در سال ۹۷ است.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۱۱/ ۴