سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی خبر داد

راه‌اندازی پارک اقتصاد دیجیتال در خراسان جنوبی/ ۱۲۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: ۱۵۹ روستا دارای اینترنت پرسرعت Adsl و ۵۸۳ روستا دارای اینترنت بی‌سیم هستند و تا پایان سال یک هزار و ۲۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مصطفی بهی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: این اداره در دو حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت دارد.
وی با اشاره به این‌که شبکه ملی اطلاعات نقش بسیار زیادی را در بسترسازی و توسعه اشتغال دارد، افزود: تکمیل شبکه پوشش نسل چهار همراه در سطح شهرها، توسعه شبکه اینترنت پرسرعت در سطح روستاها و تامین تجهیزات ارتباطی در داخل کشور از مهم ترین اقدامات صورت گرفته است.
سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با بیان این‌که شبکه ملی اطلاعات همان گذرگاه خدمات دولت است، افزود: شرکت ملی اطلاعات دارای شبکه‌های مالیاتی، سلامت، بانکی و علمی است.
بهی با اشاره به این‌که شبکه ملی اطلاعات دارای ۳ لایه تولید و ارائه محتوا، خدمات و زیرساخت‌ها است، افزود: این شبکه تاکنون رشد بیش از ۳۰۰ درصدی در خدمات ابری داخلی و رشد ۴۰۰ درصدی در تولید محتوای داخلی داشته است.
وی از تحقق بیش از ۸۰ درصد از سند تبین الزامات این شبکه خبر داد و گفت: تاکنون در این زمینه بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان توسط دولت و ۷ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.
اتصال ۱۲۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال
سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با اشاره به این‌که ضریب نفوذ مشترکین پهن باند ثابت و سیار ۸۵.۲۷ درصد است، گفت: ۱۵۹ روستا دارای اینترنت پرسرعت Adsl و ۵۸۳ روستا دارای اینترنت بیسیم هستند و تا پایان سال یک هزار و ۲۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند.
وی طول شبکه فیبر نوری زیرساخت را ۳ هزار و ۶۳۷ کیلومتر بیان کرد و افزود: ظرفیت شبکه انتقال ۷۵.۵ گیگا بایت است و ۶۴ دفتر پیشخوان خدمات دولت، ۲۱۵ دفتر خدمات ICT روستایی، ۱۳۴ پست بانک روستایی و ۴۴ دفتر ATM روستایی در خراسان جنوبی فعالیت دارند.
۷۰ درصد روستاهای استان تحت پوشش شبکه ملی ارتباطات
سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۵۸۳ روستا حدود ۷۰ درصد روستاهای استان تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات هستند و تا پایان سال جاری با اتصال ۶۳۹ روستا به این‌شبکه این میزان به ۹۰ درصد خواهد رسید.
وی افزود: در هفته دولت ۷ سایت با اعتبار ۱۴۰میلیارد ریال افتتاح و ۹۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات وصل خواهند شد.
سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: ضریب نفوذ همراه اول در استان ۶۸ درصد، ایرانسل ۴۱ درصد و رایتل ۲ درصد است که فقط بیرجند و فردوس تحت پوشش رایتل هستند.
بهی با اشاره به این‌که ضریب نفوذ تلفن همراه بیش از ۱۰۰ درصد است، تصریح کرد: اجرای طرح رومینگ در دو حوزه دیتا و ویس در حال پیگیری است و در حال حاضر در ۵۰۶ روستا رومینگ ویس بین شرکت همراه اول و ایرانسل فعال شده است.
وی با اشاره به این‌که یک هزار و ۳۵۸ روستا از سرویس تلفن خانگی برخوردار هستند، افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون ۲۲ روستای بالای ۲۰ خانوار از این سرویس بهره‌مند شده‌اند.
سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با اشاره به این‌که همه شهرهای استان از سرویس نسل چهار تلفن همراه بهره‌مند هستند، گفت: در حال حاضر بیش از یک هزار و ۱۰۰ روستا از سرویس تلفن همراه بهره‌مند هستند و تا پایان سال این سرویس در ۵۴ روستا ایجاد یا ارتقاء پیدا خواهد کرد.
بهره‌مندی ۹۴ درصد جاده‌های اصلی استان از سرویس تلفن همراه
بهی با اشاره به این‌که در حال حاضر ۹۴ درصد جاده‌های اصلی استان از سرویس تلفن همراه بهره‌مند هستند، تصریح کرد: تا دو ماه آینده با اجرای ۳ سایت در محور چاه‌داشی- دهسلم و محور سه راهی جعفری شهرستان طبس تا انتهای حوزه استان در مسیر اصفهان، میزان جاده‌های اصلی تحت پوشش همراه به ۹۸ درصد می‌رسد.
وی به برنامه اشتغال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با عنوان طرح نوآفرین اشاره کرد و گفت: با استفاده از این طرح می‌توان یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرد.
بهی تصریح کرد: معافیت مالیاتی، عدم نیاز به بهینه شدن هم موسس، جذب کارورز به مدت دو سال و استفاده از تسهیلات وام وجوه اداره از جمله مزیت‌های این طرح است.
راه‌اندازی پارک اقتصاد دیجیتال در خراسان جنوبی
سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: پارک اقتصاد دیجیتال در راستای طرح نوآفرین در خراسان‌جنوبی راه‌اندازی می‌شود.
وی با اشاره به این‌که اگر بتوانیم فضای مورد نیاز پارک اقتصاد دیجیتال را تأمین کنیم تجهیز آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام خواهد شد، افزود: این پارک محل حضور شرکت‌های نوپا و استارت آپ‌های حوزه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود.
انتهای پیام/ ۱۳۲