رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی خبر داد؛

راه اندازی دفاتر خدمات قضایی سیار طی هفته قوه قضائیه برای اولین بار/ بیش از ۵۳ هزار پرونده تشکیل شد

حجت الاسلام موحدی راد از راه اندازی دفاتر خدمات قضایی سیار طی هفته قوه قضائیه در مناطق مرزی و محروم استان خبر داد و گفت: در خراسان جنوبی برای اولین بار طی این هفته خدمات قضایی به صورت سیار با همکاری مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه راه اندازی و به صورت جهادی خدمات رایگان به مردم ارائه خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام و المسلمین علی موحدی راد رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه، اظهار کرد: تعداد پرونده های رسیده به دادگستری خراسان جنوبی و دادسراهای استان در سال گذشته ۵۳ هزار و ۳۵۷ پرونده بوده که نسبت به سال قبل تر ۷ هزار و ۳۷۷ فقره افزایش داشته است.

وی افزود: در مورد پرونده های رسیده به شورای حل اختلاف در سال گذشته ۲۶ هزار و ۳ فقره که نسبت به سال ۹۹، ۶۷ فقره کمتر است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: ۳۸.۵ درصد پرونده های شورای حل اختلاف منجر به سازش شده است.

حجت الاسلام موحدی راد با بیان اینکه به سمت جایگزین شدن مجازاتها هستیم، عنوان کرد: در سال قبل ۶۸۱ فقره قرار تعویق اجرای مجازات، ۲۰۱ فقره تعلیق صدور حکم، ۶۱۶ مورد صدور حکم آزادی مشروط و پابند الکترونیک بوده است.

وی اظهار کرد: در سال گذشته ۱۷ مورد صدور محکومیت به جزای حبس و جزای نقدی به ارائه خدمات عمومی رایگان در جاهایی که عام المنفعه است، صادر شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی در بحث جایگزین حبس؛ گفت: در سال گذشته ۹۲۱ فقره محکومیت به جزای نقدی داشته ایم.

حجت الاسلام موحدی راد افزود: در سال گذشته  ۶۳۵ هزار و ۹۱ تردد در دستگاه قضایی استان ثبت شده است.

وی از برگزاری ۴۶ هزار و ۸۸۳ جلسه دادگاه برخط در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: همچنین طی سال گذشته ۴۷ هزار و ۹۸۷ پرونده الکترونیک تشکیل شده است.

راه اندازی دفاتر خدمات قضایی سیار طی هفته قوه قضائیه برای اولین بار

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی از راه اندازی دفاتر خدمات قضایی سیار طی هفته قوه قضائیه در مناطق مرزی و محروم استان خبر داد و بیان کرد: در خراسان جنوبی برای اولین بار طی این هفته خدمات قضایی به صورت سیار با همکاری مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه راه اندازی و به صورت جهادی خدمات رایگان به مردم ارائه خواهد کرد.

حجت الاسلام موحدی راد به پیشگیری از وقوع جرم اشاره و عنوان کرد: در دادگستری استان ۱۵۱۶ نفر دیدبان پیشگیری از وقوع جرم جذب کردیم که در صورت مشاهده جرم با توجه به حساب کاربری تعریف شده گزارشات را از طریق سامانه سجام ثبت کنند که در این خصوص ۶۲۰ گزارش مردمی ثبت شده است.

وی به تعداد ملاقات های مردمی اشاره کرد و افزود: طی سال گذشته و دو ماهه ابتدای سال ۲۶ هزار و ۶۲۰ ملاقات مردمی در سطح استان انجام شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: طی شرایط کرونا ۵۷۰۰ تلفن همراه و تبلت و ۳۶۰ هزار دست لباس با همکاری اموال تملیکی در اختیار افراد نیازمند قرار گرفته است.

فراوانی جرم؛ مواد مخدر در صدر 

حجت الاسلام موحدی راد بیان کرد: در بحث فراوانی جرم بیشترین جرم مربوط به مواد مخدر با ۲۱ درصد، سرقت خرد ۱۱ درصد، شکایت و توهین ۱۰ درصد، ضرب و جرح ۸ درصد،‌ تهدید ۵ درصد، کلاهبرداری ۵ درصد، حریق، تصرف عدوانی و رانندگی بدون گواهینامه ۴ درصد و سایر موارد ۲۰ درصد است.

وی اظهار کرد: در بحث سازمان زندانها نیز زندانهای خراسان جنوبی در سال ۹۹ در رتبه ۲۹ کشوری بوده که با تلاش های صورت گرفته به رتبه ۴ کشور ارتقا پیدا کرده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: در سال گذشته ۲۳۲۳ ملاقات حضوری توسط قضات با زندانیان انجام شده است.

حجت الاسلام موحدی راد عنوان کرد: ابتدای سال گذشته ۱۴۷ نفر زندانی جرایم غیر عمد در زندانهای استان داشتیم که تا پایان سال به ۷۰ زندانی کاهش پیدا کردند.

وی به راه اندازی مراکز آموزشی در زندانهای استان اشاره کرد و افزود: با همکاری آموزش و پرورش، فنی و حرفه ای و سازمان زندانها مراکز آموزش فنی و حرفه ای در زندانها راه اندازی شده که زندانیان مشغول حرفه آموزی هستند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار کرد: همچنین برای برخی از خانواده های زندانیان با کمک کمیته امداد مسکن احداث شده است، راه اندازی اندرزگاه های قرآنی و استفاده از مباحث قرآنی و معنوی از دیگر خدمات انجام شده است.

حجت الاسلام موحدی راد از ۴۸ هزار و ۴۳ نوبت مرخصی به زندانیان طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۳۸۹۲ زندانی مرد و ۳۶۶ زندانی زن در زندانهای استان داریم.

وی به مباحث مربوط به سازمان بازرسی اشاره کرد و افزود: دو میلیارد تومان وجوه بابت جرایم سود مازاد که از مردم دریافت شده بود بازگشت داده شده است، ۲۰۰ هکتار زمین خلع ید و به دولت برگشت شد، استرداد ۲۰۰ هکتار اراضی دولتی پس گرفته شد و ۴۳ فقره گزارش تعقیب اداری، بازرسی و کیفری تنظیم، ارسال و ارجاع شده است.

صدور بیش از ۴۵ هزار سند مالکیت

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: در حوزه ثبت اسناد و املاک نیز ۴۵ هزار و ۵۰۰ سند صادر شده که خراسان جنوبی در این خصوص رتبه برتر را به دست آورده است.

حجت الاسلام موحدی راد عنوان کرد: ۱۲ هزار و ۶۱۲ فقره سند مالکیت برای اراضی دولتی صادر شده است و تثبیت ۱۴ میلیون و ۲۹۵ هکتار از اراضی دولتی انجام شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین درگیری در روستاها بر سر آب و ساعات آب است، تصریح کرد: در این خصوص با همکاری بسیج سازندگی و دادگستری استان، قرارگاه شهید سلیمانی تشکیل و برای اراضی کشاورزی اسناد صادر خواهد شد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی در مورد پزشکی قانونی عنوان کرد: طی سال گذشته ۱۶ هزار معاینه توسط پزشکی قانونی انجام شده که برای ۱۳ هزار معاینه پرونده صادر شده است.

حجت الاسلام موحدی راد افزود: تعداد پرونده های تشکیل شده توسط پزشکی قانونی طی سال گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: از جمله پرونده های تشکیل شده در پزشکی قانونی ۴ هزار مورد در بحث نزاع و ۴ هزار پرونده تصادفات بوده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی به حادثه قطار مشهد یزد اشاره و بیان کرد: در این خصوص نظریات اعلام شده شفاهی است و نظریه کارشناسی به صورت مکتوب صادر نشده است.

۱۴۷ زندانی آزاد شدند

حجت الاسلام موحدی راد گفت: ستاد دیه استان طی سال گذشته ۱۴۷ زندانی جرایم غیر عمد که بدهی مالی داشتند را آزاد کرده است.

وی با بیان اینکه انجمن حمایت از زندانیان استان ۱۲۵۸ خانواده را تحت حمایت دارد، عنوان کرد: از این تعداد ۱۱۲۰ خانواده دانش آموز و دانشجو دارند که طی سال گذشته ۱۱.۵ میلیارد تومان کمک معیشتی، درمانی و تحصیلی برای خانواده های زندانیان با همکاری ستاد دیه تامین شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی به تشکیل ۳۲۲۲ فقره پرونده در تعزیرات حکومتی استان اشاره کرد و گفت: به ۲۹۹۲ پرونده رسیدگی شده است.

حجت الاسلام موحدی راد بیان کرد: ۵۲.۵ میلیارد تومان جریمه صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در بحث اجرای احکام بیش از ۱۲ میلیارد تومان وصول شده و مابقی در حال وصول است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی به شکایت ۴۶۶ فقره شکایت از دستگاه های دولتی استان طی سال گذشته اشاره کرد و افزود: بیشترین شکایات از شهرداری و در بحث اعتراض به کمیسیون ماده صد بوده است.

آخرین وضعیت پرونده های پروژه هلال، درختان پادگان و کارخانه بازیافت

حجت الاسلام موحدی راد در مورد پروژه هلال، عنوان کرد: در مورد این پروژه در شعبه سوم حقوقی بیرجند پرونده تشکیل شده و مقرر شده تا پارکینگ احداث نشود واحدها با مالکان تحویل و این مجموعه راه اندازی نشود.

وی در مورد پرونده خشک شدن درختان پادگان ۰۴ بیرجند، تصریح کرد: در این مورد ابتدا شهرداری برای خشک شدن ۹۰۰ اصله درخت از پادگان ۰۴ شکایت کرده که پس از بررسی مشخص شد دلیل خشک شدن درختان عمدی نبوده بلکه فقدان عنصر معنوی مطرح شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی ادامه داد: مجدد شکایت حقوقی توسط شهرداری علیه اداره کل راه و شهرسازی استان و پادگان ۰۴ در بحث خشک شدن ۵۴۰۰ اصله درخت انجام شده که در حال حاضر در شعبه ۵ بازپرسی در حال بررسی است.

حجت الاسلام موحدی راد در مورد کارخانه بازیافت پسماند، عنوان کرد: با بررسی های انجام شده از سال ۹۲ بحث راه اندازی کارخانه پسماند در شورای اسلامی شهر بیرجند مطرح شده و در آبان سال گذشته به طور جدی پیگیری و در نهایت مقرر شد مرداد ماه سال جاری راه اندازی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر بازیافت پسماند در مقصد و نه مبداء انجام میشود و طبق اظهارات مسئولان کارخانه ۷۰ درصد زباله ها بازیافت و ۳۰ درصد دفن میشود که به زودی با راه اندازی کارخانه کمپوست ۱۰۰ درصد زباله ها به کمپوست تبدیل خواهد شد و پیش بینی شده کارخانه کمپوست تا آبان ماه سال جاری راه اندازی شود.

انتهای پیام/۱۲۷