وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛8/ رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

راه اندازی صندوق توسعه منابع طبیعی در خراسان جنوبی/ حفظ منابع آب و خاک؛ اولویت استان

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تاکنون در 14 استان کشور صندوق توسعه منابع طبیعی ایجاد شده است، در خراسان جنوبی هم مردم سهم خود را آماده کرده اند و اگر آقای وزیر هم یک میلیارد تومان اعتبار اختصاص دهد، این صندوق در استان راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مسعود منصور رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یکشنبه شب، در نشست تشکل‌ها، فعالان و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی گفت: وقتی ۹۶ درصد اراضی در خراسان جنوبی ملی باشد، ۴٫۵ میلیون هکتار اراضی بیابانی، ۴۱ کانون فرسایش بادی با خسارت سالانه حدود ۷۰ میلیارد تومان، بیش از ۶ هزار رشته قنات و ۴ حوزه آبخیز و … وجود داشته باشد، طبیعی است که موضوع و مسئله اولویت دار استان، حفظ منابع آب و خاک باشد.
وی با اشاره به اینکه برای توسعه بخش کشاورزی و همچنین سایر بخش ها، ابتدا باید منابع آب و خاک حفظ شود، افزود: کاش در برنامه آقای وزیر، بازدید از روستاهایی که قنات آن خشک و مجدد احیا شده است هم وجود می داشت تا لذت آن را از نزدیک احساس می کردیم.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: خراسان جنوبی جزو اولین استان هایی است که کار بیابان زدایی را شروع کرده، بطوری که از سال ۱۳۵۲با تشکیل سرپرستی، مرکز بیابان زدایی ایجاد شده است.
منصور بیان کرد: این استان در حوزه مشارکت های مردمی و بسیج جوامع محلی هم جزء استان های پیشرو است که سه پروژه بین المللی با تکیه بر حضور مردم در این استان در حال انجام است.
وی ادامه داد: پروژه ترسیب کربن در شهرستان سربیشه در حوزه مشارکت های مردمی الگویی برای کشور است که یکی از کارکردهایش هم تعاونی الغدیر و ساخت عروسک هایی در برند ملی و تقویت معیشت مردم است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهارکرد: تاکنون برای یک هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی استان ، مطالعات آبخیزداری انجام شده، ۹۱۵ هکتار مطالعات اجرا، ۳۱۵ هکتار هم در حال انجام و ۲۸۰ هکتار نیز آماده اجرا و نیازمند کمک و تقویت است.
منصور بیان کرد: در سال ۹۹، برای ۱۶ هزار هکتار عملیات مکانیکی، یک هزار و ۲۰۰ هکتار عملیات بیومکانیکی، ۷۳۹ هکتار هم عملیات بیولوژیکی و ۱۸ هزار هکتار عملیات آبخیزداری پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: انجام این اقدامات سبب شده تا سالانه ۸۷۲ میلیون متر مکعب استیصال آب کاهش تبخیر و ۸٫۲ میلیون تن هم کاهش فرسایش اتفاق بیفتد.
وی اظهارکرد: مجموع ظرفیت مخازن ایجاد شده در خراسان جنوبی ۷۸ میلیون متر مکعب است که در سال زراعی ۹۸-۹۹، این سدها به میزان ۷۷ میلیون مترمکعب آبگیری شد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در حوزه بیابان هم یک هزار و ۷۴۰ هکتار بیابان زدایی انجام شده و امسال هم قرار است تا یک هزار و ۲۵۰ هکتار نهال کاری، ۵۰۰ هکتار مدیریت روان آب، ۱۰۰ هزار هکتار اجرای سیستم های چرا و قرق، ۷۰۰ هکتار بادشکن، اجرا شود.
منصور با اشاره به اینکه درخواست ما در حوزه اصلاح دستورالعمل ها، بهره برداری از تاغزارها است، افزود: در سطح استان، ۲۴۱ هزار هکتار تاغزار بیابانی وجود دارد. در پایان مهرماه و در سند اصلاحی، این تاغزارها را تقدیم خواهیم کرد که در حوزه پرورش شتر گشایش هایی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در ۱۴ استان کشور صندوق توسعه منابع طبیعی ایجاد شده است، اظهارکرد: در خراسان جنوبی هم مردم سهم خود را آماده کرده اند و اگر آقای وزیر هم یک میلیارد تومان اعتبار اختصاص دهد، این صندوق در استان راه اندازی خواهد شد. ما هم ۱۰ درصد اعتبار، به اعتبارات استان اضافه خواهیم کرد تا این صندوق ایجاد شود و بتواند برنامه های خود را اجرا کند.
انتهای پیام/۷