راه اندازی مرکز مراقبت الکترنیکی زندانیان در خراسان جنوبی

با حضور رئیس کل دادگستری استان مرکز مراقبت الکترنیکی زندانیان با هدف پایش زندانیان دارای پابند الکترونیک در خراسان جنوبی راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان ، حجت الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری استان در مراسم افتتاح این مرکز گفت: در راستای اجرای سیاست های قوه قضائیه، کنترل جمعیت کیفری زندان ها چندین سال در کشور اجرا می شود و در استان خراسان جنوبی هم اجراشده است.
حجت الاسلام والمسلمین حمیدی با اشاره به اجرایی این طرح گفت:کنترل الکترونیکی بعضی از زندانیان بدین صورت است که، به جای اینکه زندانی در داخل زندان باشد، در محدوده ای که برای او در نظر گرفته می شود، در داخل شهر می تواند در کنار خانواده اش و محل کسب و کارش زندگی وارتزاق نماید.
وی با بیان اینکه پابند الکترونیکی در مدت محکومیتی که زندانی دارد به پایش نصب می شود و تحت مراقبت قرار می گیرد، تصریح کرد:زندانی که تحت مراقبت الکترونیکی قرار می گیرد، از محدوده ای که قاضی برایش تعیین کرده نباید،خارج نشود، در غیراینصورت در سوابقش پرونده قضایی وی ثبت می شود.
حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه زندانی با پابند الکترونیک تحت مراقبت قرار می‌گیرد و نباید از محدوده تعیین شده خارج شود افزود: اگر در این طرح زندانی دچار تخلف شود و از محدوده تعیین شده خارج شود، ضمن اخطار به وی، تخلف انجام شده به قاضی گزارش می‌شود.
رئیس دستگاه قضایی استان افزود: از ابتدای این طرح ۴۵ نفر از ِزندانیان استان از این طرح استفاده کردند و تحت کنترل مراقبت الکترونیکی قرار گرفتندکه ۳۵ نفر از این افراد تا حالا از زندان آزاد شدند و ۱۰ نفر از اینها در حال حاضر تحت مراقبت الکترونیکی قرار دارند
رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه تمامی زندانیان جرائم عمد و غیرعمد می‌توانند از این طرح استفاده کنند گفت: درصورت درخواست زندانی و تایید قاضی، زندانیان علاوه بر وثیقه، باید مبلغ ۹۰ هزارتومان به صورت ماهانه برای استفاده از این تجهیزات پرداخت کند.
انتهای پیام / ۳