امام جمعه طبس:

راه و برنامه‌های آیت‌الله یزدی در حوزه‌های علمیه ادامه داشته باشد

حجت‌الاسلام محمدی گفت: راه و ارزش‌هایی که این آیت‌الله یزدی برای انقلاب اسلامی ایجاد و هموار کردند باید تدوام داشته باشد و حوزه‌های علمیه راه ایشان را ادامه دهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا محمدی امام جمعه طبس در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص مرحوم آیت‌الله یزدی اظهار کرد: آیت‌الله یزدی در سال‌های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ که امام خمینی(ره) مبازرات انقلابی را آغاز کردند، در کنار ایشان حضور داشتند.
وی با بیان این‌که مرحوم آیت الله یزدی پشتیبان سرسخت آرمان‌های امام راحل(ره) برای رسیدن به پیروزی انقلاب اسلامی بود، افزود: مرحوم آیت الله یزدی با توجه به این‌که در حوزه شاگرد امام راحل(ره) و آیت‌الله بروجردی(ره) بودند جایگاه خاصی داشته و با توجه به موقعیت علمی که داشتند از امام خمینی(ره) درجه اجتهاد دریافت کردند.
امام جمعه طبس بیان کرد: مرحوم آیت الله یزدی در راه پیروزی انقلاب اسلامی بارها به زندان رفت، تبعید و شکنجه شد و برای اثبات آرمان‌های انقلاب اسلامی تا گام‌های آخر پشتیبان انقلاب اسلامی بود.
حجت‌الاسلام محمدی در خصوص سخن مقام معظم رهبری در اسفند ۱۳۹۴ در جلسه دیدار با اعضای مجلس خبرگان در مورد آیت الله مصباح و مرحوم آیت الله یزدی، عنوان کرد: با توجه به جایگاه بالای علمی، سیاسی و بینش‌های انقلابی این بزرگواران تاثیرگذاری زیادی در مجلس خبرگان رهبری داشتند.
وی ادامه داد: با توجه به وزانت این شخصیت‌ها و جایگاه انقلابی آن‌ها در مجلس خبرگان رهبری، متاسفانه در آن سال توطئه‌ای برای رای نیاوردن این دو شخصیت در مجلس خبرگان رهبری انجام شد که این اقدام باعث خسارت وارد شدن به مجلس خبرگان رهبری بود.
امام جمعه طبس عنوان کرد: مقام معظم رهبری در خصوص این اقدام فرمودند: “نبود این شخصیت‌ها در مجلس خبرگان برای مجلس خبرگان خسارت بار است نه خودشان”. اهمیت مجلس خبرگان رهبری به دلیل جایگاه و وزانت بالای بینش سیاسی و انقلابی شخصیت‌هایی مانند آیت الله مصباح و مرحوم آیت الله یزدی بود.
حجت‌الاسلام محمدی گفت: جایگاه سیاسی، علمی و اجتماعی و ایده‌های مرحوم آیت الله یزدی، مجلس خبرگان رهبری را تحت تاثیر قرار داده و متحول کرد. این‌گونه افراد به دلیل تاثیرگذاری ویژه‌ و وزانتی که در خبرگان می‌توانستند داشته باشند، نبودشان باعث خسارت خبرگان رهبری بود.
وی در خصوص تلاش دشمن برای ضربه زدن به این شخصیت‌ها، اظهار کرد: با توجه به جایگاه و ایده‌هایی که آیت الله یزدی در مجلس خبرگان رهبری داشتند می‌توانستند باعث پیروزی کشور در برابر دشمن باشند. وقتی دشمن با اصل نظام جمهوری اسلامی مخالف است، با هر فردی که برای ماندگاری و اعتلای آرمان‌های انقلاب اسلامی تلاش کند نیز مخالف است و می‌خواهد با دشمنی به اهداف خودش برسد.
امام جمعه طبس با بیان این‌که مردم ما هوشیار هستند، عنوان کرد: هر چند در مورد شخصیت مرحوم آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح در سال ۱۳۹۴ شیطنت‌هایی شد، اما خوشبختانه در انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، هر دوی این بزرگواران رای آورده و به مجلس خبرگان راه یافته و باعث وزانت مجلس خبرگان رهبری شدند.
حجت‌الاسلام محمدی خاطرنشان کرد: کار دشمن، دشمنی کردن است و غیر از این توقعی نیست. با این اقداماتی که دشمنان علیه این شخصیت‌ها انجام می‌دهند لازم است ملت قدر و ارزش این شخصیت‌ها را بیشتر بدانند.
وی تصریح کرد: امام راحل(ره) فرمودند “هر موقع مشاهده کردید دشمن نسبت به شخصی کینه و دشمنی دارد بدانید که از جانب این شخص و اید‌ه‌های ارزنده‌اش ضربه خورده لذا در پی ترور شخصیت این افراد برآمده است”.
امام جمعه طبس به دیدار با مرحوم آیت الله یزدی طی چند نوبت اشاره کرد و افزود: توفیق شاگردی ایشان را در درس اخلاق در حوزه علیمه قم داشتم. در دورانی که در قوه قضائیه بودند نیز دیداری با ایشان داشتم و زمانی‌که در استان همدان به عنوان امام جمعه حضور داشتم نیز توفیق دیدار با مرحوم آیت الله یزدی نصیبم شد.
حجت‌الاسلام محمدی خاطرنشان کرد: در دورانی که در حوزه علیمه قم طلبه بودیم در درس اخلاق توصیه‌هایی به طلبه ها داشته و می‌گفتند شما باید در حوزه خوب درس بخوانید چراکه کشور نیاز به افراد باسوادی دارد و شما باید نظام را مدیریت کنید.
وی با بیان این‌که در حوزه علیمه قم سخت‌گیری‌های خاصی وجود داشت، به خاطره‌ای از مرحوم آیت الله یزدی اشاره کرد و گفت: ایشان در یکی از کلاس های اخلاق به صورت مزاح به طلبه‌ها گفتند خوب درس بخوانید که اگر این‌گونه نباشد از حوزه بیرونتان خواهند کرد و وقتی به شهر و خانواده‌های خود برگردید آنجا مجبور هستید به خانواده‌ها بگویید ما را از حوزه علمیه قم بیرون کردند؛ چراکه شاید از گفتن ما را بیرون کردند احساس خوبی نداشته باشید. این صحبت ایشان در ذهنم ماندگار شده و همیشه مد نظر است.
امام جمعه طبس در خصوص استفاده از برکت حضور این شخصیت‌ها، اظهار کرد: با توجه به تفکرات و ایده‌هایی که این شخصیت‌ها داشته و برای اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های زیادی انجام دادند، برنامه‌های این بزرگواران راه را برای ما روشن کرده است. راه و ارزش‌هایی که این شخصیت‌ها برای انقلاب اسلامی ایجاد و هموار کردند باید تدوام داشته باشد و حوزه‌های علمیه راه این‌ها را ادامه دهند.
حجت‌الاسلام محمدی افزود: جوانان امروز باید بدانند چه افرادی چه زحماتی کشیدند تا انقلاب اسلامی به دست ما برسد و عزت و سربلندی را برای کشور ما به ارمغان بیاورد؛ خدمات آن‌ها را شناخته و از آن پاسداری کرده تا در پیشگاه خداوند سرافکنده نباشند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴