امام جمعه فردوس:

رحمت امام رضا (ع) برای خاص و عام است/ مطالعه زندگی ایشان بر شیفتگان ضروری است

امام جمعه فردوس گفت: اینکه حضرت رضا (ع) به ضامن آهو شهرت پیدا کردند و وقتی آهویی به ایشان پناهنده شد به او پناه دادند نشان دهنده رحمت و رأفت بیش از حد ایشان نسبت به خاص و عام است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، امام علی بن موسی الرضا (ع) امام هشتم شیعیان از سلاله پاک رسول خدا هستند.
ایشان در سن ۳۵ سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان شدند و در زمان حیات ایشان خلفای عباسی سختی‌ها و رنج بسیاری رابر امام رئوف روا داشتند و سرانجام مأمون عباسی ایشان را در سن ۵۵ سالگی به شهادت رساند.
امام هشتم ولی نعمت ایرانی‌ها و پناه همه شیعیان هستند و باید قدرشان را بدانیم.
حجت السلام و المسلمین محمدرضا بابایی امام جمعه فردوس در گفت‌وگو با خاورستان، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت رضا (ع) اظهار کرد: خدا را را سپاسگذار هستیم که یکی از ائمه معصومین علیهم‌السلام در ایران هستند و مرجع منورشان در مشهد الرضا وسیله خیر و برکت برای ایرانیان شده است.
وی افزود: امام رضا (ع) تنها امامی هستند که پیامبر عظیم الشأن ایشان را به عنوان پاره تن معرفی کردند و فرمودند در آینده در خراسان پاره‌ای از تن من دفن خواهد شد که منظورشان حضرت رضا (ع) بود.
امام جمعه فردوس تصریح کرد: حضرت رضا (ع) امام رئوف هستند و مرجع تابناکشان باعث خیر و برکت در کشور است.
حجت السلام بابایی با بیان این‌که سیره زندگی امام هشتم سیره نبوی بوده است، بیان کرد: امام رضا (ع) از نظر علمی آن قدر مناظرات با ادیان مختلف داشتند که به عالم آل محمد معروف شدند و کتاب‌های فراوانی فرمایشات حضرت را ثبت کرده‌اند.
وی ادامه داد: حضرت رضا (ع) با اصرار مأمون به خراسان آمدند و ایشان بنای مخالفت با مأمون را داشتند لذا حضرت به اطرافیانشان فرمودند این سفری است که بازگشت ندارد و خودشان نیز پیش‌بینی شهادتشان را در این سفر کردند.
امام جمعه فردوس عنوان کرد: وقتی امام رضا (ع) وارد مرو خراسان شدند مأمون بنا بر تضعیف حضرت و پراکنده کردن اطرافیان ایشان را داشت و حضرت را مجبور به پذیرش ولایت عهدی کرد.
حجت السلام بابایی افزود: حضرت نیز با شرط عدم دخالت در امور ولایت عهدی مأمون را پذیرفتند چرا که نظرشان بر این بود که در مظالم درباریان سهیم نمی‌شوند.
مطالعه زندگی حضرت رضا (ع) برای شیفتگانشان ضروری است
وی تصریح کرد: تمام زندگی حضرت رضا (ع) سراسر درس‌های معرفتی، سیاسی و سبک زندگی است و مطالعه زندگی ایشان بر همه شیفتگان حضرت ضروری است.
امام جمعه فردوس گفت: یکی از صفات بارز حضرت رضا (ع) که شهرت به امام رئوف نیز پیدا کردند مهربانی بیش از حد ایشان نسبت به اقشار مختلف بود.
رحمت و رأفت حضرت رضا (ع) شامل خاص و عام است
حجت السلام بابایی ادامه داد: اینکه حضرت رضا (ع) به ضامن آهو شهرت پیدا کردند و وقتی آهویی به ایشان پناهنده شد به او پناه دادند نشان دهنده رحمت و رأفت بیش از حد ایشان نسبت به خاص و عام است.
امام جمعه فردوس بیان کرد: امام رضا (ع) توانستند در طول عمر خود بسیاری از معارف اسلامی را در قالب مناظرات و مباحثاتی که با سران فرقه‌های مختلف داشتند برای ما به ارث بگذارند.
وی با اشاره به سخنی از امام رضا (ع) مبنی بر اینکه شرط توحید پذیرش ولایت است، گفت: امید است که مردم قدر حضرت رضا (ع) و ولایت را بدانند و در زمان غیبت امام زمان (عج) ولایت ولی امر مسلمین را داشته باشند تا انشاءالله عاقبت به خیر شویم.
انتهای پیام/ ۱۳۵