امام جمعه قاین:

رخنه فقدان آیت‌الله یزدی بر پیکره اسلام و انقلاب می‌ماند/ جوانان برای شناسایی الگوها وقت بگذارند

حجت‌الاسلام رحمانی گفت: خسران فقدان علمایی همچون آیت الله یزدی بر پیکره انقلاب و اسلام، چنان رخنه ای ایجاد می کند که چیزی نمی تواند رخنه و خلأ حضور ایشان را پر کند و اگر قابل جبران باشد، سال‌ها به طول خواهد انجامید.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی رحمانی امام جمعه قاین در خصوص رحلت آیت‌الله محمد یزدی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: آیت الله یزدی شخصیتی فقیه، شجاع، انقلابی، ولایتی، خدوم نسبت به اسلام و مسلمین بود.
وی با بیان اینکه بنده مدت ها شاگرد مکتب ایشان بوده ام، افزود: آشنایی بنده با این عالم بزرگوار به دوران قبل از انقلاب اسلامی و ایامی که امام خمینی(ره) در نجف بودند برمی گردد.
امام جمعه قاین بیان کرد: خسران فقدان علمایی همچون آیت الله یزدی بر پیکره انقلاب و اسلام، چنان رخنه ای ایجاد می کند که چیزی نمی تواند رخنه و خلأ حضور ایشان را پر کند و اگر قابل جبران باشد، سال‌ها به طول خواهد انجامید.
حجت‌الاسلام رحمانی گفت: مسجد سلماسی قم محلی بود که امام خمینی(ره) در آن تدریس می کردند، اما زمانی که ایشان در تبعید بودند، شیخ محمد یزدی به عنوان استاد اخلاق در این مسجد تدریس می کرد. درس های اخلاق ایشان به جنبه شجاعت بخشی به طلبه ها، ترغیب طلاب نسبت به انقلاب، فعال بودن و نترس بودن آنها توجه داشت.
وی ادامه داد: در آن زمان اطلاعیه هایی از سوی امام خمینی(ره) می رسید که برخی از افراد بدخواه اقدام به ایجاد تشکیک در امضای اطلاعیه ها به نام امام راحل می کردند که آیت الله یزدی شجاعانه در پاسخ به این افراد گفت؛ آیا می گویید که من امضای محبوب و مولایم را نمی شناسم؟ و به طلاب توصیه می کرد که این شایعات را نپذیرفته و بر اساس این اطلاعیه ها که مال شخص امام است، عمل کنند.
امام جمعه قاین افزود: مسجد محل تدریس ایشان دارای دو در بود که به جهت فضای خفقانی که در کلاس های ایشان وجود داشت، طلاب همیشه آماده بودند تا در صورت حمله ساواک به کلاس ایشان، از در دیگر بگریزند.
حجت‌الاسلام رحمانی اظهار کرد: ایشان در ایام پیروزی انقلاب اسلامی دوش به دوش امام راحل حرکت کرد و زمانی هم که قائله شریعتمداری ایجاد شد و عده ای دنبال حمله و آشوب بودند، ایشان سوار بر خودرو، با اعلام اطلاعیه ای از امام خمینی(ره) در بلندگو، از مردم، طلاب و کسبه می خواست تا خیابان ها را ترک کنند و بگذارند اشرار هر کاری که می خواهند بکنند.
وی بیان کرد: در دولت بازرگان که مدت سربازی به ۶ ماه کاهش یافته بود، منافقین مسئله انحلال ارتش را مطرح کرده بودند که باز هم ایشان در مسجد اعظم قم با دفاع جانانه از ارتش، لزوم حضور و وجود ارتش را مطرح کردند و با بیان آیاتی از قرآن تاکید کردند که باید یک گروه نظامی وجود داشته باشد تا دفع شر بکند و خطری متوجه مرزها و آحاد مردم نشود.
امام جمعه قاین با بیان اینکه ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و ریاست قوه قضائیه هم حضور داشتند، افزود: با توجه به اینکه آیت الله یزدی شجاع و غیرقابل نفوذ بود و اهل معامله و کوتاه آمدن نبود، برخی ها با ایشان کنار نمی آمدند و قصد داشتند تا او را از صحنه دور کنند.
حجت‌الاسلام رحمانی ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از شروط ریاست بر قوه قضائیه، مجتهد بودن است، بدخواهان در اجتهادش شایعه و تشکیک ایجاد کرده بودند. بنده در آن زمان در مشهد مقدس بودم و این موضوع را از آیت الله امامی کاشانی پرسیدم که ایشان فرمودند، مردم هر چه می خواهند بگویند؛ اما من آیت الله یزدی را اهل نظر و مجتهد می دانم.
وی تصریح کرد: ایشان هم در شورای نگهبان و هم در حوزه علمیه شخصیتی بیدار، انقلابی، اخلاقی و نویسنده بود. حتی در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کتابی را در مورد امام حسین(ع) نوشته بود که جزو کتاب های مهم به شمار می رفت.
امام جمعه قاین تاکید کرد: ایشان در پیروزی انقلاب و دوران پس از آن، نقش فوق العاده فعالی داشت و جزو یاران امام خمینی(ره) و البته امام زمان (عج) بود و عمرش را در ترویج دین و خدمت به اسلام هزینه کرد.
حجت‌الاسلام رحمانی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری، افزود: حضور آیت الله یزدی به عنوان یک فرد اجتهادی، فقهی و با صراحت لهجه؛ در مجلس خبرگان رهبری به این مجلس وزن می داد که این موضوع به دلیل گرانسنگی ایشان بود. ممکن است کسی بتواند جای ایشان را در این مجلس بگیرد، اما تا به پختگی ایشان برسد، سالها طول خواهد کشید.
وی تاکید کرد: جوانان جامعه باید برای شناسایی این الگوها وقت بگذارند، البته امروز آنقدر فضای مجازی مسموم شده است، که دیگر کسی کمتر این توصیه ها را می شنود.
انتهای پیام/۷/ ۱۴/ ۴