استاندار خراسان جنوبی:

رسانه ها را اتاق فکر خود می دانم/ جذب سرمایه گذار اولویت استان

قناعت گفت: رسانه ها را اتاق فکر خود می دانم و در راستای منافع استان خراسان جنوبی از این ظرفیت به درستی استفاده خواهد شد.

به گزارش خاورستان، جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی در نشست مدیران مطبوعات، خبرگزاری ها و اصحاب رسانه های استان اظهار کرد: ما باید به این سمت برویم که بین رسانه ها و دستگاه های اجرایی فهم مشترک ایجاد شود، چرا انتفاع استان در این همراهی و همسویی، رقم خواهد خورد.

وی با تأکید بر این که رسانه ها را در کنار خود می دانیم، تصریح کرد: کارها باید در عین استقلال رسانه ها و دستگاه ها دنبال شود اما هدف عالی، تعالی استان باشد.

استاندار خراسان جنوبی به اوضاع کشور اشاره کرد و گفت: دولت سیزدهم در شرایط بسیار خاصی مستقر شد و زمام امور را به دست گرفت اما با جدیت در حال رفع مسایل می باشد و به زودی شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

قناعت با اشاره به بخش هایی از مشکلات که باعث نگرانی مردم شده، متذکر شد: آن چه بیش از دیگر مشکلات، نگرانی ایجاد کرده، آسیبی است که به اعتماد مردم وارد شده و فاصله بین دولت و مردم نجومی شده است، لذا مهمترین تکلیف رسانه ها، برگرداندن این اعتماد به جامعه است.

وی، پاسخگو نبودن مدیر را غیرمنطقی خواند و تأکید کرد: پاسخگو نبودن مدیران، عذر بدتر از گناه است، مدیری که پاسخگوی سؤالات خبرنگاران و مطالبات جامعه نباشد، از جنس مردم نیست و چنین مدیری در دولت سیزدهم هیچ جایگاهی ندارد و از رسانه ها هم این انتظار می رود که چنین مدیران کم تحرکی را به تکاپو وادارند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به این که خبرنگاران جزو خواص و نخبگان جامعه محسوب می شوند، متذکر شد: خبرنگاران باید از فهم و درک بالایی برخوردار باشند، مشکلات مردم را درک کنند و به دفاع از آنها بپردازند.

قناعت ادامه داد: اگر قرار است استان پیشرفت کند باید در چارچوب اخلاق و ادب، مسایل را نقادانه به چالش بکشیم و نقاط قوت را در کنار مشکلات انعکاس دهیم.

وی متذکر شد: مدیران همواره باید پاسخگو باشند و با کار جهادی با پشتوانه علمی و کارشناسی برای رفع مسایل وقت بگذارند.

به گفته وی؛ با عنایت به دیدگاه دولت سیزدهم، مدیران ولایی، کارآمد، پای بند به آرمان های شهدا و امام(ره) و رهبری باید در مسند امور قرار داشته باشند.

استاندار خراسان جنوبی بزرگترین رسالت رسانه ها را اطلاع رسانی درست عنوان کرد و گفت: امروزه شما یک کلاس بدون دیوار با میلیون ها بیننده و شنونده دارید و باید در این فضا با نقد منصفانه عملکردها و بدون هیچ حب و بغضی، وظیفه کلیدی اعتمادسازی را به درستی انجام دهید.

قناعت با تأکید بر این که رسانه ها باید با انعکاس توانمندی ها، امید را به جامعه تزریق کنند، گفت: در آمریکایی که در حال فروپاشی است، رسانه به جهت محدودیت هایی که دارند، خبری از واقعیت ها را منعکس نمی کنند، به همین دلیل سود آمریکا از رسانه ها، بیش از ناوهای هواپیمابر آن است.

وی با اشاره به بیانات رهبری در زمینه اهمیت رسانه و فضای مجازی متذکر شد: از ظرفیت بسیار بالای رسانه ها در انعکاس ظرفیت های استان به خوبی استفاده نشده است.

استاندار با طرح این پیشنهاد که هر کدام از رسانه های استان، یکی از محورهای توسعه ای را هدف گذاری کنند، تصریح کرد: با معرفی هر چه بیشتر این ظرفیت ها می توانیم به توسعه استان کمک کنیم.

قناعت جذب سرمایه گذار را از اولویت های استان برشمرد و گفت: سرمایه گذار با پولی که می آورد و اشتغالی که ایجاد می کند، ضمن کمک به رفع بیکاری و درآمدزایی در جامعه و افزایش نقدینگی بانک ها، به امنیت استان نیز کمک می کند.

وی با اشاره به مسایل و مشکلاتی که جامعه رسانه ای استان مطرح نمودند، اظهار داشت: در اولین جلسه شورای اداری، این فرصت در اختیار خبرنگاران قرار می گیرد تا ضمن طرح مطالبات خود از دستگاه ها، همان جا موضوع پاسخگو نبودن برخی مدیران را هم مطرح نمایند.

«محمود مقامی» مشاور استاندار و مدیر روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی هم با گرامیداشت سالروز تشکیل بسیج رسانه، اظهار داشت: خراسان جنوبی مفتخر به وجود بزرگوارانی همچون پروفسور کاظم معتمدنژاد پدر علم ارتباطات است.

مقامی متذکر شد: شهید فرهادی، یکی از شهدای اهل رسانه کشور، اهل این استان می باشد.

وی با اشاره به نقش رسانه های استان در انعکاس واقعیت ها و مشکلات و اهتمامی که در پیگیری مسایل داشته و دارند، یاد و خاطره دو تن از خبرنگاران خراسان جنوبی «نجمه زهدی و سمانه ترشابی» که در چند ماه گذشته جان خود را از دست داده اند، گرامی داشت.

همچنین «محمدرضا براتی» مشاور رسانه ای استاندار خراسان جنوبی در این جلسه اظهار کرد: ما از نقد منصفانه استقبال می‌کنیم، مطالبه‌گری نیز حق رسانه‌هاست و مدیران ما نیز باید پاسخگوی رسانه ها باشند.

وی به بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص اهمیت و جایگاه رسانه ها اشاره کرد و با تأکید بر این که اهمیت رسانه و فضای مجازی بر هیچ کس پوشیده نیست، گفت: کشورهای استعمارگر به اهمیت رسانه پی برده اند و امروز می بینیم که به طور ویژه برای رسانه و فضای مجازی سرمایه گذاری کرده اند.

براتی ادامه داد: امروز شاهد هستیم رسانه به یکی از ارکان اصلی دیکتاتوری برای صاحبان ثروت و قدرت تبدیل شده و با استفاده از ابزار رسانه دنبال تغییر افکار مردم و اجرایی کردن برنامه‌ها و اهداف خود هستند.

وی از جایگاه مطلوب خراسان جنوبی در کشور به لحاظ وجود رسانه های فعال گفت و اظهار داشت: ما بر این باوریم که اگر رسانه پیشرفت کند، می‌تواند مسیر توسعه کشور را هموار نماید و آن را تسریع نماید.

به گفته وی؛ پرداختن به مشکلات و کمبودهای استان از وظایف رسانه هاست و نباید این مهم فراموش شود و مسایل حاشیه ای در رأس تیترهای رسانه ها باشد.

براتی، استراتژی جریان ضد انقلاب و رسانه های معاند را پمپاژ یأس و ناامیدی عنوان کرد و تصریح نمود: امروز باید با درک شرایط حساس انقلاب و مسائل جامعه ایرانی، رویکرد ویژه ای در قالب یک نگاه جدید و امید بخش به نحوه اطلاع‌رسانی و تولید خبر، از محورهای اصلی فعالیت رسانه ها قرار بگیرد.

شایان ذکر است: در این جلسه که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع برگزار شد، تعداد ۱۵ نفر از مدیران رسانه ها به طرح موضوع پرداختند و از مسایل و مشکلات رسانه ها گفتند، استاندار پیگیری مسایل مطرح شده تا حصول نتیجه را به برگزاری جلسات کارشناسی با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع و مدیر روابط عمومی استانداری منوط کرد.

 

انتهای پیام/۷