رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

رشد ۹۳ درصدی اعتبارات توزان ملی در خراسان‌جنوبی/دو سوم منابع اعتباری سفر نوبخت به استان اخذ شد

پورعیسی در مورد اعتبارات توازن ملی، گفت: اعتبارات سال جاری نسبت به سال گذشته، ۹۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست تبیین و تشریح اقدامات و دستاوردهای سازمان مدیریت در خصوص توسعه استان، اظهار کرد: تلاش ما برای پیشبرد پروژه‌های استان است.
وی افزود: تمام پروژه‌های استان باید پیوست منطقه‌ای و قابلیت اجرایی داشته باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی بیان کرد: برای پیشرفت استان باید اطلس سرمایه گذاری در استان تدوین شود.
پورعیسی با بیان این‌که برای توسعه زیرساخت‌های استان نباید خسیس بود، عنوان کرد: مسائل استان را امنیتی نکنیم و اگر سرمایه گذاری قرار است در استان سرمایه گذاری کند اطلاعات و جزئیات مربوط به استان را در اختیار وی قرار دهیم.
وی اظهار کرد: قرار است برای ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان سند تهیه و ظرفیت‌های هر روستا بیان شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی به حضور چهار نهاد معین در چهار شهرستان مرزی استان اشاره و گفت: سعی می‌شود با کمک مالی از سوی سازمان مدیریت با نهادهای معین برای پیشرفت شهرستان‌ها همکاری شود.
پورعیسی افزود: برای توسعه استان به تمام نهادهای توسعه مشاوره داده و همراهی خواهیم کرد. برای توسعه استان باید ریسک مدیران را بالا برده و برای پیشرفت کارها همکاری کنیم.
وی با بیان این‌که هنوز بودجه و اعتبارات چانه زنی است، بیان کرد: از اینجا نشستن کار به جایی نمی‌رسد چراکه رصد توسعه استان یکی از بحث‌های وظیفه‌ای است‌.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی به اعتبارات حوزه آب اشاره کرد و گفت: ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه آب و ۵۰ میلیارد تومان در حوزه عشایری تخصیص یافته است.
پور عیسی خاطرنشان کرد: برای آب و راه نیز فاینانس اخذ شده است.
دو سوم منابع اعتباری سفر نوبخت به خراسان‌جنوبی اخذ شذ
وی با بیان این‌که دو سوم منابع قول سفر نوبخت اخذ شده، اظهار کرد: ایجاد سه هزار فرصت شغلی، ۱۷ هزار و ۷۰۰ واحد مسکن محرومان، چهار برابر شدن اعتبارات حوزه راه، قنوات، گازرسانی، مخابرات و دیجیتال از دیگر اقدامات انجام شده در استان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی عنوان کرد: تفاهم نامه‌هایی در استان در حال انجام داریم و در حوزه مرز نیز بحث آب و برق تامین و مباحث زیرساختی را با تعهد فراهم کردیم.
۸۵۳ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار برای خراسان‌جنوبی طی سال ۹۹
پور عیسی در حوزه اعتبارات، بیان کرد: در پایان سال گذشته از سرجمع ضریب‌های مختلف که به استان ابلاغ شد در مبحث اعتبارات عمرانی ۸۵۳ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار برای استان داشتیم.
وی با بیان این‌که تخصیص طی سال‌های اخیر تغییر کرده و در قالب اوراق و نقدی است، اظهار کرد: ۴۹۰ میلیارد تومان معادل ۵۷.۵ درصد تخصیص از محل‌های مختلف در بحث اعتبارات عمرانی در سال گذشته داشتیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی گفت: در بحث اعتبارات هزینه‌ای در پایان سال گذشته مبلغ ۳۸۹ میلیارد تومان اعتبار از جمع ردیف‌های مختلف به استان ابلاغ شده که معادل ۹۹.۸۵ درصد تخصیص اعتبار به جز از یک ردیف و دستگاه، تخصیص سایر دستگاه ها کامل شده است.
پور عیسی افزود: در سال گذشته با بحث افزایش حقوق کارمندان دولت مواجه شدیم که بار مالی حدود ۵۰ درصدی ایجاد کرد. در استان ما نیز حدود ۶۸ میلیارد تومان بار مالی برای استان بود که توانستیم با رایزنی اعتبار را برای استان تامین کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته حدود ۷۵ نفر از کارمندانی که در سال ۱۳۹۸ بازنشست شدند پاداش و مرخصی مالی آنها پرداخت شد. جزو معدود استانهایی هستیم که تا پایان سال ۱۳۹۸ هیچ گونه مانده پاداش و مرخصی در دستگاه های اجرایی که مشمول اعتبارات استانی هستند، نداریم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای سال گذشته رقم پاداش بازنشسته‌ها سرجمع و به تهران ارسال شده است.
۵۵۳ میلیارد تومان عملکرد دارایی استان
پورعیسی در مورد درآمدهایی که سال گذشته پیش‌بینی شده بود، گفت: رقم ۴۲۰ میلیارد تومان مصوب قانون بود که در پایان سال گذشته ۵۵۳ میلیارد تومان عملکرد دارایی‌های استان معادل ۱۳۳ درصد مازاد درآمد داشتیم.
وی از وجود دو ظرفیت در استان طی سال گذشته خبر داد و افزود: بحث تهاتر با بانک‌ها در مورد پیمانکارانی که بدهی داشتند یکی از ظرفیت ها بود که ایجاد شد و از این محل خراسان‌جنوبی ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان عملکرد داشت.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در بحث اوراق و اسناد مالیاتی نیز حدود ۹ میلیارد تومان عملکرد خراسان جنوبی بود.
پورعیسی تصریح کرد: برای سال جاری اعتبار سال را به صورت کلی در زمینه اعتبارات هزینه‌ای و تملک و دارایی سرمایه‌ای ابلاغ کرده و منتظر دستورالعمل برای برگزاری جلسه و توزیع اعتبارات شهرستانی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر مقایسه ابلاغی اعتبارات سال گذشته با امسال در ابتدای سال را داشته باشیم در بحث اعتبارات هزینه‌ای از رشد ۵۵ درصدی، اعتبارات تملک رشد ۲۵ درصدی، حوزه نفت ۲۳۰ درصد افزایش و در بحث ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز حدود ۴۰ درصد افزایش را شاهد هستیم.
رشد ۹۳ درصدی اعتبارات توزان ملی در خراسان‌جنوبی
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی در مورد اعتبارات توازن ملی، تصریح کرد: اعتبارات امسال نسبت به سال گذشته ۹۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.
پورعیسی در مورد اولویت‌ها و شاخص‌های توزیع اعتبارات، بیان کرد: برای سال جاری ۲۳۰ شاخص جهت توزیع اعتبارات در نظر گرفته شده اما شاخص و اولویت توزیع اعتبارات در تمام شهرستان‌ها یکی نیست.
وی از وجود ۱۷ پروژه ملی در استان خبر داد و افزود: این تعداد پروژه ۹۷ میلیارد تومان اعتبار دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی در پاسخ به سوال خاورستان در مورد پروژه‌های نیمه تمام استان، بیان کرد: اولویت ما در سال جاری اتمام پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا و دارای اعتبار است.
وی عنوان کرد: در سال جاری محدودیت آغاز پروژه داریم و ۱۰ درصد اعتبارات استان برای پروژه‌های جدید در نظر گرفته می‌شود‌.
پورعیسی در مورد اعتبارات پروژه‌های نیمه تمام راه‌های روستایی در پاسخ به خاورستان، گفت: خراسان‌جنوبی به دلیل وسعت و روستاهای زیاد، در بخش راه های روستایی دارای پروژه های نیمه تمام زیادی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی گفت: برای سال جاری ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در حوزه راه های روستایی در نظر گرفته شده و اولویت با راه های روستایی بالای ۲۰ خانوار است.
وی افزود: برای راه های روستایی علاوه بر اعتبارات راهداری، ۲۰ میلیارد تومان سازمان مدیریت و همچنین اعتبار ملی نیز در نظر گرفته شده است.
پورعیسی با بیان این‌که اولویت در روستاها آب و راه است، عنوان کرد: بیش از ۴۰۰ روستا در استان آبرسانی سیار می‌شود و برنامه، آبرسانی پایدار برای روستاها و حذف آبرسانی سیار است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی بیان کرد: در بحث فاینانس برای آب حدود ۴۵۰ میلیارد تومان فاینانس انجام شده است.
وی از افزایش دو برابری سرویس های آبرسانی طبق گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خبر داد و گفت: تامین و اختصاص اعتبارات آبخیزداری، مرمت قنوات، آبرسانی به عشایر و … از دیگر اقدامات انجام شده است.
۱۰۵۰ میلیارد تومان اعتبارات سفر نوبخت به خراسان جنوبی
پورعیسی در مورد اعتبارات سفر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی به خراسان جنوبی، تصریح کرد: اعتبارات از ۹۴۰ میلیارد تومان به یک هزار و ۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت که انتظار می‌رود منابع مورد نیاز تا پایان خرداد به استان برسد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی عنوان کرد: تفاهم نامه هایی با رییس سازمان مدیریت داریم که شامل مسکن محرومان، انرژی های خورشیدی، ایجاد سه هزار فرصت شغلی و … است که به نظر میرسد منابع برای تزریق به پروژه ها تا پایان دولت انجام شود.
وی در مورد وضعیت توسعه استان، اظهار کرد: در مسیر ارتقای شاخص‌ها رشد و موفقیت نسبی داشتیم اما پیشرفت‌ها باید تدوام داشته باشد.
پورعیسی با بیان این‌که یکی از اشکالات ما در استان بخشی نگری دستگاه‌ها است، تصریح کرد: بیشتر در استان به دنبال رشد و ارتقا هستیم و عقب ماندگی استان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … عقب ماندگی تاریخی است. در حوزه زیر ساختها کار شده اما به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی گفت: در بحث احداث گلخانه، بارگاه‌های زرشک، زعفران، بوم گردی و … کارهای جدیدی در استان آغاز شده و موفقیت نسبی داشتیم اما مسیر باید ادامه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در خراسان جنوبی در بحث ریل، اصلا خطوط ریل به آن معنی نداریم. در حوزه گردشگری فکر می‌کنیم استان گردشگری هستیم اما اینگونه نیست. در حوزه مرز نیز اگر قرار است مرزها فعال و منجر به توسعه استان شود باید تمام زیرساخت‌ها فراهم باشد.
پورعیسی گفت: در بخش ارتقای شاخص‌ها در برخی از حوزه‌ها از جمله افزایش ۱۱ درصدی تولید ناخالص، برق رسانی به روستاها، گازرسانی، راه روستایی، صنعت، حمل و نقل و افزایش جابجایی بار، حوزه کشاورزی، حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی و … پیشرفت‌هایی وجود داشته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با بیان این‌که سرعت جذب اعتبارات مورد توجه است، افزود: در حوزه فرهنگی در استان معتقد هستیم پروژه‌های فرهنگی در بخش تبلیغات اسلامی و فرهنگ ارشاد اسلامی به هر قیمتی که است به پایان برسد.
تصویب سند توسعه رسانه در استان
وی از تصویب سند توسعه رسانه استان در سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته اعتباری در این خصوص نداشتیم اما در سال جاری برای جذب اعتبار پیگیری میکنیم.
پورعیسی خاطرنشان کرد: نرخ مهاجرت افراد باسواد و تحصیل کرده استان زیاد است که باید مانع این کار شد چراکه نیروی انسانی سرمایه‌های هر استان است که باید حفظ شوند.
انتهای پیام/۱۲۷