گزارشی از وضعیت فعالیت نانوایی های شهر بیرجند؛

رضایت کامل مردم از فعالیت نانوایی ها، پخت نان باکیفیت و عدم افزایش قیمت نان/ خیال مردم بابت تامین نان راحت باشد

بر اساس رصد میدانی انجام شده در خراسان جنوبی هیچ گونه مشکلی در زمینه تامین نان، افزایش قیمت و کاهش کیفیت نان وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در پی مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت نان، کاهش کیفیت، کاهش ساعت کاری و … مطرح میشود.

با توجه به اینکه نان جزو ارزاق عمومی مردم است و تمام مردم از قشر بسیار ضعیف گرفته تا مرفه، نان استفاده میکنند بسیار ضروری است نسبت به تامین نان نهایت دقت نظر وجود داشته باشد و مردم شاهد مشکلی در بحث تامین نان نباشند.

در خراسان جنوبی و مرکز استان نیز هیچ مشکلی در بحث تامین نان، کاهش کیفیت، افزایش قیمت، صف های طولانی، کاهش ساعت کاری و … وجود ندارد و نان مورد نیاز مردم تامین میشود.

پخت نان با کیفیت در بیرجند

جهت بررسی وضعیت فعالیت نانوایی ها و تامین نان به چند نانوایی سطح شهر رفته و با مردم گفت و گو کردیم.

خانم محمودآبادی که به یکی از نانوایی های منطقه معصومیه آمده بود در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: خوشبختانه مشکلی در بحث تامین نان وجود ندارد.

وی افزود: صف خرید نان خلوت بوده و افزایشی در قیمت و کاهش کیفیت نان هم شاهد نبودم.

آقای اکبری یکی دیگر از شهروندان بیرجندی در یکی از نانوایی های منطقه مهرشهر به خبرنگار ما گفت: ساعت کاری نانوایی محله ما تغییر نکرده است.

وی با بیان اینکه کیفیت نان خوب است و کاهش نداشته، افزود: به نظر من کیفیت نان بستگی به نانوایی آزاد پز و دولتی دارد.

خانم محمدی نیز در یکی از نانوایی های منطقه سپیده در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: به نظر من کیفیت نان طی این روزها افرایش داشته و بهتر شده است.

وی افزود: این چند روز که نان سنگک تهیه کردم کیفیت نان سنگک بهتر بود یعنی بیشتر پخته شده بود اما قبلا از همین نانوایی که نان سنگک می‌گرفتیم خمیر بود.

این شهروند ادامه داد: و چون نان کیلویی به فروش می‌رسید خام تر برداشه و به مشتری میدادند تا وزن بیشتر و قیمت بالاتر باشد.

محمدی گفت: در حال حاضر کیفیت نان بسیار خوب است و به نظر میرسد طی این روزها نظارت و بازرسی بیشتر شده است.

آقای کامیابی یکی دیگر از شهروندان در یکی از نانوایی های منطقه جمهوری اسلامی بیرجند به خبرنگار ما گفت: قیمت نان تغییری نکرده چون آرد با قیمت قبل به نانوایی ها داده میشود.

وی افزود: بعضی از نانوایی ها به دلیل افزودن روغن به خمیر و با توجه به افزایش قیمت روغن مقداری قیمت نان را افزایش دادند که این مورد نیز در نانوایی های آزاد پز مشاهده میشود.

خسروی یکی دیگر از شهروندان بیرجندی نیز در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: تعداد محدودی از نانوایی های آزاد پز در سطح شهر قبل از اجرای طرح مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه ها افزایش قیمت نان داشتند.

وی افزود: نانوایی هایی دولتی نه تنها قیمت نان را افزایش ندادند بلکه نان با کیفیت و قیمت قبل بدون هیچ گونه صف طولانی و کاهش ساعت کاری، پخت کرده و تحویل مشتری میدهند‌.

قیمت نان افزایش نداشته/ خیال مردم بابت تامین نان با کیفیت راحت باشد

جواد مختاری مسئول اتحادیه نانواداران شهرستان بیرجند در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: قیمت نان در نانوایی ها هیچ تغییر و افزایشی نداشته است.

وی با بیان اینکه شهروندان در بحث تامین نان نگران نباشند، افزود: ساعت کار نانوایی ها هیچ تغییری نداشته و ساعت فعالیت بر اساس سهمیه آرد مشخص میشود.

مسئول اتحادیه نانواداران شهرستان بیرجند بیان کرد: تغییر ساعت کار برخی از نانوایی ها شاید ۱۰ درصد نانوایی ها به این دلیل است که زمان استراحت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه هنگام کار این نانواها حذف شده و مدت زمانی که قبلا نانوا برای استراحت داشته هم اکنون ندارد و برای جلوگیری از تشکیل صف و کاهش انتظار مردم مستمر فعالیت دارند و این باعث شده زمان اتمام کار یعنی همین ۳۰ تا ۴۰ زودتر فرا رسد اما مردم گمان میکنند ساعت کار نانوایی کمتر شده است.

مختاری عنوان کرد: اگر نانوایی بدون حذف زمان استراحت ساعت کاری نانوایی را کاهش داده باشد تخلف است.

وی در مورد فروش آرد نانوایی ها به صورت آزاد، اظهار کرد: سهمیه آردی که به نانوایی داده میشود فقط به منظور پخت نان برای شهروندان آن منطقه است و نانواها نیز به این مسئله خیلی خوب واقف هستند.

تخلفات به اتحادیه اطلاع داده شود

مسئول اتحادیه نانواداران شهرستان بیرجند گفت: فروش آرد تخلف محض است و اگر شهروندی موردی در بحث آرد فروشی را مشاهده کرد حتما به اتحادیه، سامانه ۱۲۴ و مراجع قانونی رسیدگی اعلام کند حتما بررسی میشود.

مختاری افزود: اتحادیه در مورد تعداد نان پخت شده در هر منطقه به نانوایی ها اعلام و اطلاع رسانی کرده و اگر شاطری میبیند در منطقه اش نان به اندازه جمعیت منطقه نیست و فشار وارد میشود، سفارشات را نپذیرند که به مشتری واقعی نان برسد‌.

وی بیان کرد: اگر اینگونه مسائل در نانوایی ها وجود داشت تخلف است و از شهروندان درخواست میشود حتما اطلاع دهند.

مسئول اتحادیه نانواداران شهرستان بیرجند در مورد کیفیت نان، گفت: کیفیت نان همانند گذشته بوده و هیچ تغییری نکرده است هیچ شاطری به دلیل تغییر قیمت و مسائل دیگر حاضر نیست کیفیت نان را کاهش دهد چراکه با کمبود و نبود مشتری مواجه خواهد شد.

مختاری افزود: خیال مردم از بابت کیفیت نان راحت باشد. اگر اندک مواردی شاهد کیفیت پایین نان هستیم نیز به دلیل کمبود نیروی کار در نانوایی است.

وی اظهار کرد: به نانواداران گفتیم تا زمانیکه تصمیم جدیدی برای وضعیت نانوایی ها و نیروی کار گرفته نشود صبوری کرده با مردم همراهی و کارشان را با بهترین کیفیت انجام دهند.

مسئول اتحادیه نانواداران شهرستان بیرجند عنوان کرد: در شرایط فعلی بازرسان اتحادیه خیلی بیشتر از قبل کار بازرسی را انجام داده و موارد مورد نیاز را تذکر میدهند.

مختاری بیان کرد: از دولت و شهروندان توقع داریم از صنف زحمت کش نانواها حمایت جدی داشته باشند.

وی در مورد سهمیه آرد نانوایی ها، گفت: میانگین سهمیه آرد برای نانوایی های در بیرجند نسبت به سایر شهرها در استانهای همجوار پایین است و این هم به دلیل ازدیاد نانوایی ها در سطح شهر نسبت به جمعیت آن است و با توجه به این مسئله، نانوایی داشتن برای متصدیان توجیه اقتصادی ندارد.

مسئول اتحادیه نانواداران شهرستان بیرجند گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی در بحث تامین نان، کیفیت نان، افزایش قیمت، کاهش ساعت کاری نانوایی ها، آرد فروشی، کم فروشی و … در خراسان جنوبی و شهر بیرجند وجود ندارد خیال مردم بابت نان راحت باشد.

مهمترین درخواست نانواها

مختاری به مهمترین درخواست نانواداران اشاره کرد و افزود: یکی از درخواست های نانواداران تغییر قیمت نان است چراکه بیش از چهار سال میشود نرخ نان تغییر نداشته و در حقیقت تغییر نرخ نان عقب افتاده است و این مسئله باعث شده که کارگران فعال در نانوایی ها به استانهای مجاور از جمله خراسان رضوی و کرمان بروند و نانوایی های سطح شهر با مشکل تامین نیرو مواجه باشند.

وی خاطرنشان کرد: دستمزد پایین یکی دیگر از مشکلات شاطر و کارگران نانوایی ها است که گاها باعث میشود کارگر شغلش را تغییر داده یا از استان برود و افزایش ۵۰ درصدی حق بیمه کارگران از ابتدای سال نیز از دیگر مسائلی است که نیاز به توجه دارد.

مسئول اتحادیه نانواداران شهرستان بیرجند تصریح کرد: نانواداران با تمام توان کار کرده و نان مورد نیاز مردم را تامین میکنند ان شاءالله دولت نیز به خواسته به حق نانواها توجه کند.

انتهای پیام/۱۲۷