معاون استاندار پای درد و دل تعاونی هادراتاق تعاون خراسان جنوبی؛

رفع مشکلات تعاونی ها نیازمند نگاه ویژه مسئولان / تعاونی ها بازوان اقتصادی توسعه خراسان جنوبی

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری در اتاق تعاون خراسان جنوبی مهمان تعاونی ها در حوزه های مختلف بود و پای درد و دل آن ها نشست و قول داد که به مسائل تعاونی ها به عنوان یکی از بازوان توسعه اقتصادی استان به صورت ویژه و تخصصی پرداخته شود.

به گزارش خاورستان نمایندگان تعاونی های خراسان جنوبی در نشستی با حضور اشرفی سرپرست معاونت اقتصادی استاندار که عصر امروز در اتاق خراسان جنوبی برگزار شد مهم ترین مسائل و مشکلات تعاونی ها را در حوزه های صنایع دستی، مصرف، صنوف آلاینده ، مسکن ،مرزو….را بیان کردند و از مسئولان مربوط درخواست نگاه ویژه به تعاونی ها و حمایت داشتند و از آن ها خواستند در جهت رفع دغدغه های آن ها گام اساسی بردارند.

توجه به صنایع دستی

عالیه خورشید زاده نماینده اتحادیه صنایع دستی و دبیر اتاق تعاون خراسان جنوبی در این نشست با اشاره به این که یکی از داشته های تاریخی استان صنایع دستی بکر و اصیل است گفت : حدود ۲۱ تعاونی در خراسان جنوبی در حوزه صنایع دستی وجود دارد که از این تعداد فقط ۱۹ تعاونی فعال هستند.

وی نبود استانداردهای مورد نیاز برای تولید، توجه نداشتن به صنایع دستی به عنوان صنعت ارز آور،نبود تسهیلات مناسب برای سرمایه در گردش، فرسودگی تجهیزات و نیاز به بازسازی و تعویض آن ها را در لیست مشکلات پیش روی فعالان این حوزه بیان کرد و افزود: عدم توسعه گردشگری و بازاریابی، دشواری تهیه مواد اولیه، مناسب نبودن قوانین مالیاتی و بیمه ای ، متناسب نبودن عرضه و تقاضا ، نبود نرخ واحد برای صنایع دستی و تولید محتوا برای تولیدات بومی استان را از دیگر مشکلات می رو بیان کرد.

وی درخواست هایی هم داشت که مهم ترین آنها حمایت از تعاونی های صادر کننده،برگزاری بازارچه های صنایع دستی با حمایت دولت، حضور تعاونی ها در نمایشگاه های داخلی و خارجی با استفاده از یارانه دولتی، جلوگیری از خام فروشی و سنگ های قیمتی، استفاده از مشاورین بین المللی آگاه در حوزه صنایع دستی و… بود.

 احیا یک مصوبه

مردانی مدیر عامل اتحادیه مصرف کارکنان دولت هم در این جلسه با اشاره به سابقه ۳۳ ساله این اتحادیه گفت: اگر قرار است که مساعدتی در این حوزه شود دولت بخشنامه هیئت وزیران مبنی بر این که دولت در تعاونی های مصرف کارگری و کارمندی موظف به تامین نیروی انسانی، محل فروشگاه و خودرو است را احیا کند.
وی ارائه تسهیلات ارزان قیمت را دیگر مطالبات تعاونی ها بیان کرد و افزود: با توجه به کمبود نقدیندگی بیشتر تعاونی ها برای خرید اقلام مورد نیاز با مشکل جدی روبرو هستند .

به گفته وی اگر این در خواست ها اجابت نشود و اتفاقی نیفتد تعاونی ها که نقش مهمی در اقتصاد دارند یکی پس از دیگری منحل خواهند شد.

اعطای تسهیلات به تعاونی ها

داوری مدیر عامل تعاونی مسکن کویر تایر هم در این جلسه موانع موجود پیش روی این تعاونی برای گرفتن تسهیلات از بانک مسکن به دلیل اتمام مهلت فعالیت تعاونی با وجود در جریان بودن پرونده تمدید مهلت اشاره کرد وگفت: تا کنون هزار واحد مسکونی ویژه کارکنان این شرکت ساخته شده و ۴۰۰ واحد در حال ساخت داریم که در صورت دریافت نکردن تسهیلات حق این اعضا تضییع می شود.
وی از مسئولان خواست شرایطی را فراهم کنند که بتوانند تسهیلات را از سایر بانک ها دریافت کنند.

تعاونی های مرز نشین نیازمند نگاه ویژه 

حیدری مدیر عامل تعاوتی مرزنشینان درح با تاکید بر تکمیل سردخانه در مرز گفت: پروژه ساخت سردخانه در سایت ماهیرود سال ۹۸ کلید خورد و شناژ آن در متراژ ۱۲۰۰ متر مربع ریخته شد و در همین مرحله متوقف شد که نیاز است مسئولان برای تکمیل آن برنامه ریزی کنند.

وی تعامل بیشتر دولت با تعاونی مرزنشینان را ضروری دانست وافزود: مرکز خرده فروشی در مرز آماده بهره برداری است و رایزنی هایی با تجار کابل هم شده اما در ابتدای کار نیاز است که حمایت هایی از سوی دولت هم انجام شود.

در این جلسه مشکلات تعاونی های دیگر نظیر صنوف آلاینده با شهرداری و مشکلات انتقال مشاغل مربوطه ، به روز نبودن تعاونی ها، سرمایه های اندک تعاونی ها،سخت گیری های بیمه و مالیات و‌.‌… نیز مطرح شد.

اقدامات اتاق تعاون

غلام حسین حسینی رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی هم در این جلسه با قدردانی از حضور معاون استاندار ضمن تشریح کارهای زیربنائی انجام شده دراتاق تعاون گفت: اقدامات خوب و ماندگاری در حوزه تعاون استان صورت پذیرفته و امیداوریم روز به روز شاهد پیشرفت های بیشتری در بخش تعاون باشیم.

وی با اشاره به این که اتاق تعاون همه برنامه ها را دنبال می کنند افزود: اتاق تعاون با ۴ دستگاه پیشران‌اقتصادی نظیر سازمان جهاد کشاورزی،اداره کل راه وشهرسازی، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و صنعت،معدن و تجارت استان تعاملات خوبی دارد و برای پیشرفت حوزه تعاون استان برنامه های خاصی رادنبال میکند

فعالیت ۱۰۱۴ تعاونی

غلام رضا اشرفی مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به فعال بودن یک هزار و ۱۴ تعاونی در استان گفت: این تعاونی ها در حوزه های مختلف صنعت، ساختمان، کشاورزی، معدن، تجارت و… فعال هستند که نزدیک به ۱۰ هزار فرصت شغلی هم ایجاد شده است.

به گفته وی در سال جدید نیز ۴ تعاونی راه اندازی و تعداد ۴ تعاونی دیگر مرحله تاسیس هستند و به دنبال تحقق رویکردهای تعاونی ها مشابه گذشته هستیم.

وی با اشاره به وجود ۱۰۰ تعاونی بانوان در خراسان جنوبی افزود: در این تعاونی ها یک هزار و ۳۸۷ فرصت شغلی ایجاد شده است.
وی پیگیری برای صادرات محصولات تعاونی ها ، برند سازی ،توسعه و ترویج فرهنگ تعاون، برگزاری دوره های آموزشی در حوزه تعاون را از مهم ترین برنامه این سازمان در این حوزه بیان کرد و افزود: تعاونی های خیلی خوبی در استان تشکیل شده که امیدواریم با گره گشایی برخی از موانع پیش روی تعاونی تا بتوانیم زمینه ها را برای توسعه اقتصادی آن ها فراهم کنیم.

پرداختن به موانع تعاونی ها

اشرفی سرپرست معاونت اقتصادی استانداری پس از شنیدن مسائل و مشکلات تعاونی ها گفت: آمادگی داریم ماهیانه در جلساتی به صورت تخصصی به مشکلات تعاونی ها ورود کرده تا به این روش از پراکنده گویی و کلی گویی پرهیز شود .

وی از رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی خواست زمینه ها را برای برگزاری جلسات با تعاونی ها در حوزه های مختلف را به صورت ماهیانه فراهم کنند و این وعده را داد که در این جلسه ها به صورت ویژه شرکت کند.

به گفته وی یکی از دغدغه های مهم در حوزه تعاونی ها مباحث نظارتی ، مدیریتی و ساختاری است که باید توجه بیشتری به این موارد شود .

وی به سهم‌قابل توجه اتاق تعاون در اقتصاد استان هم اشاره کرد وافزود:فصل نوینی از خدمات در کشور آغاز شده و می توان با برگزاری جلسات و پای کار آمدن سایر سازمان ها مربوط زمینه ها را برای رفع چالش های پیش روی تعاونی ها مرتفع کرد.

انتهای پیام /