در جلسه بررسی ایمنی بازار مطرح شد:

رفع نواقص بازار بیرجند همزمان با اجرای طرح زیباسازی خیابان جمهوری

شهردار بیرجند با اشاره به این‌که طرح زیباسازی بازار بیرجند در دستور کار شهرداری قرار دارد، گفت: همزمان با اجرای طرح خیابان جمهوری، بسیاری از نواقص بازار هم مرتفع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جلسه بررسی ایمنی بازار بیرجند روز گذشته در محل سالن جلسات شهرداری برگزار شد.
محمد علی جاوید شهردار بیرجند در این جلسه از سازمان آتشنشانی شهرداری و دستگاه‌های خدمات‌رسان مانند آب، برق و گاز خواست ظرف ۲۰ روز آینده وضعیت بازار بیرجند را از لحاظ ایمنی، کارشناسی مجدد کرده و نتیجه را به دستگاه قضا ارجاع دهند.
وی با بیان این‌که علاج واقعه را باید قبل از وقوع کرد و تاکنون اتفاقات ناگواری در سطح کشور بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی اتفاق افتاده است، گفت: گزارشی که از وضعیت بازار بیرجند توسط سازمان آتشنشانی ارائه شده نشان می‌دهد که در موارد زیادی ایمنی بازار بیرجند زیر سوال است.
جاوید افزود: یکی از این موارد دسترسی به بازار است چرا که باید به نحوی مدیریت شود که ماشین آتشنشانی در مواقع بروز حادثه بتواند خدمات‌رسانی را انجام دهد و می‌بایست قبل هر گونه اتفاق زیرساخت‌ها را فراهم کرد.
شهردار بیرجند با اشاره به این‌که طرح زیباسازی بازار بیرجند در دستور کار شهرداری قرار دارد، گفت: همزمان با اجرای طرح خیابان جمهوری، بسیاری از نواقص بازار هم مرتفع خواهد شد.
جاوید اضافه کرد: با توجه به این‌که ۱۰۰ درصد دستگاه‌های اجرایی برای این پروژه پای کار آمده‌اند در صورت همکاری کسبه اتفاق خوبی خواهد افتاد که در وهله اول نفع آن به بازاریان بر می‌گردد.
وی افزود: مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری بیرجند می‌تواند در راستای آموزش به اصناف ورود پیدا کند.
محمد رضا اعراب شیبانی معاون دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته از بازار بیرجند، گفت: این بررسی‌ها نشان می‌دهد که نه تنها در مغازه‌های بازار ضعف ایمنی وجود دارد بلکه در انبارهای بازاریان هم این ضعف به چشم می‌خورد.
وی با بیان این‌که برای تمامی این ایرادات باید راهکار ارائه و دستورات اکید صادر شود، یادآور شد: می‌بایست اتحادیه‌هایی برای کمک به این مجموعه در باب نظارت و تامین ایمنی بازار وجود داشته و ضمن فرهنگ‌سازی، آموزش‌های لازم را به کسبه بدهند.
علی حسینی رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند نیز در این جلسه به گزارشاتی که در جلسات گذشته از وضعیت بازار بیرجند ارائه شده بود اشاره و خاطرنشان کرد: بازار می‌تواند آبستن خطرات بزرگی باشد که با توجه به اهمیت موضوع مقرر شد بار دیگر این مخاطرات در این جلسه مطرح و کار کارشناسی مجدد بدون دریافت هزینه صورت گیرد و نتیجه به بازاریان اعلام شود.
وی با اشاره به ضرورت رعایت حداقل ایمنی در بافت تجاری، افزود: سیم کشی‌های غیر استاندارد یکی از مشکلات بازار بیرجند است که با اصلاح آن می‌توان جلوی حوادث بسیاری را گرفت.
سید مهدی رونقی معاون فرماندار بیرجند نیز در این جلسه با بیان این‌که حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند به حوادث تلخی که در سطح کشور بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی به وقوع پیوسته اشاره کرد و گفت: یک ایراد کوچک ممکن است باعث خسارات فراوان و غیر قابل جبران شود.
وی تصریح کرد: بازاریان باید به این نتیجه برسند که هر گونه هزینه برای رفع نواقص ایمنی در بازار تضمین کننده سرمایه و به نفع خودشان است.
معاون فرماندار با بیان این‌که در سطح بازار بیشتر دکورسازی انجام شده تا نوسازی، ادامه داد: در فاز اول باید آموزش بازاریان در دستور کار قرار گیرد و در فازهای بعدی برنامه ریزی مدون و عملیاتی برای رفع نواقص ایمنی بازار با حساسیت تعریف شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲