گزارشی از یک رقابت ورزشی

رقابت داغ بیماران خاص در سالن سرد/ نگاه ویژه مسئولان نیاز ورزشکاران یک هیئت خاص

رقابت های پتانک در حالی ویژه بیماران خاص خراسان جنوبی در سالن این هیئت واقع در مجموعه ورزشی سايت اداری برگزار شد که سرمای سالن به دلیل نبود سیستم گرمایشی بسیار آزار دهنده بود.

به گزارش خاورستان،شور و هیجان برگزاری یک رقابت در چهره شرکت کنندگان موج می زند، دو نفر با یکدیگر کنار زمین می ایستند و با پرتاب گوی ها به بازی و تحرک می پرداختند البته بیشتر شرکت کنندگان به دلیل سرمای سالن مجبور بودند که با لباس گرم و کلاه و کاپشن در این رقابت ها ظاهر شوند.

رقابت های پتانک عصر شامگاه سه شنبه ۱۳ دی ماه همزمان با سومین سالگرد سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی با حضور ۲۴ ورزشکار بیمار خاص در سالن ورزشی آیت الله هاشمی رفسنجانی در حالی برگزار شد که در کنار آن ورزشکاران سایر رشته ها نظیر تنیس روی میز، فوتبال دستی، دارت و بدمينتون هم برای تمرین به این سالن ورزشی آمده بودند.

فضای سالن بسیار سرد بود طوری که بیش از نیم ساعت توان ایستادن در آن وجود نداشت هر چند که ورزش کردن در محیطی با شرایط دمایی پایین و نامناسب به هیچ وجه توصیه نمی گردد چرا که با فعالیت ورزشی بدن گرم می شود و وقتی که ورزشکار زمانی را به استراحت می پردازد، دمای پایین و هوای سرد محیط منجر به آسیب دیدگی وی می گردد و در درجه اول برای سلامت بدن لازم است که شرایط دمایی مطلوبی در سالن های ورزشی ایجاد شود اما آن طور که وضعیت نشان می داد ورزشکاران این هیئت با وجود شرایط خاصی که دارند برای این که لحظاتی از آن فضای ناراحتی به واسطه بیماری رها شوند ورزش را گزینه مناسبی می بینند البته توجه ویژه رئیس هیئت استان به ورزشکاران این رشته هم دلیل دیگری برای جذب آن ها به سمت ورزش شده است.

سالن سرد

سید کاظم حسینی کیا بیمار هموفیلی ورزشکار پتانک که در مسابقات قهرمانی کشور امسال در زنجان قهرمان شده است گفت: رقابت های پتانک استان به منظور آشنایی بیشتر ورزشکاران با این رشته و فضای سالن برگزار شد تا بتوانیم افراد بیشتری را برای حضور در این فضا جذب کنیم.

وی با قدردانی از مسئولان به خصوص هیئت استان به واسطه در اختیار قرار دادن این فضا و امکانات گفت: فقط مهم ترین مشکل سالن گرمایش و سرمایش آن است که با وجود این که سالن مجهز به تاسیسات آن است اما به دلیل وصل نبودن انشعاب گاز امکان استفاده از آن وجود دارد.

این ورزشکار که ۷ سالی است در رشته دارت هم فعال است ادامه داد: در رشته دارت نمی توان با لباس گرم ورزش کرد و حتما باید فضا گرم باشد تا با لباس کمتری بتوانیم فعالیت کنیم که در شرایط فعلی با توجه به سردی سالن امکان آن وجود ندارد.

رفع مشکل گرمایش

محمد شفیعی که ۴۳ سال سن دارد و فرزندانش که با بیماری هموفیلی دست و پنجه نرم می کنند را به این سالن برای ورزش می آورد گفت: بیشتر همسن های این ورزش‌کاران حاضر در سالن  در قهوه خانه ها هستند ولی این ها آمدند و با این شرایط  ورزش می کنند  در شرایط فعلی نیاز است که مسئولان هم حمایت بیشتری از آن ها داشته باشد.

وی  تاکید کرد: سالن با این تجهیزات و امکانات آن هم در مرکز استان راه اندازي شده اما گاز آن مشکل دارد یک ایراد بزرگ است.

به گفته وی هیئت بیماران خاص استان در توان خودش حمایت های بسیاری را از ورزشکاران  دارند و از مجموعه های مختلف کمک هایی را جمع آوری می کند و خودشان تلاش،دارند و فقط مسئولان حمایت بیشتری داشته باشند و موضوع گرمایشی را مرتفع کنند.

وی به‌ این نکته هم اشاره کرد که فکر نمی کردم فرزندانم در این محیط سرد ورزش می کنند برای دوباره مجبورم آن ها را با تجهیزات بیشتر گرمایی به این محیط بیاورم چرا که اگر مریض شوند ورزش به درد نمی خورد.


شرکت ۲۴ ورزشکار

محمد نژاد رئیس هیئت بیماران خاص و پیوند اعضا شهرستان بیرجند نیز با اشاره به برگزاری رقابت های پتانک گفت:همزمان با سومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، مسابقه استاني پتانک از سوي هيئت ورزش بيماران خاص و پيوند اعضاء استان خراسان جنوبي با حضور ۲۴ ورزشکار برگزار شد و ورزشكاران بيمار خاص و ساير ورزشكاران در ٢١ مسابقه با هم به رقابت پرداختند.

به گفته وی چند دوره مسابقه قهرمانی استان در رشته های مختلف برگزار کردیم که این دوره به رشته پتانک اختصاص داشت .

وی به چالش های فراوان پیش روی این هیئت هم اشاره کرد و افزود: سالن دو سال پیش تحویل گرفته ایم اما هنوز به صورت رسمی تحویل هیئت نشده است.

تاکید بر حمایت

به گفته این مسئول مشکلاتی نظیر گرمایش و سرمایش و کف پوش را به گردن پیمانکار می اندازند که به همین دلیل سالن هم تحویل نشده است.

محمد نژاد ادامه داد: مهم ترین چالش پیش رو این مجموعه ورزشی  گاز است که بر اساس آخرین اطلاعات و پیگیری های انجام شده اداره گاز اعلام کرده که گاز نمی دهیم.

به گفته وی برای یک مرکز استان جای تاسف دارد که همچین سالن و فضایی داشته باشد و به خاطر یک مشکل گاز سالن های این مجموعه ورزشی مشکل داشته باشد.

وی بر همت مسئولان استان برای رفع مشکل گاز این مجموعه ورزشی تاکید کرد و افزود: با توجه به سردی هوا ورزش در این وضعیت در این سالن مناسب نیست با این وجود ورزشکاران اين هیئت  در این رقابت ها شرکت کردند.

به گفته وی مسابقات داخلی را برگزار می کنیم و اعزام به مسابقات کشوری هم داشتیم که امسال بانوان در رقابت های نوجوان کشور خوش درخشیدند دو مدال طلا در رشته شطرنج و تنیس روی میز و نایب قهرمانی در دارت داشتیم.

وی به مسابقات قهرماني كشور گروه ورزشكاران هموفيلي که از ۲۳ تا ۲۵ آذرماه سال جاری به میزبانی زنجان برگزار شد هم اشاره کرد که  ورزشكاران خراسان جنوبي موفق به كسب سه مدال طلا در رشته شطرنج، پتانک و دارت شدند.

وی ادامه داد: مسابقات گروه های ام اس و دیابتی هم به زودی برگزار خواهد شد که اعزام خواهیم داشت.

به گفته وی از نظر سطح کیفی شرایط خوبی در کشور داریم و با حمایت رئیس هیئت بیماران خاص  استان این سالن هم ساخته شده و این یک برگ برنده برای بیماران خاص است و هیچ شهری در کشور وضعیت ما را از نظر زیرساختی ندارد فقط نیاز است که مسئولان نگاه ویژه تری به این هیئت و رفع مشکل گرمایشی سالن داشته باشند.


به گزارش خبرنگار ما در پایان مسابقه استانی پتانك خانم ها صفری و ناصری و آقای رزاقی نژاد به ترتيب مقام اول تا سوم را كسب كردند و به آنها جوايزي اهدا شد.