رمزگشایی از اختلاف داخلی استقلال؛ خودکشی تاکتیکی آبی پوشان در دربی؟

شکست سنگین و بی چون و چرای استقلال در دربی 82، باعث شده که زخم های کهنه این باشگاه سر باز کنند و انتقاداتی که یک فصل به تیم مظلومی می شد این بار به هجمه هایی همه جانبه بدل شوند.

به گزارش خاورستان به نقل از شفقنا شکست استقلال در بازی دیروز، تا حدود زیادی به خاطر قدرت بالای پرسپولیس و ارائه یک بازی هجومی و در عین حال حساب شده از سوی شاگردان برانکو بود. با این حال، به نظر می رسد که مشکل استقلال در دربی به مسائل دیگری هم برمی گردد و تردیدهای تاکتیکی باعث شد که استقلالی ها در روز دربی کاملا فلج شوند و نتوانند مقابل سیستم منسجم و کار شده سرخ ها حرفی برای گفتن داشته باشند.
مظلومی در این بازی تصمیم گرفت که پس از مدتها آرش برهانی را در ترکیب اصلی استقلال قرار دهد و عادل شیحی هم که گفته می شد در این بازی نخواهد بود، سرانجام به دستور مظلومی از ابتدای بازی راهی میدان شد. استفاده از یک ترکیب هجومی همه را غافلگیر کرد، حتی سرمربی پرسپولیس را. برانکو امروز در این مورد گفت: ” در ابتدای بازی، ما آرش برهانی را در خط حمله استقلال دیدیم و این موضوع نشان می‌دهد که آنها با ترکیب هجومی به میدان آمده بودند. حضور شیحی در ترکیب استقلال که گفته می‌شد مصدوم است، نشان می‌دهد آنها نیز ترکیب‌شان هجومی بود. برای من کمی عجیب بود که جابر انصاری و یعقوب کریمی از ابتدا به میدان نرفتند”.
پس از این صحبت های برانکو، بد نیست تحلیل مربی استقلال را هم از شرایط این تیم در دربی بخوانیم. مجید صالح امروز در گفت و گویی که با سایت ورزش سه داشت، در مورد دربی اظهار کرد: “متاسفانه زمانی که ما نتیجه می‌گرفتیم آنقدر در گوش ما خواندند که استقلال خوب کار نمی‌کند که کار به اینجا کشید. ما تا دربی توانستیم جلوی انتقادها را بگیریم اما درست در این بازی مهم نتوانستیم این کار را انجام دهیم. هجومی بازی کردیم و نتیجه‌اش این شد که می‌بینید. من فکر می کنم ما در دربی می‌توانستیم اتلتیکویی بازی کنیم، شاید اگر اول به فکر گل نخوردن بودیم نتیجه چیزی غیر از این می‌شد”.
کنار هم قرار دادن این صحبت ها نشان می دهد که استقلال یک ریسک عجیب در دربی کرد، ریسکی که البته برای این تیم خیلی گران تمام شد و چیزی جز یک شکست سنگین در برابر رقیب دیرینه به دنبال نداشت.
با توجه به گفته های صالح به نظر می رسد که این مربی ترجیح می داده که استقلال با یک سیستم کاملا تدافعی و به قول خودش اتلتیکویی به میدان برود اما سرمربی تیم به فکر اجرای تاکتیک های دیگری بوده و به صحبت های دستیارش توجهی نداشته و یک تیم هجومی تر را راهی میدان کرده است.
هر چه هست بدون شک می توان گفت که در آستانه دربی تردیدهای زیادی استقلال را فرا گرفته بود و آنها که زمانی ۱۲ امتیاز از پرسپولیس پیش افتاده بودند اکنون خود را هم امتیاز و ناآماده تر از تیم حریف می دیدند. همه این مسائل دست به دست هم داد تا استقلالی ها در دربی دست به یک خودکشی تاکتیکی بزنند و عملا گوی و میدان را از همان دقیقه اول بازی به تیم حریف بسپارند. مظلومی هم که مدعی بود فرمول درآوردن دربی ها را بلد است، سعی کرد که از تجربیات قبلی خود در این دیدار استفاده کند. اما استقلال با تلاش برای ارائه یک بازی هجومی در بازی دیروز، عملا راه رفتن خودش را هم فراموش کرد و تیمی که با گل نخوردن و کم گل خوردن مدت ها در صدر جدول لیگ مانده بود، با دریافت ۴ گل در بازی حساس برابر پرسپولیس شکست خورد و حتی می توانست گلهای بیشتری را هم دریافت کند.
در همین حال، امروز خبرهایی هم از شدیدترین شدن اختلافات کهنه مظلومی و صالح منتشر شده است. تغییرات در سیستم بازی استقلال و حواشی پس از شکست ۴-۲ استقلال، باعث شده که اختلافات بین این دو بالابگیرد و حتی گفته می شود که پیش از پایان فصل یکی از این دو نفر از استقلال کنار گذاشته خواهد شد. باید ببینیم که آبی پوشان که در این فصل با صدرنشینی طولانی مدت خود به عنوان بخت اول قهرمانی شناخته می شدند، چه تدابیری برای بحران فعلی تیمشان می اندیشند و آیا استقلال می تواند خود را از زیر سایه سنگین شکست برابر پرسپولیس پیش از پایان فصل برهاند یا خیر؟
انتهای پیام/۱