همراه با کاروان زیر سایه خورشید

روایتی از دلدادگی عاشقان حرم رضوی/ حضور خدام امام رضا(ع) نسیم روح بخش رضوی را در خراسان جنوبی طنین انداز کرد

این روزها، حضور خادمان حرم رضوی به واسطه دهه کرامت در همه شهر و روستاهای خراسان جنوبی مشهود بود و هر یک از دلدادگان حرم رضوی به وسعت عشق و نیاز خود، ارادت خود را به آستان حضرت دوست متبلور کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، یازدهمین دوره جشن‌های مردمی و بین المللی زیر سایه خورشید همزمان با دهه کرامت در سرتاسر جهان برگزار شد.
در دهه کرامت ۳۱ استان کشور، ۳۶ کشور جهان و یک هزار و ۷۰۰ نقطه جهان میزبان خدام آستان قدس رضوی بودند و مورد استقبال پرشور مردم واقع شدند.
جشن‌های مردمی زیرسایه خورشید از ۲۴ تیرماه همزمان با تولد حضرت معصومه (س) در خراسان جنوبی آغاز و تا ۳ مردادماه سالروز میلاد حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) ادامه داشت.
سال گذشته خدام آستان قدس رضوی در شهرستان‌های سربیشه و نهبندان حضور پیدا کرده بودند اما امسال برای اولین بار خدام و پرچم متبرک حرم رضوی در تمام شهرستان‌های خراسان جنوبی حضور یافتند و مورد استقبال پرشور مردم قرار گرفتند.
۲ کاروان خدام رضوی در استان حضور پیدا کردند که شهرستان‌های بیرجند، سربیشه، نهبندان، درمیان، خوسف، قاین و زیرکوه میزبان یکی از کاروان‌های خدام و چهار شهرستان سرایان، بشرویه، فردوس و طبس میزبان گروه دوم خدام رضوی بودند و در کاروان‌های خدام رضوی ۶ خادم و ۲ مبلغ حضور دارند که این خدام مداح، قاری و حامل پرچم رضوی هستند.
سال گذشته برنامه‌های کاروان خدام رضوی بیش از ۶۰ هزار نفر مخاطب در استان داشت.
حامد عرب زاده مدیرعامل جمعیت جوانان سرزمین خورشید خراسان جنوبی یک روز قبل از آغاز دهه کرامت خبر از حضور خدام آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی داد و اظهار کرد: کاروان حامل پرچم منور بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) فردا وارد خراسان جنوبی می شود و قاین در نخستین روز میزبان خدام رضوی است.
کاروان خدام رضوی در بدو ورود به خراسان جنوبی مورد استقبال مردم و مسئولان شهرستانی و استانی قرار گرفتند و سپس با امام جمعه و خانواده شهدا شهرستان قاین دیدار کردند.
کاروان خدام رضوی در شهرستان قاین از بیماران بیمارستان شهداء قاین عیادت کردند و سپس با برگزاری جشن زیر سایه خورشید و غبارروبی امامزاده زید بن موسی(ع) به برنامه های خود در این شهرستان پایان دادند و سپس به روستاهای شهرستان زیرکوه رفتند و جشن بزرگ زیر سایه خورشید با حضور اهل سنت و اهل تشیع در این شهرستان برگزار شد.
خادمان حرم رضوی بعد از گذشت از شهرهای قاین و زیرکوه در شهرستان درمیان به نقطه مرزی بخش گزیک رسیدند و در میان سربازان هنگ مرزی گزیک حضور یافتند و این منطقه به عطر خوش حریم رضوی معطر شد.
کاروان زیر سایه خورشید پرچم متبرک گنبد منور رضوی را به روستای آبگرم از توابع شهرستان درمیان بردند.
روستای آبگرم از مناطق اهل تسنن خراسان جنوبی است که اکثریت اهالی آن را سادات موسوی تشکیل می دهند؛ همچنین وجود بقعه ای منسوب به اولاد امام موسی کاظم(ع) از ویژگی های دیگر این روستا به شمار می رود.
خدام رضوی با حضور در خراسان جنوبی، عطر رضوی را به محروم ترین و دورترین نقاط استان رساندند؛ استقبال بی نظیر مردم از خدام رضوی و پرچم امام رضا(علیه السلام) حال و هوای عجیبی را به مناطق محروم داد و همه با هر نیتی خود را به پرچم ملکوتی امام هشتم رسانند و عشق و علاقه خود را به ساحت مقدس امام مهربانی ها اعلام کردند.
خدام بارگاه ملکوتی در روستاهای تخته جان، آنیک، منند، منصورآباد، نوزاد و سایر روستاهای شهرستان درمیان حضور و برمزار شهدا و امامزادگان این روستاها حاضر شدند همچنین در میان کودکان بی سرپرست و بد سرپرست حاضر شده و آنها زایر امام رضا (ع) شدند.
خدام آستان قدس رضوی در ادامه حضورشان در خراسان جنوبی به شهرستان مود سفر کرده و همایش روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان را در آستان مقدس بی بی زینب خاتون(س) مود برگزار کردند.
سپس خدام رضوی در بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب(علیه السلام) سربیشه حضور یافتند و از بیماران عیادت و دلجویی و بسته های تبرکی را توزیع کردند.
در ادامه نیز کاروان حامل پرچم حرم ثامن الحجج(علیه السلام) به شهرستان نهبندان در جنوبی ترین نقطه استان رفتند و با خانواده های شهید ابراهیم صادقی و جانباز ۳۵ درصد دوران دفاع مقدس غلام قاضی دیدار و مدال افتخار را به مادر شهید صادقی و غلام قاضی جانباز ۳۵ درصد اهدا کردند.
کاروان خدام رضوی در ادامه با حضور در بیمارستان شهید احمد آتشدست نهبندان از بیماران بستری در بیمارستان سرکشی و عیادت کردند و سپس جشن زیر سایه خورشید با حضور مردم و مسؤولان شهرستانی در جوار مزار شهدای گمنام نهبندان برگزار شد.
کاروان خدام رضوی در ادامه حضورشان در خراسان جنوبی به شهرستان خوسف رفته و در منزل فرزند دارای چند معلولیتی در روستای قلعه زری خوسف حضور پیدا کردند که شفای خود را از امام رضا(ع) گرفته است.
فاطمه زهرا دختر ۳٫۵ ساله است که از ۳ ماهگی با ایست قلبی مواجه شده بود که از آن لحظه به بعد متخصصان بیرجند و مشهد وی را جواب کردند اما با توسل به حضرت رضا(ع) این دختر شفا پیدا کرده و زنده مانده و اکنون رو به بهبود است.
کاروان خدام رضوی با ادامه سفر خود به خراسان جنوبی بر مزار شهید مدافع وطن یوسفی در روستای سرچاه شور حضور یافتند.
همچنین عملیات بازسازی واقعه غدیر در شهرستان خوسف با حضور کاروان خدام رضوی آغاز شد.
کاروان زیر سایه خورشید در مرکز توانبخشی نوای مهر سرایان حضور پیدا کردند؛ مددجویان این مرکز آرزوهای خود را روی بادکنک نوشتند و به خدام رضوی اهدا و به کرم امام رضا (ع) میهمان خوان با برکت آقا شدند.
یکی از کاروان های خدام رضوی بعد از حضور در شهرستان های ، سربیشه، نهبندان، درمیان، خوسف، قاین و زیرکوه در مرکز استان با آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی دیدار و مدال افتخار بارگاه قدس رضوی را به ایشان تقدیم کردند
کاروان خدام رضوی در ادامه برنامه ها به دیدار و سرکشی از خانواده نخستین شهید مدافع حرم استان شهید مرتضی بصیری پور رفتند.
کاروان زیر سایه خورشید در بیرجند در توانبخشی حضرت علی‌اکبر(ع) بیرجند حضور پیدا کردند و از معلولان این مرکز عیادت و دلجویی کردند..
کاروان خدام حرم ثامن الائمه(ع) در برنامه تلویزیونی زنده “شب های زعفرانی” و برنامه رادیویی”رادیو شب” از شبکه استانی خاوران حضور یافتند.
با حضور کاروان حامل پرچم ثامن الائمه(ع) عطر و بوی رضوی در مرکز آموزشی ۰۴ بیرجند پیچید.
کاروان خدام رضوی در ادامه حضور خود در خراسان جنوبی به بیمارستان میلاد بیرجند می‌رسند و با حضور در بخش‌های این بیمارستان از بیماران عیادت می‌کنند و همچنین با حضور در بخش نوزادان در گوش نوزادان تازه متولد شده اذان می‌گویند.
پرچم خورشید خراسان به کانون پرورشی فکری کودکان رسید و حال و هوای کودکان را امام رضایی کرد.
همچنین خدام آستان قدس رضوی در دفاتر روزنامه ها و خبرگزاری‌های خراسان جنوبی حضور پیدا کردند.
انتظار عاشقان امام رئوف و مهربانی ها به پایان می‌رسد و نغمه‌های یا رضا رضا تمام محافل را پر می‌کند، هر کس به شیوه خویش از پرچم سبز رضوی تبرک می‌جوید و با مولای خود به نیایش می‌پردازد، چشم‌های بارانی خود گواه پرکشیدن دل‌ها به سمت پنجره فولاد است.
هر کس یک آرزو و درد و دل با مولای خویش دارد، اما از اشک‌های جاری شده بر گونه‌ها می‌توان فهمید که همه شوق زیارت در سر دارند چه آن‌هایی که تازه از حرم برگشتند و چه آن‌هایی که در حسرت زیارت به سر می‌برند.
انتهای پیام/ ۱۳۲