روایتی از نیازمندانی که مشمول دریافت بسته معیشتی کرونا نشدند/ سامانه‌ای برای ثبت اعتراض‌ها وجود ندارد

درحالی دولت مقرر کرد به خانوارهای فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه نیستند بسته معیشتی بدهد که برخی از شهروندان بیرجندی معتقدند مشمول این طرح هستیم اما دولت ما را مشمول قرار نداده و نمی‌توانیم اعتراضی هم داشته باشیم.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، با شیوع بیماری کرونا دولت حمایت‌های مختلفی از مشاغل و کسب و کارها انجام داد.
یک مورد وام یک میلیون تومانی بود که به تمامی یارانه بگیران در ابتدای امسال پرداخت شد یا به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تسهیلات پرداخت شد و آخرین مورد نیز پرداخت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی و یکصد هزار تومان به خانوار فاقد درآمد ثابت و بدون بیمه است.
مقرر بود در طرح حمایت معیشتی کرونا که به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان است به خانوارهای فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه نیستند و از نظر درآمدی و شاخص‌های بانکی در وضعیت پایین‌تری نسبت به دیگران هستند، تعلق ‌گیرد اما آنچه در این میان رقم خورد و مورد گلایه برخی از شهروندان شد این است که برخی از شهروندان معتقدند مشمول بسته معیشتی قرار می‌گیرند اما دولت آنها را مشمول قرار نداده و بسته معیشتی را برایشان واریز نکرده است.
یک شهروند بیرجندی معتقد است در انتخاب افرادی که کمک معیشتی را برایشان واریز شده بی عدالتی رخ داده چرا که برخی افراد که خود را مستحق گرفتن این بسته معیشتی می‌دانند در لیست گرفتن این بسته قرار ندارند.
وی که شغلش آزاد دارد و خود باید هزینه بیمه‌اش را پرداخت کند گفت: دولت تا اینکه نام مرا در لیست بیمه تامین اجتماعی دیده است من و امثال ما را برای این بسته معیشتی به حساب نیاورده و این در حالی است که من سه فرزند دارم و در خانه‌ای استیجاری زندگی می‌کنم. هزینه بیمه‌ام را خودم پرداخت می‌کنم و دخل و خرجم با هم یکی نیست.
دیگر شهروند بیرجندی که کارگر ساختمانی است و در سر گذر در انتظار کار است به خبرنگار تسنیم گفت: چند سال گذشته در یک کارخانه‌ای در شهرک صنعتی بیرجند مشغول به کار بودم اما به دلیل ورشکستگی از کارخانه تعدیل شدم و از طریق برادرم بیمه تامین اجتماعی شدم که نیمی از هزینه بیمه را خود و نیمی دیگر توسط برادرم پرداخت می‌شود اما من هم مشمول دریافت بسته معیشتی نشدم.
یکی از بانوان بیرجندی که سرپرست خانوار است نیز بیان کرد: در حال حاضر بیکارم و نه وام یک میلیون تومانی و نه بسته معیشتی ۱۰۰ هزار تومان به من تعلق گرفته است. نمی‌دانم معیار انتخاب مشمولین چه بوده است.
این شهروند گفت: این چه عدالتی است که فردی حقوق بگیر است برایش بسته معیشتی ریخته شده اما برای من که نه کاری دارم و سرپرست خانوار هستم بسته معیشتی دریافت نکرده‌ام.
یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: برادرم دست فروش است او را هم مشول این بسته معیشتی قرار نداده‌اند در حالی که نه حقوق بگیر است و نه درآمد ثابتی دارد و یک رسال هم پس انداز ندارد.
دیگر شهروند بیرجندی نیز اظهار کرد: ماهی ۳میلیون حقوق می‌گیرم ۲میلیون قسط دارم و جز حقوق بگیران هستم نه وام یک میلیونی و نه بسته معیشتی دریافت کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: ۱۰۵ هزار خانوار استان مشمول دریافت بسته معیشتی شدند که این تعداد خانوار آسیب دیده از شیوع کرونا از طریق آزمون وسعی که از سوی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده شناسایی شدند و در ماه آذر اولین بسته ۱۰۰ هزار تومان را دریافت کردند.
وی گفت: این افراد از طریق وزارت متبوع شناسایی شدند و ادارات کل استان‌ها دخالتی در تعیین خانوار‌ها نداشتند.
غلامرضا اشرفی از جاماندگان خواست با توجه به اینکه سامانه‌ای برای اعتراض جاماندگان تعریف نشده به ادارات شهرستان‌ها مراجعه نکنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی افزود: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا و مجلس شورای اسلامی این بسته حمایتی به افراد زیر پوشش نهاد‌های حمایتی به ازای هر نفر ماهانه ۱۲۰ هزار تومان و به سایر افراد با مشخصات زیر نیز ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.
اشرفی بیان کرد: افرادی که هیچ یک از اعضای خانواده آن‌ها حقوق دریافت نمی‌کنند، افرادی که هیچ یک از اعضای خانواده آن‌ها بیمه‌پرداز نباشند، افرادی که اعضای خانوارشان طبق شاخص‌های بانکی از درآمد حداقلی برخوردار نباشند و افرادی که در گروه یارانه معیشت‌بگیر باشند این یارانه را دریافت می‌کنند.
وی گفت: این وجوه از آذر ماه به مدت چهار ماه، تنها براساس لیست افراد شناسایی شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت می‌شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به پرداخت تسهیلات کرونایی در استان گفت: تاکنون ۵۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات کرونا در استان پرداخت شده که ۶ هزار و ۴۰۱ نفر متقاضی دریافت تسهیلات بودند که تاکنون ۵ هزار و ۴۴۲ پرونده به ارزش ۵۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان توسط بانک‌های عامل به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا پرداخت شده است.
اشرفی با بیان اینکه ۱۰ مؤسسه و بانک و ۱۳ دستگاه اجرایی کار پرداخت تسهیلات را انجام می‌دهند گفت: این تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت یک ساله به متقاضیان پرداخت می‌شود.
انتهای پیام/۴