گزارش/

روایت‌های شنیده نشده از یاران خراسانی حاج قاسم در شرق کشور

سردار سلیمانی در مجموعه عملیات‌ها علیه باندهای بین المللی مواد مخدر، اشرار و گروه های تروریستی در شرق کشور حضور داشته و امنیت را برای همیشه در این مناطق حکم فرما کرده است.به گزارش خبرنگار خاورستان، بامداد ۱۳ دی ماه سال ۱۳۹۸ بود که سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به آرزوی دیرینه اش یعنی شهادت نائل آمد. سردار سلیمانی طی سفر به کشور عراق که به دعوت این کشور انجام شده بود در حال خروج از فرودگاه بغداد به دستور مستقیم رئیس جمهور وقت آمریکا ترور شد. اگر چه دو سال از شهادت سردار سلیمانی و همراهانش گذشته اما یاد و نام سردار سلیمانی بیشتر از گذشته در ذهن و دل مردم زنده مانده است.

حاج قاسم که به سردار دلها مشهور است مختص به قشر خاصی نیست و همه اقشار با تمامی سنین سردار سلیمانی را دوست داشته و دارند. سردار سلیمانی به واسطه کارها، مهربانی، اخلاق و امنیتی که برای کشورها به ارمغان آورده محبوب دل همه است.

سردار سلیمانی در دوران جنگ، ناامنی های بعد از جنگ در شرق کشور‌ دفاع از حرم اهلبیت (ع) و نابودی داعش کارنامه درخشانی دارد و تمام کشورهای منطقه امنیت و آرامش خود را مدیون حاج قاسم هستند.

شهر و روستاهای جنوب خراسان بزرگ که خراسان جنوبی فعلی است نیز از برکت سردار سلیمانی بهره مند شده و سردار سلیمانی طی دهه ۷۰ به دلیل وجود ناامنی در شرق کشور بارها در برخی از نقاط خراسان جنوبی حضور داشته و با برنامه هایی که اجرا کرد امنیت را برای همیشه در این مناطق حاکم کرد. به دلیل حضور سردار سلیمانی در شرق کشور و مبارزه با اشرار در این مناطق اغلب یارانشان اهل خراسان بودند.

به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم با تعدادی از یاران خراسانی حاج قاسم گفت‌وگو کردیم.

محمد سیروانی از پیشکسوتان دفاع مقدس و همراهان سردار سلیمانی در عملیاتهای شرق کشور در گفت‌وگو با خاورستان،در مورد مجموعه عملیات ها علیه باندهای بین المللی مواد مخدر، اشرار و گروه های تروریستی در شرق کشور، اظهار کرد: سردار سلیمانی از بعد سیاسی، امنیتی، اقتصادی و نظامی انسان به تمام معنایی بود و هرکجا میرفت در تمام ابعاد برنامه ریزی داشت.

وی افزود: اگر قرار بود هر جایی اقدامی کند داخل شهر، خارج شهر، نقاط مرزی و هر جایی ابتدا خودش در مورد منطقه اطلاعات کسب میکرد بعد با برنامه ریزی وارد میشد.

این همراه سردار سلیمانی بیان کرد: سردار سلیمانی در مورد تفکرات، بینش، گرایش و مشکلات مردم از طریق مردم هر منطقه اطلاعات کسب میکرد و بعد با برنامه کارش را آغاز میکرد.

سیروانی عنوان کرد: سردار سلیمانی نسبت به تمامی مسائل از سیاسی گرفته تا فرهنگی، اقصادی و نظامی و حتی نیروهای تحت امرش از سرباز صفر گرفته تا سردار کنار دستش برای انجام کار و اینکه به چه امکانات و تجهیزاتی نیاز دارد تا بر دشمن غبه کند اشرافیت کامل داشت.

وی به عملیاتهای انجام شده در شرق کشور اشاره کرد و گفت: من به همراه تعدادی از همکاران برای پاک سازی منطقه مامور شدیم که پاک سازی های اولیه را انجام دادیم.

این همراه سردار سلیمانی اظهار داشت: ابتدا باید اطراف شهرستان سربیشه، مود و مناطقی که قرار بود مستقر شویم را پاکسازی میکردیم تا میرسیدیم به نقاط صفر مرزی. کار پاکسازی را آغاز کرده و به عمق کویر رسیدیم.

سیروانی عنوان داشت: ابتدا با دو خودرو برای پاکسازی میرفتیم اما کم کم تعداد خودروها به ۵۰ مورد افزایش یافت قدرت ما در کویر به حدی شده بود که مانور میدادیم و دشمن جرات نمیکرد از مرز به سمت ما بیاید.

وی افزود: اشرار وقتی اقتدار و انسجام نظام، نیروی انتظامی، سپاه و ارتش را در این مناطق دید دست و پای خودش را جمع کرد اما دشمن است و به نوعی دیگر دشمنی اش را ادامه میداد؛ اشرار در منطقه با گروگان گیری و سایر مزاحمت ها در حال تلاش برای رسیدن به اهداف خود بودند.

این همراه سردار سلیمانی به یکی از گروگان گیری های شرق کشور اشاره داشت و گفت: اشرار در محدوده بین مرز ایران و پاکستان اتوبوسی از سربازان ایرانی را در منطقه ای به نام کوله سنگی بود به گروگان گرفته بودند و قصد امتیازگیری از ما را داشتند.

سیروانی ادامه داد: سردار سلیمانی از موضوع مطلع با بالگرد از کرمان به منطقه آمدند دو روز در این منطقه مستقر بودند و به اشرار پیغام دادند اگر کوچکترین صدمه ای به سربازان داخل اتوبوس وارد شود‌، تمام منطقه را به آتش خواهیم کشید و یک نفر از بین شما سالم از اینجا خارج نخواهد شد.

وی اظهار داشت: اشرار که فهمیده بودند سردار سلیمانی اگر حرفی بزند برو برگرد ندارد طی گذشت ۲۴ ساعت از گروگان گیری گروگان ها را آزاد کردند بدون اینکه هیچ امتیازی به اشرار بدهند چراکه هدف اشرار از گروگان گیری امتیاز گرفتناز ما بود.

همراه سردار سلیمانی تصریح کرد: ابهت و اقتدار سردار سلیمانی به گونه ای بود که بدون دادن امتیاز گروگان ها را بدون اینکه آسیبی به آنها وارد شود آزاد کرد.
سیروانی با بیان اینکه حاج قاسم به جیره غذایی نیروها، جان و امنیت آنها اهمیت میداد‌، گفت: چون تیپ های زیادی مامور به قرارگاه قدس منطقه شرق کشور بودند سردار سلیمانی در تمامی ماموریت ها حضور داشت و پیگیر اوضاع نیروها، امکانات و تجهیزات بود و این اقدامات باعث شد که سردار دلها شود.

وی افزود: سردار سلیمانی در ایران، سوریه، سیستان و بلوچستان و هر جایی که بود در دل مردم جای داشته و دارد.


سردار حاج اسماعیل رضوی معاون وقت قرارگاه قدس به فرماندهی حاج قاسم طی سالهای ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۳ در گفت‌وگو با خاورستان به فعالیت های مقابله ای سردار سلیمانی با گروه های معاند وهابی در سیستان و بلوچستان اشاره و اظهار کرد: گروه های معاندی که در بلوچستان بودند گروه های وابسته به وهابیت بودند.

وی افزود: وهابیت بعد از پیروزی انقلاب کارهایشان را در استانهایی از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، شمال و جنوب خراسان و هرکجا که دسترسی داشتند انجام میدادند اما تمام این تفکرات در بلوچستان جمع شده بود تا بتوانند در بلوچستان به دلیل بافت جمعیتی و بهترین پناهگاه و جایگاهی که برای خود میدانستند فعالیت کنند.

معاون وقت قرارگاه قدس بیان کرد: به همین دلیل گروه های معاند اول از بلوچستان خودش را نشان داد نه جاهای دیگر و بعد وارد استانهای مجاور شده و شرارت ایجاد کردند.

رضوی عنوان داشت: حاج قاسم با تدابیری که داشت در آنجا توانست تقریبا تمام این وضعیت را سامان دهد که این مسئله تجربه ای برای کارهای آینده از جمله ریشه کن شدن داعش در سوریه بود چراکه داعش همان وهابیت با اسمی دیگر بود اما اهداف و برنامه های آنان همان اهداف وهابیت برای اقدامات انجام شده در شرق کشور بود.

وی گفت: سردار سلیمانی در قلب و دل تمام مردم جای دارد و هر چه از شهادتش بگذرد نه تنها فراموش نخواهد شد بلکه یادش زنده تر از همیشه در قلب و ذهن ها خواهد ماند.

انتهای پیام/۱۲۷