تبلیغات اسلامی پابه‌پای مشکلات انقلاب اسلامی؛

روحانیون پیشتاز در پیشبرد انقلاب اسلامی/ حضور مبلغین در نقاط مرزی تا عملیاتی کردن جهاد تبیین

روحانیون که نقش کلیدی در شکل گیری انقلاب اسلامی داشتند در دفاع مقدس نیزشایسته حاضرشدند و امروز در قابل تشکیلات تبلیغات اسلامی پابه‌پای انقلاب در رفع مشکلات هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در جریان پیروزی انقلاب اسلامی روحانیون نقش پررنگی داشتند به‌طوری که همراه امام خمینی (ره) خودجوش وارد میدان شدند و توانستند کشور را از ظلم و جور نجات دهند.

امروزه نقش روحانیون از کارهای جهادی گرفته تا فعالیت‌های فرهنگی بسیار پررنگ است ناگفته پیداست تلاش‌ها و تدابیر این چنینی افرادی که بی شک از خود و خانواده گذاشته‌اند و در نقاط محروم کشور خدمت می‌کنند تاثیر بسزایی در خنثی‌سازی ترفندهای دشمن دارد. بدخواهان این انقلاب و مرز و بوم سعی دارند با جوسازی‌های کاذب و دروغ و وارونه‌سازی حقایق جامعه را نسبت به آینده کشور و نظام ناامید سازند که روحانیون همیشه وارد کار می شوند و  که جهاد تبیین و خدمات بی‌منت به مردم خنثی کننده و باطل السحر اقدامات دشمنان است.

کمتر نهاد فرهنگی چون سازمان تبلیغات اسلامی وجود دارد که با اقشار مختلف دخیل در حوزه دین و فرهنگ از طلبه و روحانی گرفته تا مداح و حافظ قرآن و بانوان کنشگر اجتماعی که با بدنه جامعه در ارتباط هستند، تعامل داشته باشد.

از کارهای جهادی و خدمت‌رسانی تا فعالیت‌های دینی و مراسمات مذهبی به نوعی همه و همه سر و کارشان با مجموعه سازمان تبلیغات است که همیشه در کنار مردم از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و امروز به عنوان یک دستگاه متولی فرهنگ ‌ساز و تاثیرگذار در عرصه‌های مختلف تلقی می‌شود.

حجت الاسلام احمدرضایی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: تبلیغات اسلامی یکی از برکات و رویش‌های انقلاب اسلامی است که ابتدا در یکم تیرماه سال ۶۰ در قالب نهاد شورای عالی تبلیغات اسلامی آغاز به کار کرد و بعد از خدمات فراوانی که در حوزه فرهنگی انجام داد به نحو رسمی در فروردین ۶۸ با عنوان تبلیغات اسلامی ادامه کار داد.

وی خاطرنشان‌کرد: قبل از تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی روحانیون از همان آغاز نهضت با امام خمینی (ره) همراهی می‌کردند بعد به فکر سامان‌دهی این حوزه افتادند که در حوزه  تبلیغ، ابتدا سامان‌دهی روحانیون بود و بعد دامنه کار وسیع‌تر شد و ما شاهد برکات خوبی در تبلیغات اسلامی هستیم.

نقش روحانیون در پیروزی انقلاب اسلامی تا دفاع مقدس

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی ضمن تاکید بر این‌که در پیروزی انقلاب اسلامی و هم دفاع مقدس روحانیون پای کاربودند، افزود: یکی از نهادهایی که بیشترین اعزامی روحانیون را در جبهه داشت تبلیغات اسلامی بود.

حجت‌الاسلام رضایی ادامه‌داد: بعد از دفاع مقدس، تبلیغات اسلامی برای تداوم انقلاب و آرمان‌های آن تلاش‌های فراوانی کرد که فعالیت این سازمان گرچه در حوزه سخت افزاری محدودتر بود اما عمده فعالیت‌های آن در حوزه فرهنگی و نرم افزاری است.

وجود ۲۳۱ خانه عالم در خراسان‌جنوبی

وی یادآورشد: در حوزه زیرساخت‌ها در خراسان‌جنوبی تاکنون ۲۳۱ خانه عالم احداث شده و برکات خوبی برای استقرار روحانیون در روستاها داشته است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی به ۹ خانه عالم در حال ساخت اشاره کرد و گفت: هم‌چنین ۴۷ نقطه برای احداث خانه عالم شناسایی شده است که این خانه‌های عالم  را در حوزه سخت افزارو زیرساخت احداث می‌کنیم.

فعالیت چهارمدرسه در راستای مدارس علوم صدرای اسلامی

حجت‌الاسلام رضایی بیان‌کرد: چهار باب مدرسه در راستای مدارس علوم صدرای اسلامی با اهداف معارف و پرورش نیروهای متعهد و کارآمد برای نظام جمهوری اسلامی شاخته شده است و کمکی به آموزش و پرورش می‌کند که از این تعداد یک باب مدرسه دخترانه و یک پسرانه در بیرجند، یک مدرسه در نهبندان و یک مدرسه در طبس است که در راستای تربیت مدیران متعهد و متدین برای نظام جمهوری اسلامی است.

وی عمده فعالیت‌های تبلیغات اسلامی در سطح خراسان‌جنوبی را فرهنگی دانست و افزود: ممکن است خیلی از این فعالیت‌ها به چشم نیاید و نتوان عدد و رقمی برای آن بیان کرد اما تلاش ما این است برنامه محور عمل کنیم و کارهای ما منحصر به مناسبت‌ها نشود به طوری که در طول سال بتوانیم برنامه‌های خوبی را ارائه کنیم.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: فعالیت هیئت‌های مذهبی، کانون‌های فرهنگی تبلیغی، انجمن اسلامی، خانه‌های قرآن روستایی و شهری تنها بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی نیست بلکه سایر نهادها چون ارشاد اسلامی نیز مجوزهایی در این زمینه اعطا می‌کنند به طوری که خانه‌های قرآنی و موسسه‌های قرآنی در اختیار این سازمان است که اداره مستقیم این مراکز مربوط به سازمان تبلیغات اسلامی است.

فعالیت شریکه‌الامام در کنار روحانیون و مبلغان

حجت‌الاسلام رضایی از فعالیت شریکه‌الامام در کنار فعالیت روحانیون و مبلغان خبرداد و گفت: ۳۱۳ نفر از همسران روحانیون در حال فعالیت در سطوح مختلفی و متناسب با فعالیتی که دارند همراه امام روستا و امام محله هستند فعالیت‌های فرهنگی خوبی را به بانوان آن محل ارائه می‌کنند.

وی اضافه‌کرد: همسران خیلی از روحانیون در روستاها و در جای جای استان از جمله نقطه صفر مرزی آنها را همراهی می‌کنند و عامل موفقیت در کنار امام می‌شوند با اینکه می‌توانند از امکانات رفاهی و تحصیلی شهر برای خانواده‌های خود قائل شوند اما از خیلی امکانات و تحصیلات عالیه فرزندانشان گذشتند و در روستاها رسالت تبلیغی خود را انجام می دهند.

فعالیت مناسب تشکل‌های دینی در خراسان‌جنوبی

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی فعالیت تشکل‌های دینی و مذهبی در خراسان‌جنوبی را مناسب دانست و گفت: حمایت‌هایی خصوصا در حوزه هم اندیشی وبرگزاری کارگاه‌های آموزشی و سایر حمایت‌ها از این تشکل‌ها صورت می‌گیرد.

حجت الاسلام رضایی اکرام مراسمات مذهبی و ارزاق هیئات مذهبی در ایام محرم، صفر و فاطمیه را یکی از افتخارات سازمان تبلیغات عنوان کرد و افزود: هم‌اندیشی در این زمینه‌ها برکات فراوانی برای تشکل‌ها داشته است.

هزینه کرد ۷۷ میلیارد تومان در راستای کمک‌های مومنانه

وی خاطرنشان‌کرد: در چند سال اخیر که درگیر کرونا بودیم ۷۷ میلیارد تومان هیئات مذهبی و سایر تشکل‌ها با کمک‌های مومنانه که امام خامنه‌ای بر آن تاکید داشتند به مردم خدمات رسانی کردند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی از راه اندازی تشکل‌های دینی در سطح استان خبرداد و گفت: هم چنین تشکل “پیشرفت بانوان” در خراسان‌جنوبی شکل گرفته است.

۵۰ درصد نیروی انسانی را بانوان تشکیل می‌دهند

حجت‌الاسلام رضایی ضمن تاکید بر این‌که ۵۰ درصد نیروی انسانی را بانوان تشکیل می‌دهند اما از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است، یادآورشد: بانوان هم در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی داشتند و هم در دوران دفاع مقدس زحمات بسیاری کشیدند و هم اکنون دوشادوش همسرانشان در روستا در تولید، کشاورزی و دامپروری نقش دارند و در شهر نیز شاهد فعالیت‌های بانوان در مراکز بانوان فرهنگی و اجتماعی هستیم اما زحمات‌شان به‌خوبی به تصویر کشیده نشده است.

راه‌اندازی تشکل نهضت پیشرفت بانوان در خراسان‌جنوبی

وی از راه‌اندازی تشکل نهضت پیشرفت بانوان در خراسان‌جنوبی خبرداد و افزود: در این نهضت سعی کرده‌ایم که زنان جایگاه خودشان را پیدا کنند و زحمات آنها به تصویر کشیده شود.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی به فعالیت تشکل “دختران حاج قاسم” و “پسران حاج قاسم” در خراسان‌جنوبی اشاره کرد و گفت: به لطف خداوند این تشکل‌ها برکات بسیاری داشته است.

حجت‌الاسلام رضایی اضافه‌کرد: تاکنون جلسات حضوری و وبیناری مختلفی شکل گرفته است و کانون رسانه‌ای در هر شهرستانی راه اندازی شده که برکات خوبی به همراه داشته است.

فعالیت‌هایی در جهت تقریب مذاهب

وی با بیان این‌که در راستای تقریب مذاهب در طول سال فعالیت‌هایی انجام می‌دهد، گفت: در ایام‌الله دهه‌فجر، هفته‌ی وحدت و عید مبعث، نشست‌های مشترک علمای شیعه و سنی برگزار می‌شود و دوره های آموزشی با حضور افراد ذی نفوذ اهل سنت برگزار می‌شود.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که در حوزه بانوان فعالیت‌های خوبی در حال برگزاری است، گفت: کارگاه‌های آموزشی با عنوان سواد تقریب در خراسان جنوبی راه اندازی کردیم که وحدت خوبی بین شیعه وسنی در خراسان‌جنوبی وجود دارد و سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این زمینه فعالیت‌های خوبی انجام می‌دهد.

فعالیت ۱۳۵۰ هیئت مذهبی در خراسان‌جنوبی

حجت‌الاسلام رضایی از وجود یک هزار و ۳۵۰ هیئت مذهبی در خراسان‌جنوبی خبرداد و گفت: ۶۶ خانه‌های قرآن شهری و ۱۸۴ خانه قرآن روستایی وجود دارد و این تعداد رو به افزایش است.

وی با بیان این‌که ۳۴ موسسه قرآنی در خراسان‌جنوبی وجود دارد، افزود: ۹۶ کانون فرهنگی فعال نیز در این استان است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی تعداد روحانیون و مبلغینی که مستقیم با سازمان تبلیغات اسلامی مرتبط هستند را ۹۴ نفرعنوان کرد و یادآورشد: این روحانیون مستقر در روستا هستند که سیار نهادها فعالیت‌هایی در این عرصه نیز انجام داده اند.

حجت‌الاسلام رضایی ادامه‌داد: تمام روحانیون با سازمان تبلیغات اسلامی مرتبط هستند که در مناسبت‌هایی هم‌چون محرم، صفر و فاطمیه فعالیت‌هایی دارند.

وی تعداد مداحان خانم را ۴۲۰ و تعداد مداحان آقا را یک هزار و ۵۷۰ نفر دانست و گفت: ۳۸ انجمن اسلامی ثبت شده‌اند.

نهضت پیشرفت دختران حاج قاسم

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که در حوزه نهضت پیشرفت دختران حاج قاسم فعالیت‌های خوبی شکل گرفته است، خاطرنشان‌کرد: برنامه‌ها و عملیات‌های ویژه‌ای تحت عنوان “مهرواره محله همدل”، “مهرواره اوج” و “مهرواره حرف‌آور” در حال اجرا است که فعالیت‌های خوبی در این طرح ها در حال انجام است.

تبلیغات اسلامی پیشتاز در جهت جهاد تبیین

حجت‌الاسلام رضایی از فعالیت‌های ارزنده تبلیغات اسلامی در عرصه جهاد تبیین، جوانی جمعیت و خانواده خبرداد و گفت: تبلیغات اسلامی اولین نهادی است که فعالیت‌های خوبی در عرصه “جهاد تببین” فعالیت‌هایی انجام داده است و در سه مرحله از حضور استاد راجی در کارگاه‌های هدفمندی بهره‌مند شدیم.

وی مبلغان و روحانیون را پرچمداران جهاد تبیین دانست و گفت: جهاد تببین محدود به قشر خاصی نمی شود و همه مردم با توجه به ظرفیتی که دارند پای کار هستند.

وی یادآورشد: با حضور اقشار تاثیرگذار با سازمان تبلیغات اسلامی دوره‌های آموزشی متعدد و متنوعی در حوزه “جهادتبین” برای اقشار مختلف که عمدتا حضوری است برگزار کردیم که مخاطب این دوره‌ها اقشار تاثیرگذاری چون روحانیون، مداحان، اساتید دانشگاه و فرهنگیان هستند و این جلسات و فعالیت‌ها ادامه‌دارد.

انتهای پیام/ ۵