کارشناس مسائل بین‌الملل:

روحانی مدام مذاکره می‌کند و تحریم‌ هم مدام افزایش می‌یابد/ سه دلیل برای علاقه آمریکایی‌ها به مذاکرات وین

ایزدی گفت: دولت آقای روحانی تنها چیزی که به ذهنش می‌رسد مذاکره است و مدام در حال مذاکره است. تحریم‌ها هم مدام در حال افزایش است.

به گزارش خاورستان، کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: الان هم مذاکره داریم و هم تحریم؛ هشت سال است که ما مذاکره می‌کنیم و تحریم هم هستیم و تحریم‌ها هم بیشتر شده است.
وی افزود: دولت آقای روحانی تنها چیزی که به ذهنش می‌رسد مذاکره است و مدام در حال مذاکره است. تحریم‌ها هم مدام در حال افزایش است.
فؤاد ایزدی، تاکید کرد: مذاکره بی‌نتیجه بوده است و بسیار هم انجام شده است، اما وضعیت کشور در حوزه تحریم بدتر شده است.
وی با بیان اینکه طرف آمریکایی به سه دلیل به مذاکرات وین علاقه‌مند است، گفت: دلیل اول این است که برجام توافق خوبی بود؛ چون تنها راهی که در درازمدت می‌توان توانمندی هسته‌ای ایران را محدود کرد، برجام است. از این جهت علاقه‌مند هستند که به برجام بازگردند تا بتوانند برنامه هسته‌ای ایران را مدیریت کنند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: خودشان هم می‌گویند که آن سیاست فشار حداکثری شکست خورده است که راست هم می‌گویند. قرار بود سیاست فشار حداکثری جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کند که نشد. قرار بود امتیاز بیشتری بگیرند که نگرفتند و امتیازات برجامی را هم ترامپ از دست داد؛ به همین دلیل می‌خواهند برگردند.
وی با بیان اینکه دلیل دوم این است که می‌خواهند علیه ایران «انسجام» ایجاد کنند، تاکید کرد: انسجام به راحتی در واشنگتن انجام نخواهد شد و باید جلسات برجامی باشد و کشورهای مختلف باشند و آمریکا هم باشد؛ بعد به تدریج همراه با اقدامات دیپلماتیک مجموعه‌۱+۴ را به سمت خود ببرند. در هر صورت باید مذاکره باشد تا این اتفاق بیفتد. پس دلیل دوم علاقه‌مندی به مذاکرات وین انسجام علیه ایران است. تکرار برجام برای رسیدن به برجام دو و سه نیاز به اجماع دارد.
ایزدی تاکید کرد: دلیل سوم انتخابات ایران است که آن‌ها می‌خواهند از ابزارهایی استفاده کنند تا افرادی که مد نظر آن‌ها هستند یا روابط بهتری با آن‌ها دارند و بیشتر می‌توانند به آن‌ها امتیاز بدهند در انتخابات پیروز شوند. عده‌ای در در دولت بایدن می‌خواهند دوپینگی در انتخابات داشته باشند؛ اگر این اتفاق بیفتد باید در مجموعه‌ای از مذاکرات اتفاق بیفتد. این سه دلیل نشان‌دهنده علاقه آمریکایی‌ها به مذاکره است. بایدن به‌دنبال امتیاز بیشتر است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: بایدن می‌گوید ما یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر می‌خواهیم. طولانی‌تر یعنی اینکه برجام را عوض کنیم و بخش‌هایی که تمام می‌شود را تمدید کنیم. تقویت هم به این معناست که در حوزه‌های دیگر مثل سیاست خارجی و سیاست دفاعی ایران نیز امتیاز بگیریم و نظر بدهیم.
وی افزود: سؤال بایدن واقعاً این است که ایران چقدر راه می‌آید؟ این سؤال غیرطبیعی نیست و در ذهن آمریکایی‌ها وجود دارد، اما اینکه این ذهنیت را چرا پیدا کرده‌اند که می‌توانند از ایران در حوزه‌های دیگر هم امتیاز بگیرند، مشکل ماست؛ به نوعی صحبت کرده‌ایم که طرف مقابل احساس کرده است که بیشتر هم می‌شود امتیاز گرفت.
انتهای پیام/۴
منبع: روزنامه صبح‌نو