آیا نام‌گذاری روز خراسان جنوبی با نظر کارشناسان خواهد بود؟

روزی به نام استان یا روزهایی به کام استاندار؟!/ ثبت در تقویم ملی منوط به تصویب شورای فرهنگ عمومی است

استاندار خراسان جنوبی از ارائه پیشنهاد نام‌گذاری 9 خرداد به نام روز خراسان جنوبی خبر داد درحالی که این موضوع در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح نشده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی ۲ دی‌ماه ۱۳۹۸ در جلسه با فعالان حوزه گردشگری خراسان جنوبی گفت: ایده دیگر در بخش معرفی ظرفیت‌ها نامگذاری روزی به نام خراسان‌جنوبی است که روز ۹ خرداد برای این مسئله پیشنهاد شده است که در این روز نمایشگاهی در تهران برای معرفی استان برپا و شرایطی برای حضور افراد صاحب‌نظر در این نمایشگاه فراهم شود.
استاندار در آن جلسه علت و هدف پیشنهاد روز ۹ خرداد را بیان نکرد و به صورت کلی و مبهم از آن عبور کرد. حتی این موضوع در شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی مطرح و مصوب نشده است. مشخص نیست استاندار خراسان جنوبی با چه هدفی قصد دارد ۹ خرداد را به عنوان روز خراسان جنوبی معرفی کند؟ آیا استاندار بدون مصوبه شورای فرهنگ عمومی قصد انجام این‌کار را دارد؟
ثبت روزهای ملی در تقویم رسمی منوط به تصویب در شورای فرهنگ عمومی استان و کشور است
در این خصوص با ناصر نبی‌زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی گفت‌وگو کردیم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی گفت: روز ۹ خرداد، روز تأیید مصوبه تشکیل استان خراسان جنوبی در شورای نگهبان قانون اساسی است که بی‌شک بستری مناسب برای معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این استان است.
نبی‌زاده افزود: تأکید استاندار محترم بر انتخاب این روز به عنوان روز خراسان جنوبی، می‌تواند امکانی را برای انعکاس ملی این ظرفیت‌ها فراهم سازد و دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی آمادگی دارد که طرحی را برای تصویب آن در شورای فرهنگ عمومی آماده کند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌شود موارد مهمی که مناسبت دارد مانند ۵ اردیبهشت روز شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس به عنوان روز خراسان جنوبی نام‌گذاری شود؟ گفت: بی‌تردید چندین گزینه در شورای فرهنگ عمومی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان این‌که ثبت روزهای ملی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران منوط به تصویب در شورای فرهنگ عمومی استان و کشور است تصریح کرد: طبق قانون، روزهای ملی که در تقویم رسمی کشور ثبت می‌شود، باید به تصویب شورای فرهنگ عمومی استان و کشور برسد.
بی‌اعتنایی به نظر شورای فرهنگ عمومی
چند ماه پیش، نام‌گذاری فرودگاه بیرجند از سوی استاندار خراسان جنوبی صورت گرفت که هر چند نامی مناسب برای آن انتخاب شده بود اما آن نیز بدون مصوبه شورای فرهنگ عمومی و بدون هماهنگی با دستگاه‌های فرهنگی بود. حتی نام دیگری در شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی برای آن مصوب شده بوده که استاندار صرفا روی نظر خود تأکید داشته است. این موضوع فارغ از عنوان مناسب فرودگاه، در موضوع بی‌اعتنایی به نظر شورای فرهنگ عمومی، قابل بحث است.
مشخص نیست معتمدیان چرا بر نظر خود تأکید دارد و حتی نسبت به تغییر مصوبات اقدام می‌کند؟
عدم‌اجرای مصوبه نام‌گذاری سد سیاهو
یکی دیگر از مصوبات شورای فرهنگ عمومی که بر زمین مانده، نام‌گذاری سد سیاهو شهرستان سربیشه به نام شهید براتی است. اگر معتمدیان، شهدا را دارای ارزش و احترام بالا می‌داند، چرا این نام‌گذاری را انجام نمی‌دهد و به صورت متناقض برخورد می‌کند؟ مردم از نام‌گذاری مکان‌ها به نام شهدا همیشه خرسند بوده و هستند اما انتقادی که وجود دارد به بر زمین ماندن مصوبات و تک‌نظری است.
بنابراین گزارش؛ امید است نام‌گذاری روزی به نام استان خراسان جنوبی با دقت فراوان و توسط صاحب‌نظران و در شورای فرهنگ عمومی استان بررسی و تصویب شود تا بهترین زمان برای استان خراسان جنوبی که مردمانی همیشه در صحنه و ولایتمدار دارد، انتخاب شود.
انتهای پیام/۴