پیگیری سوژه مردمی؛

روشنایی بلوار منتهی به علی‌آباد بیرجند در انتظار تعیین تکلیف فرمانداری

مسیر منتهی به روستای علی‌آباد در نزدیکی شهر بیرجند که کمتر از سه کیلومتر طول دارد، تاریک است که باعث ایجاد خطر و تصادف می‌شود. روشنایی این مسیر نیازمند تعیین تکلیف و اعتبار است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اهالی روستای علی‌آباد یا همان شهرک بعثت بیرجند از عدم‌روشنایی بلواری که از مقابل دانشگاه پیام‌نور تا این روستا طی می‌شود و از مقابل نمایشگاه بین‌المللی بیرجند عبور می‌کند، گلایه دارند و آن را عامل ایجاد خطر و تصادف می‌دانند.
خارج از محدوده شهر و روستا
مهدی دادگر مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با بیان این‌که شرکت توزیع نیروی برق تامین روشنایی محدوده‌های خدمات شهری و محدوده قانونی روستایی که در آن بخش‌ها دارای مشترک بوده و خدمات‌رسانی می‌کند را در دستور کار دارد، گفت: مسیر بلوار نمایشگاه بین‌المللی بیرجند خارج از محدوده شهر و روستا است.
وی افزود: با توجه به این‌که، این مسیر محور مواصلاتی است، برای تامین روشنایی نیاز به تامین اعتبار و تعریف پروژه دارد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: تاکنون برای مسیر انتهای بلوار شهید آوینی تا دانشگاه و محدوده روستایی بالادست این مسیر، روشنایی مناسبی تأمین شده است.
در صورت تأمین اعتبار، روشنایی انجام می‌شود
دادگر ضمن تاکید بر این‌ که مسیر منتهی به نمایشگاه نیازمند تعریف پروژه است، یادآور شد: اگر اعتبار و منابعی برای این قسمت پیش‌بینی و به شرکت توزیع برق ابلاغ شود، امکان اجرای آن وجود دارد.
وی گفت: در جلسه‌ای که با همین موضوع تشکیل شده بود، مشکل مطرح و مقرر شد تا تهیه طرح و برآورد صورت پذیرد که طرح مورد نیاز توسط این شرکت تهیه و برآورد اعتبار اعلام شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی اظهار امیدواری کرد تا در صورت ابلاغ اعتبار به این شرکت یا تعریف این فعالیت در قالب پروژه‌های در دست اقدام سایر دستگاه‌های ذیربط، این خواسته مردم به انجام برسد.
فرمانداری بیرجند مجری طرح را تعیین تکلیف کند
میرمحمد مودی معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: پلیس راه برای روشنایی این معبر به راه و شهرسازی، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نامه ارسال کرده که این معبر نیاز به روشنایی دارد.
وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح روشنایی نیاز به موافقت‌نامه مصوبی دارد که نامه به سازمان برنامه و بودجه و فرمانداری شهرستان بیرجند دادیم که مجری اجرای این طرح را تعیین تکلیف کنند.
معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: مجری اجرای این طرح را به هر کدام از ادارات راهداری، راه و شهرسازی یا اداره برق بدهند، فرقی ندارد؛ هر سه به شرط تأمین اعتبار این طرح را اجرا و روشنایی را تأمین می‌کنند.
مودی یادآور شد: به فرمانداری و سازمان برنامه و بودجه نامه ارسال کردیم که تأمین اعتبار آن را انجام دهند.
وی افزود: این معبر ورودی شهر است که اگر اداره برق بپذیرد معابر جزو وظایف اداره برق است اما اگر به عنوان معبر شناخته نشود باید از منابع استانی تأمین اعتبار شود.
معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ضمن تاکید بر اینکه باید فرمانداری این معبر را تامین اعتبار کند، گفت: فرمانداری فعلا هیچ‌کدام از دستگاه‌ها را برای حل این مشکل مشخص نکرده است.
مودی تاکید کرد: اعتبار را فرمانداری و سازمان برنامه بودجه باید تأمین کنند و هر کدام از دستگاه‌ها که می‌توانند اجرا کنند.
مسیر باید تعیین تکلیف شود
سید مهدی رونقی معاون فنی و امور عمرانی فرماندار بیرجند نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: اجرای آیلند بلوار این مسیر جزو برنامه‌ها است.
وی افزود: روشنایی این مسیر همان‌طور که اداره‌های برق و راه‌وشهرسازی گفته‌اند، مشکل تأمین اعتبار دارد.
معاون فنی و امور عمرانی فرماندار بیرجند با بیان این‌که این بلوار در محدوده شهر و روستا قرار ندارد، گفت: محدوده در محدوده روستا برعهده دهیاری است و اداره برق روشنایی را تأمین می‌کند.
رونقی افزود: در محدوده شهر نیز شهرداری کار برق‌رسانی را انجام می‌دهد و خارج از این محدوده برعهده اداره راه‌وشهرسازی است اما نقاطی مانند منطقه مورد نظر، باید تعیین تکلیف شود.
وی اظهار کرد: اگر تاکنون اقداماتی صورت نگرفته است به دلیل خلأ قانونی است.
معاون فنی و امور عمرانی فرماندار بیرجند با بیان اینکه محدوده مورد نظر باید تأمین اعتبار شود اما تاکنون طرح موضوع نشده است گفت: بحث‌های زیرساختی و توسعه‌ای، مرحله‌ای است و اقدامات ایمن‌سازی و اجرای آیلند و آسفالت آن محل، کامل نشده است که آن نیز هزینه قابل‌توجهی دارد.
وجود خلأ قانونی در تأمین اعتبار
رونقی افزود: تأمین روشنایی جاده منوط به پیگیری است تا بتوان برای آن ردیف اعتباری گرفت اما چالش اصلی اعتبار آن محدوده، خلأ قانونی است.
وی با بیان این‌که اعتبارات فرمانداری مشخص و محدود است یادآور شد: لازمه‌های شهرستان زیاد و اعتبارات محدود است و باید اولویت‌بندی و براساس آن انجام شود.
معاون فنی و امور عمرانی فرماندار بیرجند با بیان این‌که اعتبارات معمولا ابتدای سال صورت می‌گیرد و این بستگی به ابلاغ قانون بودجه کشور دارد گفت: اگر منابع اعتباری اداره‌های راه‌وشهرسازی و برق باشد، ممکن است امسال روشنایی آن محور تأمین شود اما به نظر می‌رسد بعید است تأمین شود.
انتهای پیام/۵/ ۳۸/ ۴