در نشست چهار ساعته فعالان بخش گردشگری مطرح شد؛

روند استعلام‌های گردشگری تسهیل شود/ هتل‌های خراسان جنوبی رو به فنا است/ نمُردیم و خدمت استاندار رسیدیم!

فعالان حوزه گردشگری خراسان جنوبی در دیدار با استاندار از مشکلاتشان گفتند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بعد از ظهر امروز نشست فعالین حوزه گردشگری خراسان‌جنوبی با استاندار خراسان جنوبی برگزار شد. در این جلسه که حدود چهار ساعت به طول انحامید فعالین بخش گردشگری ضمن ابراز خرسندی از اینکه بالاخره نوبت به دیدارشان با استاندار رسیده از مشکلات خود صحبت کردند.
حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این جلسه اظهار کرد: همکاری استانداری با بخش گردشگری بسیار خوب است اما مشکلاتی که وجود دارد به دلیل جوان بودن انجمن صنفی گردشگری در استان است.
گردشگری مطمئن ترین راه برای رسیدن به توسعه در خراسان‌جنوبی
سید محمد آذرکار مدیر هتل سپهر بیرجند نیز در این دیدار اظهار کرد: گردشگری مطمئن ترین راه برای رسیدن به توسعه در خراسان‌جنوبی است.
وی با بیان این‌که شرایط گردشگری در خراسان جنوبی شرایط خاصی است، افزود: گردشگری در این استان با کشاورزی توام شده و برگزاری جشنواره های مختلف برداشت محصولات کشاورزی زمینه ای برای گردشگری بهتر و بیشتر را فراهم کرده است.
مهمان‌سراهای دستگاه‌های اجرایی رقیب هتلها
مدیر هتل سپهر بیان کرد: یکی از مهمترین مشکلی که هتل‌های استان دارد وجود مهمان سراهای دستگاه های اجرایی برای مهمانان خودشان است.
آذر کار با بیان اینکه مهمان سراها رقیب هتل‌ها شده، گفت: خدماتی که در هتل ها به مهمان داده میشود بسیار با کیفیت است و اگر دستگاه های اجرایی مهمانان خود را برای اقامت به هتل ها معرفی کنند با ۵۰ درصد هزینه آمادگی پذیرایی با کیفیت از مهمانان را داریم.
وی تصریح کرد: باید شرایطی در استان فراهم شود که گردشگر با صرف هزینه قابل قبولی وارد استان شود.
مدیر هتل سپهر بیان کرد: مباحث اخلاقی و امنیتی با حضور گردشگر در استان باید رعایت شود و برای حضور گردشگر در استان برنامه ریزی صورت گیرد.
آذر کار گفت: هزینه ساخت هتل در مقایسه با ساخت مکان اداری و مسکونی بسیار تفاوت دارد و در حال حاضر رغبتی برای ساخت هتل در استان مشاهده نمیشود.
وی درخواست کرد: تسهیلات ویژه‌ای برای هتل‌ها در نظر گرفته شود و حمایت‌های لازم از سوی استانداری و اداره کل میراث فرهنگی با هتل‌ها صورت گیرد.
ذالفقاری نماینده مدیر هتل کوهستان نیز در این دیدار گفت: در حال حاضر درصد اشغال تخت در هتل کوهستان ۲۰ درصد است که این جبران هزینه های صورت گرفته نمی‌شود.
وی با اشاره به وجود سفره خانه‌های مجاور هتل کوهستان، افرود: نظارتی نسبت به ساخت قهوه خانه ها باشد که دارای شکل و ساختار خاص و همگنی باشد.
ذوالفقاری بیان کرد: بهتر است سفره خانه ها به دلیل وجود در مجاورت روستا به ساختار روستایی نزدیک شود.
وی گفت: اگر قرار است قوانینی برای سفره خانه اعمال شود برای همه جا یکسان باشد.
میرزایی مدیر هتل جهانگردی در این نشست اظهار کرد: هتل جهانگردی هتلی دولتی و خصوصی است.
وی ضمن درخواست تعیین تکلیف مکانی که متعلق به هتل جهانگردی در خیابان ۱۷ شهریور است، افزود: هر هتل حدود ۳۰ میلیارد تومان سرمایه است که اگر به آن توجه نشود از دست خواهد رفت‌
درصد اقامت در هتل جهانگردی ۲۵ درصد است/ هتل‌های رو به فنا
مدیر هتل جهانگردی گفت: در حال حاضر درصد اقامت در هتل جهانگردی۲۵ درصد است و هتلی که کمتر از ۷۰ درصد اقامت باشد محکوم به فنا است. هتل برای دوام باید مورد استفاده باشد و درصد استفاده باید به ۵۰ درصد برسد.
میرزایی گفت: از جمله مشکلات ما در حوزه اماکن است. اگر بخواهیم مراسمی در هتل برگزار کنیم باید چندین بار از اماکن مجوز دریافت کنیم که در نهایت با عدم موافقت مواجه می‌شویم.
وی افزود: گاهی اوقات اماکن مجوز می‌دهد فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه نمی‌دهد گاهی فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز می‌دهد اماکن مانع کار است اصلا شرایط اجرای برنامه برای خودشان تعریف شده و مشخص نیست.
سلیقه‌ای عمل کردن
مدیر هتل جهانگردی بیان کرد: بسیاری از دوستان سلیقه ای عمل می‌کنند که نباید اینگونه باشد.
میرزایی اظهار کرد: با توجه به نبود زیر ساخت مناسب جهت حمل و نقل و بالا بودن هزینه ها شرایط جذب گردشکر سخت است.
نبیلی مقدم مدیرعامل مجتمع گردشگری هلال فردوس نیز از مالیات و تامین اجتماعی گلایه کرد و افزود: نباید شرایط دریافت مالیات در خراسان جنوبی مانند شهرهای بزرگ باشد بلکه باید هزینه ها با توجه به شرایط شهرستانها در نظر گرفته شود‌.
پروسه طولانی پیگیری مشکلات
وی گفت: پروسه پیگیری مشکلات در برخی دستگاه های اجرایی بسیار طولانی است که باید کاهش پیدا کند.
نبیلی مقدم با بیان اینکه سند توسعه گردشگری تدوین و ابلاغ شود، تصریح کرد: با اجرای خط به خط قانون مشکلی از استان رفع نخواهد شد.
احمدکاشانی نماینده آژانس های مسافرتی استان نیز در این دیدار، گفت: خراسان جنوبی استان ناشناخته ها است که باید از لاک بیرون آمده و معرفی شود‌.
وی افزود: در بحث معرفی جاذبه های گردشگری استان اقدامات خوبی انجام شده که از جمله آن میتوان به ارائه طرحی برای معرفی روستای افین و جشنواره انار اشاره کرد همچنین طرحی برای معرفی دهسلم نهبندان در برنامه داریم.
توجه به سرمایه‌گذاری‌های کوچک متعصب
اکبرپور مدیر موسسه عرفان نیز در این نشست از عدم توجه به سرمایه گذاری‌های کوچک گلایه کرد و افزود: متاسفانه در استان فقط به سرمایه گذاری های کلان توجه شده در صورتی که سرمایه‌گذاری‌های کوچک متعصب زیادی در استان داریم.
وی با بیان این‌که مصوبات جلسات فرهنگی، هنری و گردشگری اجرا نمیشود، گفت: برای معرفی جاذبه های گردشگری استان باید تمام دستگاه های اجرایی بسیج شود.
مدیر موسسه عرفان گفت: گردشگریِ فرهنگی و هنری در استان نادیده گرفته شده که باید مورد توجه باشد.
اکبرپور به داشتن جامعه با نشاط و شاد تاکید کرد و گفت: تخصص ما بر برندسازی با برگزاری برنامه های فرهنگی هنری است.
وی تاکید کرد: بخش خصوصی کوچک فراموش نشود.
نمُردیم و خدمت استاندار رسیدیم!
کرباسچی مدیرعامل کمپ گردشگری کویر نوردی دهسلم نهبندان در این نشست از اینکه شرایطی برای دیدار گردشگران با استاندار فراهم شده ابراز خرسندی کرد و گفت: نمُردیم و خدمت استاندار رسیدیم!
وی افزود: بیرجند به عنوان مرکز استان بسیار به نهبندان بدهکار است و نمی‌تواند بدهی خود را بدهد.
مدیرعامل کمپ گردشگری کویر نوردی دهسلم نهبندان گفت: اگر نهبندان با جاذبه های گردشگری‌اش در کویر به خوبی معرفی شود نباید برای اولین اثر طبیعی به ثبت رسیده در کشور که در کویر نهبندان است بحث کویر شمالی و جنوبی مطرح شود.
بخش گردشگری را نجات دهید
کرباسچی با بیان این‌که در استان به جای شورای فرهنگ عمومی، شورای امر به معروف و نهی از منکر و شورای تامین تصمیم می‌گیرد، گفت: درخواست می‌کنم بخش گردشگری را نجات دهید.
وی با اشاره به سخت بودن شرایط دریافت استعلام در بخش گردشگری، تصریح کرد: اگر بخواهیم پرورش دام بزنیم از انجام کار گردشگری راحت‌تر است.
مدیرعامل کمپ گردشگری کویر نوردی دهسلم نهبندان بیان کرد: به دلیل اخذ استعلام از چند دستگاه متولی گاهی به خاطر طولانی شدن پروسه استعلام برخی دستگاه ها مجبور به دریافت استعلام مجدد هستیم. که باید به این مسائل توجه و مدت زمان استعلام کاهش یابد.
جلیلیان نماینده شرکت هواپیمایی آتا در خراسان جنوبی نیز در این نشست، اظهار کرد: در خراسان جنوبی ۳۵ آژانس هواپیمایی داریم.
وی با بیان اینکه درصد کمی از مسافران بلیط تهیه می‌کنند، افزود: اغلب مسافران بلیط را رفت و برگشتی میگیرند، عده ای اینترنتی خریداری کرده و مابقی که بلیط از دفاتر هواپیمایی تهیه می‌کنند ادارات هستند.
طلب ۵۰۰ میلیون تومانی از دستگاه‌های اجرایی
نماینده شرکت هواپیمایی آتا در خراسان جنوبی گفت: حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه بلیط از دستگاه‌های اجرایی طلب دارم که پرداخت نمی‌کنند.
رضا بهمنش رئیس هیئت مدیره انجمن حرفه ای دفاتر گردشگری خراسان جنوبی در این نشست، گفت: اعتبارات حوزه گردشگری مناسب با گردشگری نیست.
وی افزود: متاسفانه در خراسان جنوبی شاهد ناهماهنگی بین دستگاه های اجرایی با گردشگری هستیم.
۲۹ استعلام از ۱۴ دستگاه
بهمنش گفت: من برای راه اندازی پارک گردشگری در منطقه امیر شاه از ۱۴ دستگاه متولی ۲۹ نوبت استعلام دریافت کردم که این اصلا درست نیست و وقت تلف کنی است.
وی بیان کرد: باید روند اخذ مجوز برای سرمایه گذارها تسریع یابد.
بهمنش در خصوص بحث پروازها، گفت: از استانهای مجاور حمایت می‌شوم اما در خراسان جنوبی از من حمایت نمی‌شود.
وی افزود: در بخش گردشگری شاهد دخالت‌هایی از دستگاه‌هایی هستیم که هیچ ارتباطی به آنها ندارد.
بستر مناسب برای گردشگری فراهم نیست
بهمنش عنوان کرد: در خراسان جنوبی بستر مناسب برای گردشگری فراهم نیست.
وی با بیان اینکه باید جاذبه‌های طبیعی را افزایش داده و حفظ کنیم، افزود: اگر به جاذبه های طبیعی توجه نشود از بین خواهد رفت.
انتهای پیام/۱۲۷