گزارشی از صنعت مغفول مانده پرورش شترمرغ ؛

رونق کشتارگاه صنعتی شترمرغ؛ لنگ پرداخت تسهیلات/ از خروج شترمرغ زنده استان تا بیکاری کارگران کشتارگاه صنعتی بیرجند

کشتارگاه صنعتی شترمرغ خراسان جنوبی پس از 4 ماه از افتتاح؛ هنوز فعالیت چندانی ندارد و شاید هرازگاهی یک مورد کشتار شترمرغ در آن انجام شود که این موضوع با ظرفیت استان در حوزه شترمرغ  همچنین اهمیت این کشتارگاه، بسیار متناقض و مورد سوال است.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ خراسان جنوبی با داشتن اقلیم بیابانی، فضای خوبی برای صنعت پرسود پرورش شترمرغ است و بر همین اساس هم امروز خراسان جنوبی به عنوان یکی از قطب های پرورش شترمرغ کشور مطرح است.

علی رغم ظرفیت ویژه استان در حوزه شترمرغ؛ اما یکی از حلقه های مفقوده در پرورش این پرنده عظیم الجثه، عدم تکمیل زنجیره بود که خوشبختانه این مشکل هم حل شد و در ۲۷ خرداد ماه امسال و همزمان با هفته جهاد کشاورزی و با حضور معاون سیاسی استانداری، کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس در دشت بجد بیرجند به بهره برداری رسید. کشتارگاهی که گفته می شود اولین کشتارگاه صنعتی تخصصی شترمرغ خارج از زنجیره در ایران و به سبک اروپا و آفریقا است.

این کشتارگاه توانایی دارد تا در هر شیفت ۱۲۰ قطعه شترمرغ را کشتار کند و با بهره برداری از آن برای ۴۱ نفر به صورت مستقیم و برای ۷۵۰ نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی نیز در مراسم افتتاح این کشتارگاه صنعتی با اشاره به این که واحدهای تولید شتر مرغ بعد از تأمین نیاز این کشتارگاه باید اجازه داشته باشند که مازاد تولید خود را از استان خارج کنند، گفت: انتطار داریم مسئولان جهاد کشاورزی و صندوق کارآفرینی استان از این واحد کشتارگاهی حمایت کنند تا با تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز این واحد، زمینه استفاده از پوست، قرنیه ، پر و حتی روده شتر مرغ با ایجاد زنجیر تولید آن در خراسان جنوبی فراهم شود.

فعالیت کشتارگاه با ۵ درصد ظرفیت

محمدرضا عامری مدیرعامل کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس خراسان جنوبی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: پس از افتتاح کشتارگاه صنعتی شترمرغ استان در خردادماه امسال، اما هنوز این واحد صنعتی روی غلطک نیفتاده و همچنان کشتارگاه با ۵-۱۰ درصد ظرفیت کار می کند.

وی ادامه داد: برای ساخت این کشتارگاه؛ در سال ۱۳۹۷ که برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی از صندوق توسعه ملی اقدام کردم، ۶ میلیارد تومان تسهیلات مصوب شد، اما در سال ۱۳۹۹ ، ۵ میلیارد تومان پرداخت شد. تسهیلات متمم را هم کم کردند، ولی با تمام این شرایط کار را راه انداختم.

۷ ماه تعویق در پرداخت تسهیلات مورد نیاز کشتارگاه

وی افزود: اکنون هم ۴ میلیارد تومان تسهیلات برای راه اندازی واحد بسته بندی و سرمایه در گردش این واحد مصوب شده که متاسفانه پرداخت آن از ابتدای امسال تاکنون و پس از گذشت ۷ ماه؛ به تعویق افتاده و هنوز هم پرداخت نشده است.

عامری تاکید کرد: این در حالی است که مصوبه تبصره ۱۸، نامه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و نامه وزیر جهادکشاورزی به دکتر رضایی؛ رئیس صندوق کارآفرینی امید کشور را دارم. همچنین در جریان افتتاح این کشتارگاه هم قول داده شد که این تسهیلات ظرف مدت دو سه هفته بعد پرداخت شود، اما هنوز هم تسهیلاتی دریافت نکرده ام.

او بیان کرد: در حالی هنوز موفق به اخذ تسهیلات نشدم که مصوبه تبصره ۱۸ مربوط به قبل از سال ۱۴۰۱ است و مصوبه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هم برای بانک ها فصل الخطاب است.

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس خراسان جنوبی اظهارکرد: متاسفانه هم اکنون روزانه ۴-۵ کامیون شامل ۷۰-۸۰ قطعه شترمرغ بصورت زنده از استان خارج می شود و ما اینجا بیکاریم. در حالی که حجت الاسلام نسایی دادستان استان در بازدیدی که در اسفندماه سال گذشته داشت، تاکید کرد که از نظر شرعی، اخلاقی و قانونی؛ نباید شترمرغ بصورت زنده از استان خارج شود، بلکه باید ابتدا در استان کشتار و سپس گوشت آن به هر نقطه ای صادر شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه بعد از کشتار شترمرغ؛ بازار فروش فراهم است، تاکید کرد: من نمی خواهم که خروج شترمرغ از استان ممنوع شود، بلکه اگر سرمایه در گردش مورد نیاز برای کار داده شود؛ خودم راه آن را بلدم تا این پرنده بصورت زنده از استان خارج نشود.

بدون پرداخت سرمایه در گردش کشتارگاه راه نمی افتد

عامری تصریح کرد: هر چه برای ساخت کشتارگاه هزینه کرده ام، باید دو برابر آن سرمایه در گردش داشته باشم، چون بعد از کشتار، فروشگاه ها پول نقد که نمی دهند و بدهی شان را حداقل بعد از یک ماه پرداخت می کنند.

وی گفت: با توجه به قیمت شترمرغ؛ اگر روزی ۳۰ قطعه کشتار شود، روزی حداقل ۲۰۰ میلیون تومان می شود، اما این عدد در یک ماه چقدر می شود؟ به همین دلیل هم تا زمانی که پول من از بازار برگردد، نیاز به سرمایه در گردش دارم و بدون سرمایه در گردش این واحد راه نمی افتد.

دست به عصا کار می کنیم

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون فعالیت کشتارگاه بسیار محدود است و به قولی دست به عصا کار می کنیم، گفت: تاکنون هرچه سرمایه داشته ام خرج کردم و از طرف دیگر چون بعد از کشتار پرنده و توزیع گوشت در بازار، کسی پول نقد ندارد که بدهد و از طرف دیگر بنده هم نمی توانم پول خرید شترمرغ را به موقع پرداخت کنم.

عامری گفت: مسئولین ادارات برای رونق کشتارگاه همکاری و همراهی می کنند و دوست دارند کار راه بیفتد، اما متاسفانه سیستم بانکی مشکل دارد و به نظر بنده متاسفانه بزرگترین عامل عدم پیشرفت تولید در کشور، بانک ها هستند.

وی ادامه داد: تا قبل از ابلاغ دکتر رئیسی؛ رئیس جمهور کشور مبنی بر عدم تعطیلی واحد‌های تولیدی به خاطر بدهی بانکی ،خیلی از بانک‌ها محل اجرای طرح و آتیه الحداث را به عنوان ضمانت‌های بانکی قبول می کردند و پس از این ابلاغ بانک ها محل اجرای طرح را که به بهره‌برداری رسیده و در ضمانت هم نیست را قبول نمی کنند و درخواست ملکی دارند، در واقع بانک ها با این اقدام؛ دستور رئیس‌جمهور را دور می زنند که این موضوع باید اصلاح شود.

قادر به پوشش خراسان رضوی و زابل هم هستیم

عامری تصریح کرد: اگر سرمایه در گردش این کشتارگاه تامین شود، علاوه بر شهرستان های بومی استان، زابل و خراسان رضوی را هم می توانم تحت پوشش قرار دهم، اما متاسفانه سرمایه در گردش ندارم.

وی بیان کرد: اگر کشتارگاه به طور کامل راه اندازی شود حداقل برای ۳۰-۴۰ نفر در هر شیفت اشتغالزایی خواهد شد، اما به دلیل عدم پرداخت سرمایه در گردش مشکل داریم. همچنین بزودی که پرداخت اقساط وام ساخت کشتارگاه شروع شود، مشکلات دیگری شروع خواهد شد.

کارگران بلاتکلیف هستند

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۵-۱۷ نفر کارگر در کارخانه همکاری می کنند و فقط در هر روزی که کشتار است به سرکار می آیند، اظهارکرد: در حالی که اگر کشتار هر روزه باشد، هم این کارگران را بیمه کرده و هم حقوق کامل پرداخت می کنیم. اما چون فقط یک یا دو روز در هفته کشتار داریم، ممکن است روزی که ما کشتار داریم، کارگر برنامه ریزی دیگری داشته باشد و روزی هم که کشتار نیست، کارگر بیکار می ماند.

وی با بیان اینکه این وضعیت؛ شرایط را هم برای ما و هم برای کارگران سخت کرده و کارگران بلاتکلیف مانده و کار ما هم لنگ است، تاکید کرد: اکنون هم تمام دغدغه ام؛ بلاتکلیفی کارگران کشتارگاه است و با شرایط موجود روی مواجهه با آنها را هم ندارم.

شعار زیاد و عمل کم است

عامری با تاکید بر اینکه متاسفانه برای حمایت کردن؛ شعار زیاد و در مقابل عملی نیست، تاکید کرد: در حالی که برای گازکشی کشتارگاه، از سال گذشته مصوبه کارگروه تسهیل را دارم، اما زمستان بعدی شروع شده و هنوز گازرسانی انجام نشده و کسی هم پیگیر کار نیست.

وی اظهارکرد: قبلا قانونی وجود داشت که بر اساس آن؛ در مناطق محروم ۳۰ درصد دستمزد و بیمه را وزارت کار پرداخت می کرد که الان این قانون وجود ندارد. از طرف دیگر؛ قبلا کشتارگاه ها خدماتی محسوب می شدند اما الان تولیدکننده به حساب می آیند که این موضوع باعث شده از معافیت های متعدد مثل معافیت مالیاتی بی بهره شوند، در حالی که ما باید شترمرغ را بخریم.

او با اشاره به اینکه در بحث بیمه نیز در حالی که تمام هتل ها و رستوران ها؛ هم معافیت مالیاتی دارند هم تا ۵ نفر ۹۰ درصد وام بیمه ای دارند،اما ما باید مالیات و بیمه را کامل پرداخت کنیم، افزود: اینکه دولت مصوب می کند که حقوق کارگر ۵۷ درصد اضافه شود، خوب و باعث خوشحالی است، امابای از طرف دیگر به فکر حمایت از کارفرما هم باشد.

حمایت از کشتارگاه ابتدا به نفع پرورش دهنده شترمرغ است

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به اینکه این کشتارگاه زنجیره پرورش شترمرغ را تکمیل می کند، برای استان ما یک ظرفیت بزرگ است، اما متاسفانه آنطور که باید توجهی نمی شود. در حالی که حمایت از این کشتارگاه؛ در مرحله اول به نفع پرورش دهنده شترمرغ است و بعد به نفع بنده، چرا که شترمرغ دار بجای پیدا کردن خریدار تهرانی و افزایش هزینه، طی دو ساعت می تواند شترمرغ را به کشتارگاه من برساند.

موفق به ملاقات با استاندار نشدم

عامری گفت: از روزی که آقای قناعت به عنوان استاندار خراسان جنوبی منصوب شده است، برای گرفتن وقت ملاقات به دفتر ایشان رفته ام، اما متاسفانه تا به امروز؛ هنوز موفق به ملاقات با ایشان نشده ام.

اتمام تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ دلیل تاخیر در پرداخت تسهیلات

اکبرنیا مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس بیرجند تاکنون طی دو مرحله از صندوق کارآفرینی امید وام گرفته و اکنون هم درخواست ۴ میلیارد تومان تسهیلات متمم برای راه اندازی و بهره برداری واحد بسته بندی دارد که این تسهیلات برای خرید ماشین آلات و تجهیزات و سرمایه در گردش است.

وی افزود: با توجه به اینکه تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ در اسفندماه و دیر به بانک های عامل ابلاغ شد، متاسفانه پرداخت تسهیلات این واحد صنعتی با تاخیر مواجه شد و به پایان دوره تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ خورد، که دلیل تاخیر و عدم پرداخت این تسهیلات نیز همین است و مشکل دیگری وجود نداشته است.

منتظر ابلاغ تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۱ هستیم

او بیان کرد: بر همین اساس باید تسهیلات مصوب شده برای این کشتارگاه از محل تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۱ پرداخت شود که اکنون منتظریم تا این تسهیلات به صورت کشوری و استانی ابلاغ و تخصیص پیدا کند.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین جلسه ای که تشکیل شده، احتمالا تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۱، حداکثر تا یک ماه دیگر ابلاغ و اختصاص پیدا می کند که پس از آن شروع به پرداخت خواهیم کرد، گفت: تسهیلاتی که امسال پرداخت شده، بر اساس مجوز دولت از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ بوده که هنوز هم روند پرداخت در بانک هایی که موفق به جذب کل اعتبارات نشده اند، ادامه دارد و تا پایان سال تمدید شده است. اما بانک ها و صندوق هایی که تسهیلات سال ۱۴۰۰ را به طور کامل جذب کرده و اتمام اعتبار داشته اند، از جمله صندوق کارآفرینی امید، در انتظار ابلاغ تسهیلات سال ۱۴۰۱ هستند.

اکبرنیا عنوان کرد: سهم تسهیلات ابلاغی صندوق کارآفرینی امید استان در سال ۱۴۰۰، یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بوده که تا الان ۹۴ درصد آن؛ معادل یک هزار و ۱۲۵ میلیارد ریال را پرداخت کرده و پرونده های باقی مانده هم در دست اقدام و بررسی برای پرداخت است.

وی یادآور شد: این تسهیلات به ۷۰۰ متقاضی پرداخت و برای حدود ۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد در حوزه های صنعت، خدمات و کشاورزی کرده است.

فشار به صندوق حمایت بانک تجارت برای پرداخت تسهیلات

محمدحسین اکبری معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: قبلا برای راه اندازی کشتارگاه صنعتی شترمرغ طلوع شمس؛ تسهیلاتی به سرمایه گذار ارائه شده و الان هم این واحد برای دریافت سرمایه در گردش معرفی شده که به دلیل مشکلات بانک ها در حوزه نقدینگی، پرداخت این تسهیلات کمی با تاخیر مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه مصوبه پرداخت ۴ میلیارد تومان سرمایه در گردش این کشتارگاه توسط صندوق کارآفرینی امید، از ابتدای امسال معوق مانده است، افزود: از طرف دیگر در شرایط فعلی تسهیلات تبصره ۱۸ تمام شده و بانک های دیگر هم همکاری نکردند، اما برای حل مشکل این واحد؛ به صندوق حمایت بانک تجارت فشار آورده ایم و قرار است بزودی ۵۰۰ میلیون تومان به این کشتارگاه پرداخت شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی ادامه داد: با توجه به اینکه این کشتارگاه در انتهای زنجیره گوشت شترمرغ است، برای حمایت از این واحد، تسهیلاتی دیده شده که امیدواریم در هفته آینده پرداخت شود، اما  قبول داریم که پرداخت این تسهیلات زمان برده و سرمایه گذار اذیت شده است.

وی بیان کرد: البته این کشتارگاه می تواند شترمرغ را بصورت امانی از واحدهای تولیدی بگیرد و پس از کشتار، وشت را به هرجایی که آنها می خواهند بدهد و لازم نیست حتما شترمرغ را از آنها بخرد.

ممنوعیت خروج شترمرغ از استان اصلا قابل انجام نیست

اکبری با اشاره به اینکه ممنوعیت خروج شترمرغ از استان اصلا قابل انجام نیست و نمی شود که در حوزه تجارت چیزی را تکلیف کرد، گفت: این موضوع در خصوص مرغ که قوت لایموت و یکی از کالاهای اساسی خانوار به شمار می آید فرق می کند و در شرایطی مجبوریم جلوی خروج آن از استان را بگیریم، ولی اگر قرار باشد خروج شترمرغ زنده از استان ممنوع شود، باید جلوی خیلی کالاهای دیگر را هم بگیریم و بازار را به هم بریزیم.

وی با بیان اینکه نان و دان که مستقیم و غیرمستقیم بر معیشت مردم اثرگذار است باید به صورت دستوری قیمت گذاری و تنظیم شود تا به زندگی افراد آسیبی نرسد، گفت: اما برای گوشت شترمرغ چنین شرایطی وجود ندارد و ما نمی توانیم به واحدهای پرورش شترمرغ تکلیف کنیم که شترمرغ را در کجا بفروشند، چرا که این موضوع از نظر اقتصادی مشکل دارد و باید در اقتصاد آزاد و فضای رقابتی فروخته شود.

کشتارگاه با شترمرغ داران مماشات کند

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی ادامه داد: متاسفانه این واحد صنعتی هنوز نتوانسته آنطور که باید و شاید نظر شترمرغ داران را جلب و در شرایط مساوی با کشتارگاه های خارج استان کار کند، بطوری که در حالی که فروش شترمرغ به این کشتارگاه ریسکی ندارد، اما واحدهای پرورش شترمرغ ترجیح می دهند که ریسک فروش و ارسال شترمرغ به کشتارگاه های استان های دیگر را بپذیرند.

اکبری با اشاره به اینکه هم اکنون بیشتر شترمرغ استان برای کشتار به اصفهان و تهران می رود، اظهارکرد: در واقع شترمرغ دار نگاه می کند که ببیند منافعش در کجا بیشتر است و وقتی کشتارگاه تهران با قیمت بالاتری پرنده را از می خرد، تمایل دارد که شترمرغ را به تهران بفرستد. در این شرایط؛ سرمایه گذار این کشتارگاه باید با شترمرغ داران مماشات کند تا کشتارگاه راه بیفتد و رونق بگیرد.

وی اظهارکرد: تا شهریورماه ۱۴۰۱ در خراسان جنوبی۳۹ واحد پرواری، ۵ واحد مولد و ۱۰ واحد توأم پرورش شترمرغ دارای پروانه بهره برداری به ثبت رسیده و بر اساس آمار سال گذشته ۶ هزار شترمرغ مولد و ۳۱ هزار شترمرغ پرواری در استان وجود دارد. بر همین اساس و با توجه به اینکه در استان هم شترمرغ مولد و هم پرواری داریم، با ایجاد این کشتارگاه؛ در راستای تکمیل زنجیره پرورش شترمرغ حرکت کردیم.

اولویت شترمرغ برای خراسان جنوبی

اکبری با تاکید بر اینکه اهمیت این کشتارگاه بر هیچ کسی پوشیده نیست، گفت: جالب نبود که شترمرغ از شهرستان هایی مثل نهبندان و زیرکوه برای کشتار به تهران برود و بر همین اساس هم تشخیص دادیم که ایجاد یک کشتارگاه در استان نیاز است و برای ایجاد آن مجوز هم دادیم.

او تاکید کرد: با توجه به خشکسالی های موجود و کمبود آب، اهمیت و اولویت شترمرغ برای خراسان جنوبی، از گاو شیری و مرغ گوشتی بیشتر است چرا که در پرورش این پرنده، مصرف آب به نسبت گوشت تولیدی خیلی کمتر است و به همین دلیل هم از نظر استراتژیک مهم تر از بقیه محصولات است.

بزودی؛ پرداخت سرمایه در گردش برای کشتارگاه شترمرغ

مجتبی شریعتی فر مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: چند مورد از مشکلات کشتارگاه صنعتی شترمرغ نه در حوزه اختیارات استان و نه خود سرمایه گذار بود که از جمله آن می توان به موضوع مردمی سازی یارانه ها و تغییر در حجم جوجه ریزی ها اشاره کرد.

وی بیان کرد: برای توسعه و تقویت این واحد و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز، در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات از بانک کشاورزی؛ به قید فوریت مصوب شده  که احتمالا ظرف یک هفته آینده پرداخت خواهد شد تا نارضایتی های کارگری این واحد حل شود.

تسهیلات حمایتی دیگر در دست بررسی

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این کشتارگاه؛ تنها کشتارگاه صنعتی تیپ یک در منطقه شرق کشور است و برای اینکه بتواند از کل ظرفیتش استفاده کند، نیازمند تسهیلات است، افزود: در این خصوص نیز اعتبار دیگری مصوب شده که بانک کشاورزی در حال بررسی است و قرار است بعد از بررسی شاخص های مختلف، بین ۲۵-۴۰ میلیارد تومان تسهیلات ثابت و در گردش به این واحد بدهد.

شریعتی فر با بیان اینکه کشتارگاه صنعتی شترمرغ یکی از واحدهای  مهم صنعتی استان است و به همین دلیل هم تاکنون یک یا دو کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای رفع مشکلات آن برگزار شده است،گفت: یکی از مشکلات این واحد در حوزه تامین اجتماعی و درخواست تقسیط در پرداخت حق بیمه کارگران بود. از طرف دیگر این واحد یک مطالبه ای هم از پشتیبانی امور دام داشت که در کارگروه تسهیل قرار شده مطالبه از شرکت پشتیبانی امور دام با بدهی این واحد به تامین اجتماعی تهاتر شود. احتمالا منظور معاون جهادکشاورزی از پرداخت تسهیلات و کمک به این واحد، پرداخت همین بدهی است.

وی اظهارکرد: این کشتارگاه فقط برای شترمرغ نیست و برای کشتار دام سبک و سنگین هم هست و نه تنها استان ما؛ بلکه استان های همجوار هم می توانند از ظرفیت این واحد منتفع شوند.

کشتارگاه صنعتی شترمرغ یک واحد مهم و دارای اهمیت است

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به اینکه این واحد به عنوان تنها کشتارگاه تیپ یک شرق کشور؛ در حوزه دام سبک و سنگین به استان های همجوار خدمات می دهد و چرخه اقتصادی بخش عمده ای از جمعیت کشور را تکمیل می کند، برای استان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

حمایت از کارگران کشتارگاه یک اولویت است

او با اشاره به اینکه موضوع اشتغال و کارگران این واحد در اولویت هستند، بیان کرد: از طرف دیگر این واحد برنامه های توسعه ای کاملی هم برای تکمیل زنجیره تولید دارد و باید مورد حمایت قرار بگیرد.

شترمرغ داران هیچ اتحادیه و صنفی ندارند

شریعتی فر تصریح کرد: ضعف مهمی که در حوزه شترمرغ استان وجود دارد و سرمایه گذاران باید آن را پوشش دهند، عدم وجود یک تشکل در حوزه شترمرغ داران است، یعنی متاسفانه شترمرغ داران مثل مرغداران اتحادیه، انجمن یا صنفی ندارند که در این خصوص به آنها تاکید کرده ایم که باید یک تشکلی برای خودشان تشکیل دهند.

وی ادامه داد: در این خصوص دفتر سرمایه گذاری و جذب استانداری، جهاد کشاورزی و دامپزشکی استان هم قول حمایت داده اند، ولی متاسفانه تاکنون چنین تشکلی ایجاد نشده است. در حالی که اگر شترمرغ داران استان می خواهند منتفع شوند و حقشان را از مجموعه دام و طیور بگیرند، باید به عنوان یک صنعت و مثل تمام صنوف دیگر؛ تشکل خودشان را تشکیل دهند تا مشکلات و مطالباتشان را پیگیری کنند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری خراسان جنوبی یادآور شد: همچنین هم اکنون دامپزشکی برخورد با واحدهای پرورش بدون پروانه را آغاز کرده و این واحدها ظرف یکی دو ماه آینده تعیین تکلیف می شوند که با این اقدام، آمار شترمرغ استان و همچنین آمار کشتار در استان و خارج استان مشخص می شود.

شریعتی فر تاکید کرد: با توجه به مشکلات حوزه دام و طیور مثل خشکسالی و گرانی نهاده ها که به اختیار فعالان این حوزه نبوده است، از بانک ها خواستاریم که مثل گذشته با حوزه تخصصی کشاورزی، دام و طیور همکاری کنند.

بر اساس این گزارش؛ کشتارگاه صنعتی شترمرغ خراسان جنوبی تنها کشتارگاه تیپ یک منطقه شرق کشور است که با توجه به اینکه در حلقه آخر تکمیل زنجیره پرورش شترمرغ قرار گرفته است، هم برای استان و هم برای استان های همسایه یک ظرفیت مهم به شمار می رود که با بهره برداری کامل از این واحد و همچنین اجرای برنامه های توسعه ای، نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی این استان خواهد داشت که البته تحقق این مسیر تنها با حمایت امکان پذیر خواهد بود. اما این کشتارگاه علی رغم موقعیت خاص و مهمی که دارد، همچنان تعطیل است و کارگران این مجموعه بلاتکلیف و بی بهره مانده اند.

انتهای پیام/۷