رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی:

رونمایی از آلبوم آوای صحرا و هفت شهر عشق در عید قربان/ با تولیدات موسیقی اصیل می توان با تهاجم فرهنگی مقابله کرد

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی گفت: دو اثر "آوای صحرا" و "هفت شهرعشق" روز عید قربان رونمایی می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مجید کریمیان، رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهارکرد: به جای ارائه گزارش سازمانی به بررسی کیفیت آثار تولیدی توسط خبرنگاران پرداخته شود.
وی با بیان این‌که زحمات زیادی برای تولید یک اثر کشیده می شود و تولید یک اثر حدود دو سال شاید زمان ببرد، گفت: قسمت موسیقی حوزه هنری، دو آلبوم حرفه ای با کیفیت کشوری تولید کردند که عید سعید قربان رونمایی می شود که از آلبوم های حرفه ای است و با کیفیت ملی تولید شده است.
رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف حوزه هنری خراسان جنوبی، مقابله با تهاجم فرهنگی است که ر هبر معظم انقلاب این رسالت را بر دوش این نهاد گذاشته است.
کریمیان یادآورشد: هویت ملی، منطقه ای وخانواده ها در معرض آسیب های متعدد از نظر موسیقی هستند که رسالت ما دفاع از این هویت و سنتی که جامعه بر آن بنا نهاده شده است.
وی بیان کرد: فرهنگ اصیل مردم خراسان جنوبی نکته و محتوایی است که باید همه جوره از آن در برابر تهاجم دفاع کنیم و موسیقی از جمله موسیقی خراسان از بهترین ابزارها برای دفاع است.
رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی افزود: پرداختن به موسیقی خراسان چون جذاب است و بار محتوایی قوی و اشعار خوب دارد می تواند مقابله مناسب از هنر در برابر تهاجم فرهنگی باشد و یک هنر متعهد و بومی در مقابل هنر غربی ایجاد کند.
کریمیان با بیان این‌که هنرمندان در خط مقدم جبهه فرهنگی هستند، گفت: هر چه هنر بومی را تقویت کنیم در برابر تهاجمات دشمنان که می خواهند انقلاب اسلامی را نابود کنند ایستادگی کرده ایم.
وی ضمن بیان اینکه توسعه شادی باعث ثبیت امنیت و جلوگیری از آسیب های اجتماعی می شود، افزود: آسیب های اجتماعی بسیار گسترده است و شادی های حلال باعث بالارفتن نشاط اجتماعی می شود.
ابراهیم سلم آبادی، سرپرست گروه آوای صحرا نیز در این جلسه، گفت: اگر یک اثر خوب و پاک و موسیقی فاخر داشته باشیم از چند جنبه مورد توجه خاص جوانان واقع می شود.
وی ضمن اشاره به این‌که مشکلات زیادی باید پشت سر گذاشت تا اثری ثبت ملی شود، خاطرنشان کرد: موسیقی مقامی خراسان بسیار پربار و متنوع است به طوری که ۲۵ دقیقه موسیقی ضبط کردیم و تمام این دقیقه ها تایید شد.
سرپرست گروه آوای صحرا ادامه داد: پنج سال قبل کار را آغاز کردیم؛ در مدت چهار سال طول کشید تا کار ضبط شد و اکنون مجوز اصلی گرفته شده و ثبت ملی شده است؛ این اثر از اقدامات جهت مقابله با تهاجمات فرهنگی است، باید در عمل با تهاجم فرهنگی دشمن ایستادگی کنیم.
سلم آبادی گفت: برنامه بعدی من حضور در برنامه فرهنگ ایران است که این برنامه ۱۱ شهریورماه در مسکو برگزار می شود.
مجید نصری، مسئول واحد موسیقی حوزه هنری خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: آلبوم آوای صحرا شامل ۱۳ قطعه از ملودی های شادمانه خراسان جنوبی و سازهای بومی استان است که از مقام های گذشته در برنامه های شادی های قدیمی برگرفته شده است.
وی گفت: در آلبوم “آوای صحرا”، برخی از قطعات با کلام خواننده “جابر زارع” بوده؛ نوازندگان سرنا، محمد سلم آبادی؛ دهل، ابراهیم سلم آبادی و دایره ابراهیم سلم آبادی هستند.
مسئول واحد موسیقی حوزه هنری خراسان جنوبی بیان کرد: شعرهای که در مراسم های شادی قدیم خراسان جنوبی بوده، ضبط شده است.
نصری افزود: تیراژ اصلی این اثر، یک هزار است که در چاپ بعدی هزار بار دیگر منتشر خواهد شد.
وی گفت: سایر هنرمندان در بخش های دیگر موسیقی در قالب طرح، آثار را ارائه دهند و حوزه هنری آمادگی دارد طرح ها را بررسی و برای تولید و انتشار اثر حمایت کند.
غفورمحمدزاده، خواننده و نوازنده و پژوهشگر موسیقی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه، اظهارکرد: فرهنگ موسیقی مقامی خراسان بخشی از فرهنگ بزرگی است که در منطقه داریم چراکه موسیقی خراسان جنوبی کارکردهای متفاوتی دارد.
وی افزود: زمانی که موسیقی ایران و خراسان جنوبی مورد بی مهری قرار گرفته از حوزه هنری خراسان جنوبی تشکر می کنم که این هنر ارائه شد.
خواننده و نوازنده و پژوهشگر موسیقی خراسان جنوبی بیان کرد: باید مکانی باشد که آثار هنرمندان را تولید و عرضه کند؛ باید ریشه ها و فرهنگ خودمان را بشناسیم و به نسل بعد منتقل کنیم.
محمدزاده ضمن گلایه از اینکه متاسفانه موسیقی های جدید مد شده که با فرهنگ ما سازگاری ندارد، تصریح کرد: باید ذائقه مخاطب را به سمت موسیقی اصیل خراسان سوق دهیم و این موسیقی اصیل حفظ شود.
وی به آلبوم “هفت شهرعشق” اشاره کرد و افزود: هفت قطعه موسیقی در این آلبوم کار شده است که موسیقی خراسان با کلام است.
خواننده و نوازنده و پژوهشگر موسیقی خراسان جنوبی ادامه داد: موسیقی عرفانی خراسان را در این البوم کار کردیم؛ هفت شعر از شاعران عطار، شیخ احمد جامی، سعدی، حافظ، وحشی بافقی، سنایی و مولانا در این مجموعه است که در تهران این اثر تایید شد و نشان داد اشعار با فکر، انتخاب شده است.
محمدزاده بیان کرد: اثر “هفت شهر عشق” براساس هفت مقام موسیقی خراسان تنظیم شده است و شناسه ای از موسیقی خراسان به مخاطب ارائه می دهد و به هفت چهره برجسته از موسیقی خراسان تقدیم شده است که از این هفت چهره، تنها استاد کریم کریمی در قید حیات هستند که درخواست کردیم در معرفی اثر حضور داشته باشند.
وی گفت: آلبوم “آوای صحرا” و “هفت شهر عشق”، اولین آثار تولیدی خراسان جنوبی به صورت آلبوم است که عید سعید قربان رونمایی می شود.
انتهای پیام/ ۴