رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند:

رکود در بازار مسکن بیرجند/ اجاره‌ بها ۳۵ درصد افزایش یافت

اربابی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون شاهد رکود در بازار مسکن هستیم و قیمت اجاره بها در شهر بیرجند نیز به طور میانگین ۳۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مجتبی اربابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند اظهار داشت: از ابتدای امسال در بخش مسکن، خرید و فروشی آنچنانی صورت نگرفته است و می‌توان گفت که در این بخش رکود داریم.
وی گفت: امسال برخی فروشندگان به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت املاک خود را افزایش داده‌اند از طرفی به خاطر تورم، قدرت خرید مردم پایین آمده و رکود بر بازار مسکن حاکم است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند عنوان کرد: ثبات قیمت را در بازار مسکن داریم و در حال حاضر عرضه مسکن برای فروش زیاد و تقاضا پایین است.
وی گفت: در یک سال گذشته در مجموع کاهش قیمت مسکن را در شهر بیرجند نداشته‌ایم چرا که قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافت و هزینه تمام شده مسکن بالا رفته است.
اربابی درباره افزایش قیمت اجاره بها در سال جاری گفت: در زمینه اجاره بها تقاضا زیاد داریم ولی عرضه مسکن پایین است چرا که در چند سال اخیر ساخت و ساز در مرکز استان نسبت به دوره‌های قبل کمتر بوده است از طرفی برخی مستاجران قرارداد خود را تمدید کرده‌اند.
وی با اذعان به اینکه اکنون در مرکز استان کمبود مسکن برای اجاره وجود دارد افزود: قیمت اجاره از ابتدای امسال به صورت میانگین ۳۵ درصد رشد داشته است و در برخی موارد افزایش ۵۰ و ۸۰ درصدی هم داشته‌ایم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند گفت: این افزایش قیمت اجاره در شهر بیرجند برخی افراد را به مرور حاشیه‌نشین کرد چرا که برخی افراد توان پرداخت هزینه اجاره بها در محلات داخل شهر را با توجه به تورم موجود ندارند.
وی بیان کرد: از نیمه نخست سال ۱۳۹۶ تاکنون به طور میانگین شاهد رشد هشت برابری قیمت مسکن در شهر بیرجند بوده‌ایم و به نسبتی که قیمت ملک بالا رفته، به همان نسبت اجاره بها افزایش نیافته است چرا که در اصل به صورت میانگین باید یک ششم قیمت املاک برای اجاره و رهن اخذ شود اما در شهر بیرجند این نسبت رعایت نمی‌شود و اجاره بها خیلی کمتر نسبت به سایر شهرها اخذ می‌شود.
اربابی افزود: بنابراین اجاره بها به نسبت قیمت املاک در شهر بیرجند افزایش نیافته است از طرفی درآمد مردم طی سال‌های اخیر که با تورم مواجه بودیم افزایش چندانی نداشته و افزایش بیش از پنج برابری اجاره بها برای مستاجران مشکلاتی را ایجاد کرده است.
وی گفت: در بیرجند متاسفانه در زمینه واحدهای تولیدی و صنعتی سرمایه‌گذاری نمی‌شود و مردم بیشتر در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند اضافه کرد: در صورتی که بیرجند شهر زیارتی و گردشگری نیست اما قیمت مسکن نسبت به سایر مراکز استان‌ها و شهر مشهد بالاست.
وی گفت: مردم خراسان جنوبی و بیرجند پول خود را در خرید املاک سرمایه‌گذاری می‌کنند اما با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌شان، اجاره بهای کمتری را دریافت می‌کنند چرا که درآمد مردم پایین است و توان پرداخت اجاره بهای بالا را ندارند.
اربابی اظهار داشت: قیمت مسکن در شهر بیرجند به نسبت اینکه جمعیت بالایی نداریم، خیلی بالاست و علت آن هم سرمایه‌گذاری زیاد مردم در بخش مسکن است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند افزود: البته چند سال اخیر برخی شهروندان به دلیل گران بودن مسکن در بیرجند و از طرفی کمتر بودن اجاره بها، در خرید و فروش مسکن سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و سرمایه‌های خود را به سمت خرید املاک در شهرهای بزرگ از جمله مشهد و تهران هدایت کردند.
منبع: ایرنا
انتهای پیام/۱۰