زمین به متقاضیان اقدام ملی مسکن در بیرجند اختصاص یافت

زمین برای هزار و ۳۲۵ متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در شهر بیرجند در قالب ۲۶۵ قطعه اختصاص یافت.

به گزارش خاورستان، معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی روز شنبه گفت: مراسم اختصاص زمین در قالب گروهی به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در شهر بیرجند صبح امروز با حضور مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری خراسان جنوبی برگزار شد.
حسن علیزاده در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به گروه‌بندی این متقاضیان به صورت ۱۵۶ گروه پنج، چهار و سه نفره افزود: افرادی که ۴۰ میلیون تومان واریز وجه داشته‌ و گروه‌بندی شده‌اند در اولویت قرعه‌کشی و تخصیص زمین هستند و برای مابقی متقاضیان نیز از طریق سیستم به صورت رندم (تصادفی) گروه‌بندی و تخصیص زمین انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: زمین‌های تخصیص یافته در سایت ۲۷ هکتاری شهر بیرجند واقع در معصومیه است و در این سایت ۵۰۷ قطعه زمین برای ۲ هزار و ۵۳۰ متقاضی تامین شده است.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: در این سایت مسکونی فضاهای آموزشی، فرهنگی، فضای سبز، تجاری و سایر موارد تامین شده که امید است ساکنان همه نیازهای خود را از این سایت تامین کنند.
وی افزود: تاکنون چهار هزار و ۵۵۰ متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در استان خراسان جنوبی حساب بانکی افتتاح و سه هزار و ۴۵۱ نفر نیز وجه تعیین شده را واریز کردند.
علیزاده اظهار کرد: ۶ هزار و ۶۰۱ متقاضی طرح اقدام ملی در استان دارای شرایط بوده‌اند که زمین مورد نیاز ۱۶۸ درصد این تعداد معادل ۱۱ هزار و ۱۲۹ خانه آن تخصیص یافته است.
وی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۲۷۴ نفر در استان برای طرح اقدام ملی مسکن نام‌نویسی کرده‌اند گفت: عملیات اجرایی ساخت واحدهای مسکونی این طرح در شهرهای سطح استان در دست اقدام است و پیش بینی می‌شود این خانه‌ها تا ۲ سال دیگر تکمیل و به متقاضیان واگذار شود.
وی تصریح کرد: طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و در شهرهای بیرجند، نهبندان و طبس نیز با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اجرا می‌شود.
علیزاده تاکید کرد: بیشترین واحدهای مسکونی پیش بینی شده در خراسان جنوبی به شهرهای پرجمعیت بیرجند و طبس به ترتیب با سه هزار و ۸۱۷ و سه هزار و ۴۸۷ واحد مسکونی اختصاص دارد.
وی گفت: متراژ هر واحد مسکونی ۷۵ تا ۱۲۰ متر مربع است که بستگی به مراحل تکمیل نقشه و تایید آن دارد.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تعداد طبقات این واحدهای مسکونی یک طبقه تا ۶ طبقه (پنج طبقه روی پیلوت) طراحی شده است افزود: در سایت‌های طرح اقدام ملی مسکن فضای آموزشی، مذهبی، بهداشتی و تجاری پیش بینی شده است.
وی اظهار کرد: تسهیلات بانکی هر واحد مسکونی ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ ۱۸ درصد است.
علیزاده عنوان کرد: طبق آمار ارائه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی حائز رتبه اول در پروژه‌های تعریف شده طرح اقدام ملی مسکن به میزان ۹۷۰ پروژه، رتبه سوم در تامین زمین مفید به نسبت متقاضیان به میزان ۸۷ درصد و رتبه چهارم واریز وجه متقاضیان به میزان ۷۸ درصد بین استان‌های سراسر کشور شده است.
طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، جدیدترین طرح خانه‌دار کردن مردم در کشور است که سال گذشته با حضور رییس جمهوری رونمایی شد و کارشناسان پیش‌ بینی می‌کنند اجرای این طرح که با هدف افزایش تولید مسکن و پاسخ به نیاز جامعه در دست اجراست، بتواند در بلندمدت، تغییرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد کند.
در قالب طرح اقدام ملی مسکن مقرر شد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، یکصد هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و یکصد هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می‌شود.
انتهای پیام/۴