زندانیان اوین مهدی هاشمی را عاشقانه دوست دارند!

عده‌ای از بابک زنجانی می‌خواستند محل اختفای پول‌ها را افشا نکند تا در مقابل وی را نجات بدهند. در صورتی که در نهایت چنین اتفاقی رخ نداد و زنجانی به اعدام محکوم شد. به نظر من هنوز هم این عده در حال فریب بابک زنجانی هستند.

به گزارش خاورستان، گفتگوی روزنامه آرمان با سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل برجسته دادگستری در ارتباط با حکم اعدام بابک زنجانی و بیماری مهدی هاشمی منتشر می شود:
دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی وی را به جرم افساد فی الارض به اعدام محکوم کرده است. ارزیابی شما از روند رسیدگی به این پرونده چیست؟ آیا شما پیش‌بینی چنین حکمی را می‌کردید؟

بنده از همان ابتدای تشکیل پرونده عنوان کردم عده‌ای قصد دارند بابک زنجانی را فریب بدهند تا وی با دستگاه قضائی همکاری نکند و در نهایت به اعدام محکوم شود. من این مساله را به خود بابک زنجانی هم گفتم. با این وجود وکیل ایشان نسبت به سخنان بنده واکنش نشان داد. عده‌ای از بابک زنجانی می‌خواستند محل اختفای پول‌ها را افشا نکند تا در مقابل وی را نجات بدهند. در صورتی که در نهایت چنین اتفاقی رخ نداد و زنجانی به اعدام محکوم شد. به نظر من هنوز هم این عده در حال فریب بابک زنجانی هستند. بابک زنجانی نیز با استناد به سخنان این افراد خیلی مطمئن در دادگاه حاضر شد. چند مدت پیش خواهر بابک زنجانی پیش من آمده بود. من به وی گوشزد کردم اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند و بابک زنجانی فریب این افراد را بخورد و پول‌ها را برنگرداند به اعدام محکوم خواهد شد. در نهایت نیز مشاهده کردیم که دقیقا همین اتفاقی رخ داد که من پیش بینی کرده بودم. برخی از همان ابتدا به دنبال اعدام بابک زنجانی بودند.

چه کسانی قصد داشتند بابک زنجانی را فریب بدهند؟
در این زمینه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی باید پاسخگو باشند که چه کسانی پشت این پرونده هستند و وی را حمایت کرده‌اند. مساله ای که برای من مسجل است این است که تمام اقدامات بابک زنجانی در زمینه اقتصادی با حمایت دولت‌های نهم و دهم صورت گرفته است.ظاهرا در پرونده بابک زنجانی امضای سه وزیر کابینه محمود احمدی‌نژاد و همچنین رئیس کل بانک مرکزی دولت گذشته وجود دارد. این مسائل باید برای افکار عمومی روشن شود که به چه دلیل و اهدافی زمینه فعالیت اقتصادی بابک زنجانی را فراهم شده است.

خواهر بابک زنجانی چه زمانی با شما دیدار داشت؟
ایشان در طول برگزاری دادگاه بابک زنجانی چندبار با بنده دیدار داشتند.

بعد از اعلام حکم بابک زنجانی نیز ایشان با شما ملاقات کردند؟
خیر؛ بعد از اعلام حکم هیچ دیداری بین ما صورت نگرفته است. با این وجود واسطه ایشان با من درباره حکم بابک زنجانی مشورت کرده که در این زمینه چه اقدامی باید انجام داد. بنده در پاسخ به ایشان عنوان کردم اگر بابک زنجانی حاضر شود پول‌های دولت را برگرداند ممکن است پرونده با ابعاد جدیدی روبه رو شود و وی از خطر اعدام رهایی یابد. در صورتی که پول‌ها به خزانه دولت بازگردانده شود بدون شک دولت از بابک زنجانی حمایت خواهد کرد.

چرا بابک زنجانی در شرایطی که پای چوبه‌دار ایستاده حاضر به همکاری لازم نیست؟
براساس سخنان مسئولان وزارت نفت و وزارت دادگستری تاکنون تمام آدرس‌هایی که بابک زنجانی درباره پول‌های مفقود شده داده درست نبوده است. به عنوان مثال در ماه‌های گذشته نامه‌ای به دست دولت رسید که در آن ذکر شده بود پول‌های بابک زنجانی در بانک ملی تاجیکستان نگهداری می‌شود. با این وجود پس از تحقیق و تفحص‌های لازم در این زمینه مشخص شد محتوای نامه صحت نداشته و نامه جعلی بوده است.

وکیل بابک زنجانی مدعی شده پس از اعلام حک
م اعدام بابک زنجانی برخی در برگرداندن اموال خارجی وی کارشکنی می‌کنند و در این زمینه تعلل می‌کنند.دلیل این تعلل و کارشکنی چیست؟ برای بازگرداندن این اموال از نظر قانونی چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟
اگر این اموال به نام خود بابک زنجانی باشد که با صدور حکم اعدام یا هر حکم دیگری هیچ تغییری در وضعیت این اموال صورت نمی‌گیرد. با این وجود اگر این اموال در اختیار واسطه‌ها و دلال‌ها باشد، بابک زنجانی باید پیش از اعدام این واسطه‌ها را معرفی کند. برای من هنوز مشخص نیست که چرا بابک زنجانی با اینکه در آستانه اعدام قرار دارد اما حاضر به همکاری لازم نیست. دلیل این مساله باید مشخص شود که چه کاسه‌ای زیر نیم کاسه بوده است. افکار عمومی نیز خواهان روشن شدن صریح این مساله هستند.

پشت پرده پرونده بابک زنجانی سیاسی بوده یا اقتصادی؟
پشت پرده پرونده بابک زنجانی سیاسی نبوده است. این پرونده بیشتر جنبه اقتصادی داشته است. براساس اظهارات مقامات دولت و معاون اول رئیس‌جمهور پرونده بابک زنجانی تازه اول ماجراست و تخلفات گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته است.

دستگیری رضا ضراب در آمریکا چه رابطه‌ای با پرونده بابک زنجانی دارد؟برخی معتقدند یکی از کلیدهای ماجرای پرونده بابک زنجانی رضا ضراب است. ارزیابی شما در این زمینه چیست؟
رضا ضراب و بابک زنجانی در ترکیه با هم شریک بودند و فعالیت اقتصادی مشترک داشتند. به نظر من پرونده بابک زنجانی و رضا ضراب باید به صورت دقیق و موشکافانه بررسی شود تا تمام پشت پرده این ماجرا برای افکار عمومی روشن شود. اگر این پرونده به دقت و وسواس زیاد بررسی شود ممکن است ابعاد جدیدی از فساد‌های سازمان یافته اقتصادی افشا شود. بابک زنجانی به هیچ عنوان به این مساله باور نداشت که ممکن است با حکم اعدام مواجه شود.

به نظر می‌رسد پرونده رضا ضراب سیاسی‌تر از پرونده بابک زنجانی است. وی متهم به ارتباط با پسر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه است و به نظر می‌رسد یکی از دلال‌های مهم نفتی ایران و ترکیه در زمان تحریم‌ها بوده است. به نظر شما رسیدگی به پرونده رضا ضراب ممکن است با موانع سیاسی مواجه شود؟
بله؛ پرونده رضا ضراب ابعاد سیاسی دارد؛ چرا که وی دلال بین دو کشور بوده است. بدون شک یکی از دلایلی که برخی در داخل ایران با مذاکره ایران با قدرت‌های جهانی مخالف بودند و آن را تخطئه می‌کردند این بود که برای چنین افرادی مشکل ایجاد می‌شود و دکان دلالی این افراد بسته می‌شود. جنبه‌های سیاسی این قضیه نیز بیشتر به همین مساله مربوط می‌شود. به هر حال هنگامی که مذاکره صورت بگیرد و ابعاد مختلف مراودات اقتصادی و سیاسی روشن شود بسیاری از دلال بازی‌ها و واسطه‌ها از بین می‌روند.

آیا رضا ضراب به همان شکل که در ترکیه با برخی از مقامات در ارتباط بوده در ایران نیز چنین وضعیتی داشته است؟
در اینگونه مسائل نمی‌توان با حدس و گمان اظهارنظر کرد. با این وجود هنگامی که وی با بابک زنجانی در ارتباط بوده به صورت طبیعی چنین مسائلی درباره وی مطرح می‌شود.

شما تاکنون با بابک زنجانی ملاقات داشته‌اید؟
من در راهروهای دادگاه انقلاب ایشان را دیدم و در حد یک سلام و احوالپرسی ساده با هم گفت‌وگو کردیم. با این وجود خواهر بابک زنجانی با من دیدار کرده است.

در صورتی که بابک زنجانی اعدام شود اموال وی چه وضعیتی پیدا خواهد کرد؟
اموال توقیف شده وی در اختیار وزارت نفت قرار خواهد گرفت. در شرایط کنونی وزارت نفت یک تیم را مامور فروش اموال بابک زنجانی کرده تا پول این اموال را به خزانه واریز کنند. با این وجود در صورت اعدام بابک زنجانی اموالی که توسط دولت و دستگاه قضائی شناسایی نشده سرنوشت نامعلومی پیدا خواهد کرد.

آیا بهتر نبود ابعاد مختلف این پرونده برای افکار عمومی روشن می‌شد؟
به نظر من این پرونده با اینکه عنوان اخلال در نظام اقتصادی دارد اما نمی‌تواند مصداق اخلال در نظام اقتصادی باشد. پرونده بابک زنجانی یک تبانی بین برخی افراد در دوران دولت قبل و بابک زنجانی بوده است. دولت گذشته منابع متعدد اقتصادی و مالی را بدون هیچ گونه وثیقه و ضمانتی در اختیار بابک زنجانی قرار داده که این منابع تاکنون به خزانه دولت برنگشته است. این پرونده دارای ابعاد پیچیده تخصصی است. مسئولان رسیدگی‌کننده باید علاوه بر وضعیت بابک زنجانی وضعیت کسانی که زمینه‌های فساد وی را مهیا کرده بودند نیز دقیق تر بررسی می‌کردند. بابک زنجانی که یک شبه به وجود نیامده است. بابک زنجانی در یک رویکرد ۱۰ ساله به یک مفسد اقتصادی تبدیل شده است. تخلفات بابک زنجانی تنها به سال‌های اخیر باز نمی‌گردد و فعالیت‌های وی از روز نخست مشکل‌دار است. تا زمانی که وضعیت پول‌های مفقود شده مشخص نشده بهتر است بابک زنجانی اعدام نشود. تیم‌های تخصصی و زبده باید همچنان پیگیر بازگشت پول‌ها به خزانه دولت باشند.

چرا تصمیم گرفتید برای انتخابات مجلس کاندیدا شوید؟ دلیل عدم احراز صلاحیت شما چه بود؟آیا نسبت به این مساله اعتراض هم کردید؟
بنده به دلیل تقاضاهای مردم در انتخابات کاندیدا شدم و هیچ علاقه‌ای برای نمایندگی مجلس نداشتم. من یک تعلق خاطر خاص به شهرستان نطنز دارم. در انتخابات مجلس چهارم هم من از نطنز کاندیدا شده بودم که شورای نگهبان انتخابات را باطل اعلام کرد. در انتخابات اخیر هنگامی که به بنده اعلام کردند ردصلاحیت شده‌ام به فرمانداری نطنز رفتم و دلیل ردصلاحیت خود را پرسیدم. مسئولان فرمانداری در پاسخ به من عنوان کردند پرونده شما خیلی سنگین است. من تقاضا کردم که پرونده را به من بدهند تا دلایل ردصلاحیت خود را مشاهده کنم که از دادن پرونده به بنده خودداری کردند.

دلیل بیماری مهدی هاشمی چیست؟ چرا وی دوباره از زندان به بیمارستان مراجعه کرده است؟
دلیل بیماری مهدی هاشمی وجود یک غده در مثانه ایشان است که در گذشته مورد عمل جراحی قرار گرفته است. در روزهای اخیر نیز نیاز بوده پزشکان دوباره وی را معاینه کنند تا مشکلی برای ایشان به وجود نیاید.

وضعیت مهدی هاشمی در زندان به چه صورت است؟
مهدی هاشمی در بند عمومی زندان نگهداری می‌شود در صورتی که باید به بند سیاسی منتقل می‌شد. از سوی دیگر برخی تلاش کردند برای وی حاشیه درست کنند که با هوشیاری مهدی این مساله محقق نشده است. مهدی هاشمی به دلیل کمک به زندانیان نیازمند در بین زندانیان محبوبیت زیادی دارد و زندانیان وی را عاشقانه دوست دارند. در شرایط کنونی ما یک وکیل استخدام کرده‌ایم که پیگیر وضعیت پرونده زندانیانی شود که مهدی هاشمی به ما معرفی می‌کند.
منبع:آرمان