رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست خوسف:

زیستگاه پرندگان مهاجر در خوسف پایش شد

تقی‌زاده گفت: آبگیرها و زیستگاه‌های آبی پرندگان مهاجر در این شهرستان به منظور بررسی موارد احتمالی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پایش شد.

به گزارش خاورستان، مرتضی تقی‌زاده امروز گفت: آبگیرها و زیستگاه‌های آبی شهرستان خوسف توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست مورد پایش قرار گرفت که خوشبختانه هیچ گونه تلفات غیرعادی در پرندگان مشاهده نشد.
وی افزود: زمستان امسال در زیستگاه‌های آبی خوسف انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی از قبیل خودکا، اردک سرسبز، چنگر، فلامینگو و حواصل مشاهده شده است.
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان خوسف از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تلفات غیرمتعارف پرندگان، مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند تا در اسرع وقت نمونه‌برداری شود.
وی گفت: شهروندان در صورت مشاهد تلفات پرندگان وحشی و مهاجر از دست زدن یا جابه‌جا کردن لاشه‌های تلف شده در آبگیرها و زیستگاه‌های آبی خودداری کنند.
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است که این عفونت در پرندگان اهلی به سرعت سبب همه‌گیری در میان آنها می‌شود.
پرندگان وحشی آبزی به عنوان مهمترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوآنزا محسوب می‌شوند و بوسیله آنها ویروس از یک نقطه به نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند، منتقل می‌شود.
هفته دوم دی امسال اولین مورد ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی پس از ۶ سال شناسایی شد که چند واحد مرغداری استان را درگیر کرد و بنابر اعلام مسوولان استان این بیماری در خراسان جنوبی مدیریت شده است.
انتهای پیام/۴
ایرنا