استاندار خراسان جنوبی:

ساختار انتظامی خراسان جنوبی نیاز به ارتقا دارد

استاندار خراسان جنوبی گفت: نیازها و درخواست‌هایی در حوزه انتظامی وجود دارد که ارتقای ساختار انتظامی استان یکی از آنهاست.

به گزارش خاورستان، جواد قناعت روز شنبه در آیین تکریم و معارفه فرمانده انتظامی خراسان جنوبی که با حضور جانشین فرمانده کل انتظامی کشور برگزار شد، اظهار کرد: به نمایندگی از شورای تامین استان چند درخواست را مطرح می‌کنم و اگرچه اقدامات خوبی صورت گرفته اما با حجم کاری که نیروی انتظامی در سطح استان دارد نیازمند توجه ویژه و حمایت بیشتر است.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه ارتقای ساختار انتظامی استان به درجه یک را از جمله این درخواست‌ها ذکر کرد و گفت: خراسان جنوبی در مسیر کریدور جنوب به شمال، شرقی‌ترین استان کشور و دارای بیشترین مرز مشترک با کشور افغانستان است لذا انتظار داریم شاهد ارتقای ساختار انتظامی باشیم.

وی بیان کرد: اجرای دقیق طرح‌های آمایش ایستگاه‌های بازرسی در سطح استان، توسعه هوشمندسازی خدمات و فعالیت‌های فراجا، تخصیص اعتبارات ویژه امنیتی به استان برای تقویت و توسعه اماکن انتظامی و تجهیز پلیس به ابزارهای هوشمند کشف جرایم از دیگر انتظارات است.

قناعت افزود: در زمینه انسداد مرزها نشستی با حضور استانداران استان‌های مرزی برگزار و موضوع پیگیری شد لذا درخواست داریم زمینه تشکیل انسداد مرزی فراهم شود.

استاندار خراسان جنوبی خواستار رفع کمبود نیروی انسانی و ضرورت تامین نیروی کارآمد با توجه به تعدد و گستردگی ماموریت‌ها در استان شد و گفت: با توجه به پهناوری و گستردگی استان و فاصله بین شهرها نیاز است توجه ویژه به این استان شود.

وی عنوان کرد: لزوم مطالعه یکپارچه کویر خارج از حدود استانی و توجه خاص به یگان ویژه با توجه به اغتشاشات اخیر از دیگر انتظارات استان است زیرا مشکلاتی رخ می‌دهد که از طریق همدلی و همراهی نیروهای مسلح پیگیری و رفع می‌شود و اعضای شورای تامین استان جان بر کف پای کار هستند.

استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگر سخنانش گفت: زمانی که سخن از نیروی انتظامی ایران اسلامی می‌شود باید به پلیس از دیدگاه مبانی اسلام ناب نگریسته شود زیرا این نهاد مقدس برای اعمال دو اصل مهم و کلیدی دینی یعنی همان امر به معروف و نهی از منکر از طریق حاکمیت دولت اسلامی شکل گرفته است.

وی بیان کرد: ماموریت‌های اصلی برای نیروی انتظامی جان برکف که براساس مواد قانون تشکیل نیروی انتظامی بیان شده، سه اصل مهم بوده که اولی برقراری نظم و امنیت است.

قناعت با بیان اینکه نظم و امنیت از موضوعات اساسی و کلیدی هر کشوری است گفت: تامین آسایش عمومی و فردی آحاد مردم و نگهبانی و پاسبانی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران از دیگر مسئولیت‌های نیروی انتظامی است.

وی اضافه کرد: پرداختن به این ماموریت‌ها فرصتی مغتنم را می‌طلبد لیکن با الهام از منویات امامین انقلاب، می‌توان توقعاتی از نیروی انتظامی داشت.

استاندار خراسان جنوبی گفت: جریان انقلابی و مردم کشور که پای نظام، انقلاب و ولایت ایستاده و جوانان خود را به قربانگاه فرستاده‌اند تا امروز نهال جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یک درخت قدرتمند شود نیز توقعاتی از نیروی انتظامی دارند.

وی افزود: حفظ امنیت و تلاش برای رفع ناامنی از جمله این توقعات است و نیروی انتظامی پناهگاه مردم و مظهر عطوفت، محبت و تدبیر است.

قناعت گفت: نیروی انتظامی ما مظهر قدرت، عزت و رحمت است و برخلاف پلیس‌های کشورهای دیگر، مسئولیت مردمی دارد همانطور که در اغتشاشات اخیر نظام سلطه و برخی از وابستگان در داخل تلاش کردند مردم را از نیروی انتظامی جدا کنند و موفق نشدند چون نیروی انتظامی در وسط میدان و از جنس مردم است.

وی در نظر گرفتن حساسیت‌های مردم، قاطعیت در برخورد با هنجارشکنان، امانتداری و پاکدامنی، ساده‌زیستی و پرهیز از تجمل‌گرایی را از دیگر انتظارات مردم از نیروی انتظامی ذکر کرد و گفت: فرماندهان نیروی انتظامی در سطوح ملی و استانی جزو مومن‌ترین و ساده زیست‌ترین افراد بوده‌اند.

استاندار خراسان جنوبی مودب و اهل تفاهم با مردم بودن را از دیگر توقعات برشمرد و اظهار داشت: مردم در کنار نیروی انتظامی احساس امنیت و آرامش می‌کنند همچنین حفظ سلسه مراتب اداری و ایجاد نظم مطلوب، وظیفه‌شناسی و خدمتگزاری با رعایت قانون، اقتدار و سلامت معنوی و قانونی، استفاده از دانش روز و فناوری‌های نوین از نیروی انتظامی مورد انتظار است.

وی افزود: اقتدار قانونی وظیفه دولتمردان، مرجع قضایی و بزرگان در سطوح ملی است که با حمایت‌های لازم برای نیروی انتظامی ایجاد کنند، خوشبختانه مسئولان و بزرگان تا الان در کشور حمایت‌های لازم را نسبت به مجموعه انتظامی داشتند که نیاز است این اقتدار با همان صلابت و اقتدار ادامه یابد.

قناعت با اشاره به مسئولیت مهم مبارزه جدی با فساد توسط نیروی انتظامی ادامه داد: نیروی انتظامی در خط مقدم مبارزه با فساد و شرارت‌ها قرار دارد و ۱۳ هزار شهید انتظامی در کشور و ۱۶۳ نفر در استان گویای این مطلب است.

وی با اشاره به لزوم استفاده از دانش روز و فناوری‌های نوین بیان کرد: نیروی انتظامی باید کم کم خود را از حالت سنتی خارج کرده و به‌روز رسانی کند که شاهد این اتفاقات خوب هستیم.

استاندار خراسان جنوبی بر ضرورت مدیریت جهادی تاکید کرد و گفت: مدیریت جهادی به معنای استقرار نیروهای انقلابی، جوان، ولایی و جهادی، با نشاط و انگیزه در پست‌های کلیدی و حساس نیروی انتظامی است که امیدواریم شاهد این اتفاقات خوب در سطح کشور و استان باشیم.

وی در پایان افزود: اقدامات و کارهای خوبی در نیروی انتظامی صورت گرفته که انتظار داریم شتاب و جهش بیشتری پیدا کند.

انتهای پیام/۱۰