معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد:

ضرورت استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای حل مشکلات جامعه

طالبی گفت: سازمان‌ های مردم نهاد، نقش مؤثری در حل مشکلات جامعه دارند، لذا باید بیش از گذشته از این ظرفیت استفاده شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرضا طالبی با بیان این مطلب امروز در نشست هم افزایی سازمان های مردم نهاد استان اطهار کرد: برای توسعه لازم است جامعه ای قدرتمند و توانمند داشته باشیم و برای اینکه جامعه توانمندی داشته باشیم، اولین اصل و اساس آن این است که مردم در آن جامعه مشارکت داشته باشند و خیلی از امورات به دست آنان حل و فصل شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی افزود: برای اینکه حضور مردم در حل مشکلات و مسائل یک حضور هدفمند و قاعده‌مند باشد بایستی تشکل‌ها را ایجاد و اهدافی را برای آن مشخص نماییم تا این تشکل‌ها براساس آن اهداف حرکت کنند تا هم حضور مردم را داشته باشیم و از طرفی هم هرج و مرجی رخ ندهد.

وی در ادامه، مردمی بودن را یکی از شعارهای محوری دولت سیزدهم دانشت و اضافه کرد: باید برای پیشبرد اهداف عالیه دولت بیش از گذشته از ظرفیت مردم استفاده کنیم و معتقدیم که تشکل‌های مردم نهاد می‌توانند بارهای زیادی را از دوش مردم بردارند.

طالبی افزود: اگر از ظرفیت و توانمندی سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد استفاده شود، امورات و کارها با جهش همراه خواهند بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد با انگیزه‌های مختلف به دنبال فعالیت و مجوز هستند، اضافه کرد: همنوع دوستی و نیت خیرخواهانه، برای این افراد انگیزه ایجاد می کند تا برای شناسایی آسیب‌های جامعه و حل و فصل آنها قدم بردارند.

وی با بیان این که دستورات بزرگان جامعه ما زمینه ساز ایجاد تشکل‌های مردم نهاد شده، تصریح کرد: امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مرتب تأکید نموده اند که بایستی در دولت‌ها از ظرفیت‌های مردمی استفاده شود که این دستورات باعث شده برخی افراد جامعه احساس وظیفه کنند و در امورات جامعه نقش ایفا نمایند.

طالبی ادامه داد: این احساس وظیفه براساس آموزه‌های دینی و دستورات ائمه اطهار(ع) و آیات و روایات که مردم باید در سرنوشت خودشان سهیم باشند، در مردم ما به وجود آمده است.

وی با اشاره به شاخص‌های سازمان‌های مردم گفت: سازمان‌ های مردم نهاد داوطلبانه به میدان می‌آیند و وقتی فرد دواطلبانه فعالیت می‌کند، اثرات بالایی دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی، غیرانتفاعی بودن سازمان مردم نهاد را یکی دیگر از شاخص‌های این نهادها ذکر کرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد غیرسیاسی هستند و نباید این نهادها دستاویز جریانات و احزاب سیاسی قرار گیرند.

طالبی با بیان اینکه باید با کار آموزشی و تبلیغاتی مشارکت را بالا ببریم و مردم را بیشتر به صحنه و امورات جامعه بیاوریم، اضافه کرد: جذب سرمایه‌ها و منابع کوچک مردمی یکی دیگر از برنامه‌های تشکل‌هاست که باید در دستور کار خود داشته باشند و بسیج منابع را شکل دهند تا بتوانند به اهداف خود برسند.

وی با اشاره به این که یکی دیگر از برنامه‌های سازمان‌های مردم نهاد، تقویت و هماهنگی میان مردم و دولت است، گفت: این سازمان ها، حلقه وصل بین دولت و مردم هستند و به نوعی از دولت برنامه می‌گیرند و با برنامه‌ریزی هدفمند از توان مردمی برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی افزود: اعتبار دولتی خاصی برای سازمان‌های مردم نهاد نداریم و اینها خودشان منابع مالی مورد نیاز را از ظرفیت‌های مردمی تأمین می‌کنند.

طالبی متذکر شد: سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند در این راستا از کمک‌های خرد مردمی، موقوفات و خیرین برای اجرای برنامه‌ های خود استفاده کنند.

وی با اشاره به ۲۲ مردادماه سالروز ملی تأسیس تشکل‌های مردم نهاد، بیان کرد: نشست تشکل‌های مردم نهاد با استاندار یکی از برنامه‌های محوری به مناسبت این روز خواهد بود.

 

انتهای پیام/۱۰