«ساعت ۲۴ امشب» آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور/ نیاز به پرداخت مبالغ کلان برای انتخاب رشته نیست!

رئیس سازمان سنجش با تأکید بر اینکه سامانه انتخاب رشته، داوطلبان را از افراد و مؤسساتی که پول کلان می‌گیرند، بی‌نیاز می‌کند، گفت: ساعت 24 امشب 21 مرداد، آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری است.

به گزارش خاورستان، در کنکور سراسری ۱۴۰۰، تعداد یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۷۰۸ نفر ثبت‌نام کردند. با در نظر گرفتن برخی داوطلبان در چند گروه، یک میلیون و ۳۶۹ هزار و ۴۱۶ نفر در کنکور شرکت کنند.
یک میلیون و ۱۸۴ هزار و ۱۳۰ نفر در جلسه کنکور به رقابت پرداختند که در نهایت یک میلیون و ۸۲ هزار و ۹۰۰ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند. در گروه علوم ریاضی وفنی ۱۲۶۷۰۶ نفر، در گروه علوم تجربی ۳۵۹۶۷۷ نفر، در گروه علوم انسانی ۳۳۲۱۰۷ نفر، در گروه هنر ۳۵۰۶۴ نفر، علاقه‌مند هنر ۷۴۶۷۰، گروه زبان‌های خارجی ۲۴۵۳۰ نفر و علاقه‌مند زبان ۱۳۰۱۴۶ مجاز به انتخاب رشته شدند.
آمار ظرفیت‌های اعلام شده در جداول فوق بدون در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در پذیرش رشته‌های با آزمون یا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بوده است و تنها ظرفیت ۴ رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی آن دانشگاه در این ظرفیت‌ها لحاظ شده است.
جمع کل ظرفیت پذیرش(با آزمون و با سوابق تحصیلی) توسط سازمان سنجش آموزش کشور ۵۳۴ هزار و ۹۱۹ نفر و جمع کل ظرفیت پذیرش(باآزمون و با سوابق تحصیلی) توسط دانشگاه آزاد اسلامی ۴۵۸ هزار و ۳۱۵ نفر است و در نهایت جمع کل ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰۰ تعداد ۹۹۳ هزار و ۲۳۴ نفر است.
اسامی معرفی­ شدگان دانشگاه شاهد، فرهنگیان و سایر رشته‌های خاص در هفته اول شهریور ۱۴۰۰ و اسامی پذیرفته­ شدگان نهایی هفته آخر شهریور ماه ۱۴۰۰ اعلام می‌شود.
با بررسی های انجام شده توسط اساتید روانسنجی سازمان سنجش آموزش کشور، در درس ریاضی سه گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی اقدامات به شرح جدول ذیل انجام شد که در پاسخنامه داوطلبان قابل مشاهده است.
*آزمون سراسری، رقابتی سنگین است و نوع آزمون هم پررقابت و استرس‌زاست
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس درباره کنکور سراسری ۱۴۰۰ اظهار کرد: آزمون سراسری جزو اولین آزمون‌هایی هست که طبق برنامه زمانی خودش که سال گذشته برنامه‌ریزی شده بود، انجام شد.
وی با بیان اینکه آزمون سراسری دنبال دانشجو برای دانشگاه‌ها هست و طبیعتا تمام تلاش خودمان را می‌کنیم که بهترین افراد را انتخاب کنیم، گفت: آزمون سراسری کنکور هم شرایط خاص خود را دارد و اصلا شبیه هیچ آزمونی از نوع آزمون‌هایی که بچه‌ها تا سال دوازدهم می‌دهند، نیست.
خدایی افزود: آزمون سراسری، رقابتی سنگین است و نوع آزمون هم پررقابت و استرس‌زاست و این هم ماهیت آزمون است چون از یک تعداد ظرفیت‌هایی که پرمتقاضی است، تعداد داوطلب بیشتر بوده و طبیعتا حساسیت آن هم بیشتر است. هم نگاه اجتماعی و حتی سیاسی در آن وجود دارد و طبیعتا بچه‌ها هم که سرنوشت و آینده خودشان را در آن می‌بینند، حساسیت زیادی دارند.
وی ادامه داد: الحمدالله امسال چون همه فرایندها مصوبه ستاد ملی کرونا بود، یک مقدار چالش‌های سال گذشته را نداشتیم و سازمان با آرامش بیشتری فضای آزمون را پیش برد.
رئیس سازمان سنجش درباره سختی سؤالات ریاضی گفت: درصدها و ترازها در سایر دروس معقول است و فقط در ریاضی بود که بچه‌ها با نمره کمتر، تراز بیشتر گرفتند.
* بسته انتخاب رشته، دست دلال‌های انتخاب رشته را می‌بندد
خدایی به انتخاب رشته کنکور هم اشاره کرد و افزود: بسته انتخاب رشته که سازمان سنجش بارگذاری کرده است، کمک خوبی است چون دست دلال‌های انتخاب رشته را می‌بندد؛ این بسته به داوطلبان می‌گوید که با این رتبه، کجا شانس قبولی دارد و احتیاج ندارد که مبلغ کلانی بدهد که بفهمد با این نمره و رتبه کجا قبول می‌شود.
وی ادامه داد: اما یک بخش از انتخاب رشته، مشاوره است. وقتی داوطلب فهمید که در چه رشته‌هایی شانس قبولی دارد، حالا اینکه چه رشته‌ای برود، مشاوره‌ می‌خواهد تا بر اساس علایق و شرایط انتخاب کند.
رئیس سازمان سنجش با تأکید بر اینکه سامانه انتخاب رشته، داوطلبان را از افراد و مؤسساتی که پول کلان می‌گیرند، بی‌نیاز می‌کند، گفت: این سیستم بالای ۹۵ درصد درست جواب می‌دهد و هزینه‌اش هم ۱۴ هزار تومان است.
وی افزود: برخی افراد که ادعای مشاوره کنکور دارند، از روی سیستم ما برای داوطلب انتخاب رشته کرده، سربرگ را عوض می‌کنند و در ازای آن، پول کلان از داوطلب می‌گیرند.
خدایی درباره مؤسساتی که ادعا می‌کنند سامانه انتخاب رشته طراحی کردند، نیز گفت: این افراد بر اساس نمونه‌های کمتر، سیستمی را طراحی می‌کنند؛ داده‌هایشان قابل مقایسه با داده‌های سازمان سنجش نیست. چرا که سازمان سنجش از کل داده‌های دانشگاه‌ها و ورودی‌ها استفاده می‌کند. البته نمی‌خواهم بگویم که غلط است اما به دقت سیستم انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش نیست.
وی اضافه کرد: سامانه مجازی انتخاب رشته بر اساس آخرین نمرات پارسال و با توجه به ظرفیت‌های امسال است و همه چیز بر اساس یک شبیه‌سازی کامل انجام می‌شود.
رئیس سازمان سنجش به تبلیغات برخی افراد برای انتخاب رشته داوطلبان اشاره کرد و افزود: برخی می‌خواهند با رتبه ۳۰ هزار، فرزندشان در پزشکی قبول شود و اگر فردی بگوید که می‌تواند حتما دروغ گفته است. وقتی کل ظرفیت پزشکی ۱۱ هزار نفر است، چگونه فردی با رتبه‌ ۳۰ هزار قبول می‌شود؟
منبع: فارس
انتهای پیام/۱۰