اجرای رسمی کهن به قیمت جان سالمندان

سالمندان، بیشتر از همه در معرض خطر دورهمی شب یلدا

دورهمی شب یلدا، بیشترین خطر ابتلاء به کرونا و فوت ناشی از آن را، برای سالمندان و بزرگتر‌های خانواده دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، میزان بروز تجمعی بیماری کرونا در خراسان جنوبی را در حال حاضر هزار و ۶۸۳ در صد هزار نفر جمعیت دانست و گفت: در بررسی‌های انجام شده ۶۵.۵ درصد راه انتقال بیماری کرونا در استان، درون خانوادگی و تجمع‌های فامیلی گزارش شده است.

شریف زاده، میانگین سنی فوت شدگان در خراسان جنوبی را ۶۹ سال دانست و افزود: ۸۲ درصد افرادی که در استان فوت کردند، سالمندان و افراد بالای ۶۰ سال هستند.

وی گفت: درصد قابل توجهی از افرادی که به بیماری مبتلا می‌شوند، افراد با سن پایین هستند، اما بیشتر افرادی که فوت می‌کنند افراد با سن بالا هستند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه جمعیت سالمندان در خراسان جنوبی بالاست گفت: دورهمی‌های خانوادگی می‌تواند به عنوان یک ریسک فاکتور بسیار خطرناک برای افراد سالمند باشد.

شریف زاده افزود: در دو دورهمی‌ها به ویژه در مراسم شب یلدا کوچکتر‌ها به دیدن بزرگتر‌ها می‌دهند، اما ما نگران این هستیم که افراد جوان‌تر که بی علامت هستند، وقتی به خانه سالمندان و خانه بزرگتر‌ها بروند، شانس انتقال بیماری به سالمندان زیاد شود و متاسفانه این می‌تواند هم آمار مبتلایان استان را زیاد کند و هم احتمال مرگ و میر افراد سالمند را بیشتر کند.

وی به شهروندان توصیه کرد از رفتن به منازل یکدیگر و دیدن بزرگتر‌ها بویژه در شب یلدا خودداری کنند و با برگزاری مجازی آن، روند کاهشی موارد ابتلاء به کرونا در استان ادامه یابد.
انتهای پیام / ۳