معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌ جنوبی:

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌ جنوبی گفت: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین با هدف مقابله با زمین‌خواری تا پایان سال جاری در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا امروز سه‌شنبه در جلسه بررسی وضعیت سامانه الکترونیکی مدیریت پنجره واحد مدیریت زمین در استان اظهار کرد: بخش قابل توجهی از پرونده‌هایی حقوقی و کیفری که وارد چرخه رسیدگی در دادگستری استان می شود مرتبط با حوزه اراضی اعم از تصرفات غیرقانونی(زمین‌خواری)، تغییر کاربری‌های غیرمجاز، ساخت و سازهای غیرمجاز و فروش و قطعه‌بندی غیرمجاز اراضی ملی و دولتی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه از بسترهای فسادزا عدم مدیریت هوشمند حوزه اراضی است، افزود: فقدان یک سیستم هوشمند به منظور نظارت و پیش‌گیری از بروز تخلفات در حوزه زمین‌خواری و جوازهای غیرقانونی ساخت‌وساز، بیش از گذشته احساس می‌شود و از طرفی با توجه به اینکه یکی از نیازهای اساسی شهروندان نیاز به مسکن است، چنانچه این نیاز در بستر قانونی و صحیح خود برآورده نشود به سمت و سوی اقدامات غیرقانونی و سوء استفاده و رانت سوق داده می شود.

وی به پدیده زمین‌خواری در مرکز استان و برخی شهرستان های بزرگ در سطح استان اشاره کرد و ادامه داد: در راستای هوشمندسازی مقوله پیشگیری از جرم یکی از بسترهایی که در دولت الکترونیک دیده شده است ایجاد پنجره واحد مدیریت زمین است که با راه‌اندازی آن دست چپاولگران به اراضی و املاک را قطع می‌کند.

حجت الاسلام وحدانی‌نیا با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۳ مقدمات سامانه پنجره واحد مدیریت زمین فراهم شده و تاکنون ۲۰ استان تحت پوشش این سامانه قرار گرفته است، گفت: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین با هدف مقابله با زمین‌خواری تا پایان سال جاری در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌ جنوبی بیان کرد: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین با فراهم ساختن سه امکان پایش اراضی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، مدیریت درخواست متقاضیان خدمات حوزه زمین و همچنین مدیریت فرآیندهای بین دستگاهی قرار است، مانع هرگونه تصرف غیرقانونی و دست‌درازی به اراضی و املاک می‌شود.

وی به کارکردهای این سامانه پنجره واحد مدیریت زمین اشاره و تصریح کرد: پایش اراضی کل کشور از طریق تصاویر ماهواره‌ای و مدیریت فرآیندهای بین‌دستگاهی از جمله این کارکردها است بر این اساس بهره‌برداری‌های غیرمجاز از اراضی حساس و آسیب‌پذیر نظیر اراضی کشاورزی، جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده محیط‌ زیست توسط این سامانه شناسایی شده و روند برخورد با این تخلفات آغاز می‌شود. همچنین تمامی مجوز‌های حوزه زمین و مسکن که توسط ارگان‌هایی مختلف صادر می‌شد، در یک اتاق شیشه‌ای به نام پنجره واحد مدیریت زمین به شکل مستمر نظارت خواهد شد.