مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌ جنوبی:

سایه مشکل کمبود ۲۵۸ کلاس درس بر سر پروژه های مسکن مهر خراسان جنوبی/ افزایش مدارس دونوبته در بیرجند و قاین

چاوشان گفت : در پروژه های مسکن مهر استان تاکنون 391 کلاس تحویل شده و 205 کلاس نیمه تمام و احداث 258 کلاس درس باقی‌مانده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمود چاوشان مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌ جنوبی امروز در نشست خبری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶۸ پروژه آموزشی در سطح استان خراسان جنوبی در دست اجرا است، اظهار کرد: از این تعداد ۱۵۳ پروژه در قالب ۴۷۵ کلاس درس مشارکتی (خیران) هستند.
وی ادامه داد: برای اتمام پروژه های در دست اجرای مدرسه سازی در سطح استان ۲۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با تاکید بر لزوم جذب اعتبارات نقدی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام مدرسه سازی در سطح استان، گفت: پیش بینی می شود ۱۱۰ کلاس درس مشروط به جذب حداقل ۶۰ میلیارد تومان اعتبار تا مهرماه امسال آماده بهره برداری شود.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌ جنوبی با اشاره به مشکل کمبود فضای آموزشی و دو نوبته بودن مدارس شهرستان بیرجند و قاین به دلیل مهاجرت و افزایش جمعیت در سالهای اخیر، تصریح کرد: هم اکنون ۴۱ مدرسه در بیرجند و پنج مدرسه در قاین با مجموع حدود ۴۰۰ کلاس درس به شکل دو نوبته اداره می شوند که ۲۰ هزار جمعیت دانش آموزی در این مدارس مشغول به تحصیل هستند.
چاوشان در ادامه بیان کرد: در ۱۰ سایت مسکن مهر شهرستان بیرجند با ۱۵ هزار واحد مسکونی حدود ۴۱۷ کلاس درس نیاز است که تاکنون ۱۵۸ کلاس تحویل شده و ۱۷۲ کلاس نیمه تمام و احداث ۱۸۷ کلاس درس باقی‌مانده است.
به گفته در سایر شهرستان ها نیز ۱۲ هزار واحد مسکن مهر داریم که ساخت ۳۳۷ کلاس درس مورد نیاز بود و تاکنون ۲۳۳ کلاس تحویل شده و ۳۳ کلاس در دست اجرا و ساخت ۷۱ کلاس درس باقی مانده است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی به تجهیز مدارس خراسان جنوبی به سیستم گرمایشی استاندارد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر زیرساخت های لازم در این زمینه برای ۹۲۰ کلاس درس و ۵۱۸ اتاق انجام شده است که امیدواریم تا قبل از فصل سرما به صورت صد درصد عملیات زیرساختی به اتمام برسد تا پس از آن اقدام به خرید تجهیزات گرمایشی استاندارد داشته باشیم.
چاوشان در ادامه تعهدات خیرین مدرسه ساز استان در چهار ماهه ابتدای امسال را ۲۱ پروژه با اعتبار ۲۴ میلیارد و ۲۶ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: خوشبختانه در این مدت افزایش ۱۰۱ درصدی تعهدات خیری را داشته ایم.
وی خاطر نشان کرد:در طرح «آجر به آجر» بیش از ۴۴ هزار و ۹۳۲ مشارکت کننده خُرد داشته ایم که در حال حاضر از محل این طرح عملیات اجرایی ۲ پروژه مدرسه سازی در سطح استان آغاز شده است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با اشاره به اعتبارات استانی و ملی اداره کل نوسازی مدارس استان، تصریح کرد: در سال گذشته از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار استانی مبلغ ۱۲ میلیارد تومان تخصیص یافت که با توجه به عملکرد مناسب و میزان پروژه های نیمه تمام اداره کل نوسازی مدارس استان، در سال جاری این اعتبارات با رشد ۱۱۷ درصدی به ۶۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
چاوشان یادآور شد: در سال گذشته اعتبارات ملی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با رشد ۵۰ درصدی به بیش از ۱۰۶ میلیارد تومان رسید و تعهدات خیرین نیز با رشد ۸۸ درصدی به ۴۵ میلیارد تومان افزایش یافت.
انتهای پیام/۷