استاندار خراسان جنوبی:

ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در خراسان جنوبی متناظر با ستاد ملی تشکیل خواهد شد/ مسئولان نامه های کیلویی ارسال نکنند

استاندار خراسان جنوبی گفت: ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در استان متناظر با ستاد ملی تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان،محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی صبح امروز در شورای اداری استانداری اظهار کرد: لازم است به مسائل کشور توجه داشته باشیم اوضاعی پیش رو روندی اجتناب ناپذیر است و باعث به وجود آمدن شرایطی در اقتصاد بین الملل ما شده و باید بپذیریم که حال به واقعیت هایی می رسیم که به جان کلام مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به داخل سرمایه های انسانی به خصوص جوانان اهمیت دادن به طرح های دانش بنیان که ساخته تفکر بومی دانشگاهیان اهمیت دادن و مداخله بیشتر تفکرات دانشگاهی در نظام اجرا و امکان استفاده از ظرفیت های داخلی است.
وی افزود: با شرایطی که در پیش داریم و خروج آمریکا از برجام و با توجه به اینکه هشت سال است مقام معظم رهبری نهیب می دهند و به اقتصاد مقاومتی تاکید دارند لازم است از توان داخلی برای اداره کشور استفاده شود.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد:انتهای حوزه های اجرایی سراسر کشور در این موضوع،این که چه مقدار دستگاه های اجرایی کشور در توان داشتند و و برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تلاش شده است شاید تا کنون کافی نبوده و شاید کلام آقای امیرحسخانی درست است که باید در این زمینه بیشتر تلاش شود و لازم است که نمایندگان در حوزه های مختلف اجرایی بیشتر ورود پیدا کنند،باید که نمایندگان بیشتر از این تشخیص دهند و نکته ای که اکنون باید مورد توجه باشد این است که باید بدانیم با دشمن قسم خورده که چشم به طمع به محو همه چیز ما دارد رو به رو هستیم و باید یک تنه در شرایط فعلی به اتکای منابع خدادی که در اختیار است استفاده کنیم.
مروج الشریعه با اشاره به قانونی اخیری که نمایندگان در مجلس شورای اسلامی تصویب کرده اند،عنوان کرد:قانون رفع موانع تولید مربوط به سال ۹۱ بوده است و حال که به تصویب رسیده است باعث شده که گام بزرگی برای صیانت از وضع موجود و حفظ اشتغال موجود در خراسان جنوبی برداشته شود.
وی ادامه داد:این قانون نشان دهنده همکاری دولت و مجلس با هم و مصوبات آن نافذ و اجرایی است که با این قانون یک گام به پیش آمدیم و برای شرایط خاص تر این گام را مجلس برداشت و ما را در اجرای بسیاری از مسائل که در رأس آن ها صیانت از واحدهای تولیدی که اکنون کار می کنند دچار مشکلات نشوند واحدهای تولیدی طلبکار سنگین این قانون ابلاغ توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است.
استاندار خراسان جنوبی خطاب به رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان جنوبی،گفت: حال آقای مهندس شهرکی مسئول اند در استان به بهترین شکل ممکن برای صیانت از بهترین شکل قانون استفاده کنند.
وی با اشاره به مسئله آبرسانی به خراسان جنوبی تصریح کرد:نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید برای رفع مشکل آبرسانی به استان اقدام کنند و اگر طرح انتقال آب از دریای عمان بخواهد اجرایی شود این مسئله برای شرق کشور است.
مروج الشریعه گفت: لازم است نمایندگان این فرصت را مغتنم بدانند از منتهی علیه جنوب شرق کشور تا متهی علیه شمال شرق کشور (چابهار تا سرخس) در افق بلند مدت۲۰ ساله نیازمند ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب هستیم که باید در بندر چابهار تصفیه شود و این آب نیاز شرب و آینده توسعه صنعت و معدن خواهد بود.
استاندار خراسان جنوبی بابیان اینکه باید نمایندگان مجلس زودتر از اینها اقداننمیکردند، گفت:از آقای افضلیتشکر می کنم که اعضای کمیسیون کشاورزی را به استان خراسان جنوبی آوردند با پس زمینه ای که به کمیسیون داده شد، کمیسیون بهترین مدافع ما در منطقه است.
وی عنوان کرد:ثروت کشور در خط ۱۸۰۰ کیلومتری قرار دارد و حال اگر یک روستایی در خراسان جنوبی با مشکل بی آبی رو به رو باشد نباید مشکل بی آبی ما را بترساند و بلرزاند؛ بلکه آبرسانی از دریای عمان ۷ میلیارد دلار منابع مالی خودش را به این جا می آورد BOT خبر خوشحال کننده ای است و خواهشم این است از نمایندگان در یک تعامل منطقه ای با نمایندگان سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی بشینید و طرح انتقال آب از دریای عمان را بررسی کنید.
مروج الشریعه اظهار کرد:در شرایط موجود ضرورت دارد ستاد تدابیر ویژه اقتصادی استان به کمک چند تن از خبرگان اقتصادی و مدیران دست اندرکار، برنامه خود را بهبود وضعیت اقتصادی استان ارائه دهند و در راستای این ستاد ما فقط نظاره گری نکنیم بلکه فعل و فعال باشیم و منفعل نباشیم مدیران اداری بدانند همه گان در بخش اقتصادی موظف هستند و ان شاءالله در کوتاه ترین زمان بخشی از آن به تدابیری برمی گردد که باید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بودجه ۱۳۹۸ به آن توجه داشته باشید.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: اگر قرار باید گشایش هایی در استان حاصل شود نیاز به همدلی و همکاری همگان دارد و برای توسعه استان نباید سرمایه گذارن منتظر شوند؛ برای نهبندان بحث پروسه سرمایه گذار چینی نباید طولانی شود.
وی با اشاره به تغییر فرمانداران و اداره برخی شهرستانها با سرپرست، اظهار کرد: اداره شهرستان به سرپرست جای نگرانی نیست چراکه سرپرست نیز اختیارات فرماندار را دارد و در نبود فرماندار نباید کار شهرستان را خواباند و انتصاب فرماندار جدید و در پروسه های اداری و وزارت کشور نباید طولانی شود.
مروج الشریعه عنوان کرد:ادارات کل مانند آموزش و پروش باید تعیین تکلیف شود در وضعی که بیش از ۱۴ سال از استقلال استان خراسان جنوبی می گذرد و فقط در مرکز استان بیش از ۲۵۰ کلاس درس کمبود داریم و برخی از مدارس استان نا ایمن است بردن بچه های مردم زیرسقف های نامطمئن درست نیست و من این اجازه را نمیدهم که دانش آموزان که امانت ما هستند زیر سقفهای تا ایمن درس بخوانند.
استاندار خراسان جنوبی گفت: لازم است مسئولان آموزش و پرورش خراسان جنوبی و اداره کل نوسازی مدارس بررسی کرده و سالن هایی از شهر را که مورد استفاده نیست با دستور من گرفته و از آن به عنوان فضای آموزشی استفاده کنند.
وی با اشاره به کمبود کلاس آموزشی در مهر شهر بیرجند، گفت: نمیتوان از اعتبارات دولتی انتظار معجزه آسایی داشت.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: سرمایه گذار در خراسان جنوبی به شدت نیازمند خوراک طیور و دام است، بتوانیم خودمان خوراک طیور را وارد کنیم و از برزیل نگیریم نگاه را باید عوض کرد و بخشنامه ها را طور دیگر دید، این شرایط با اوضاع فعلی نمی خواند تکلیفی بر دوش دفتر اقتصاد استانداری است باید به صورت ریز و مداوم، هر روز قیمت کالاها را بررسی کنند.
وی تصریح کرد: برخی از مدیران خراسان جنوبی علاقه بسیاری برای نوشتن نامه به استانداری دارند و اظهار میکنند که چند کیلو نامه به استاندار نوشته ایم برای امضا، اما امضا نوشتن و صرفا امضای استاندار کافی نیست.
مروج الشریعه گفت: منابع مالی باید به موقع جذب شود و زیرساخت های ما به این منابع مالی بستگی دارد که اگر قبلا به آن توجه می کردیم امروز در بیرجند با کمبود ۳۵۰ کلاس درس و۱۱ مدرسه کانکسی در قاین و زیرکوه مواجه نبودیم.
وی با اشاره به کنگره بزرگداشت شهدای استان خراسان جنوبی، گفت:جلسه ای که در محل فرمانداری برگزار شد، بسیار امیدوارکننده بود این مسئله که شاخص ارزش است و قابل قبول همگان است؛ شهدا متعلق به مردم و سرمایه مردم هستند هرکسی به تناسب توفیقی که خداوند به او میدهد، افتخار خدمت به شهدا را خواهد داشت.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی میز خدمت در دستگاه های اجرایی، گفت:استقرار میز خدمت در ادارات دستور رئیس جمهور بوده و از اول تیرماه هرگونه پاسخگویی به ارباب رجوع خارج از میز خدمت مطلق ممنوع است.
مروج الشریعه بیان کرد: لازم است که آقای آرین و آقای موسوی هر روز اکیپی را برای نظارات بر میز خدمت ادارات مامور کنند و کم کاری ها را اطلاع دهند؛ با راه اندازی میز خدمت از پاس کاری های اداری جلوگیری خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/