در شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی مطرح شد؛

سخت شدن معمای انتقال صنوف آلاینده/ طولانی شدن پروژه ابعاد اقتصادی زیادی دارد/ اجرای ۶ پست برق نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار است

دادگر با بیان اینکه ۳۰ میلیارد تومان برای اجرای ۶ پست برق نیاز است، گفت: هفت کیلومتر از خط انتقال اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، رضا علیزاده بیرجندی رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی که در مورد مشکلات سایت انتقال صنوف آلاینده برگزار شد، اظهار کرد: بیش از ۱۲ سال است که این پروژه طولانی شده و‌ مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرده است.

وی افزود: هرچه این پروژه طولانی‌تر شود ابعاد اقتصادی بیشتری خواهد داشت.

آغاز پروژه انتقال صنوف آلاینده از سال ۸۵

یوسفی رئیس اتحادیه تراشکاران و ریخته گران در این جلسه، اظهار کرد: موضوع انتقال صنوف آلاینده از سال ۸۵ کلید‌خورده است.

وی با بیان اینکه در این چند سال مشکلات زیادی در خصوص زمین داشتیم، افزود: ۵۵ هکتار زمین از طریق راه و شهرسازی تعیین شد اما بعد مشخص شد املاک شخصی است همچنین دو قطعه زمین مربوط به شهرداری بود که قرار شد در قالب مزایده به اعضا واگذار شود مزایده برگزار و اعضا مشخص شدند اما سپس شورا موضوع را رد کرد.

رئیس اتحادیه تراشکاران و ریخته گران بیان کرد: در اراضی راه و شهرسازی نیز مالک پیدا شد و سپس باعث شد روند کار انتقال صنوف کند شود ، همزمان از مردم برای انشعابات و آسفالت پول گرفته شد، عدم تامین زیرساخت ها به اعضا تحمیل شد لذا از مردم کمک گرفتیم تا شبکه اصلی را اجرا کنیم.

یوسفی عنوان کرد: برای انشعاب گاز سال ۹۹ مجوز اخذ شد در حالیکه اذعان دارند هنوز نقشه تهیه نشده است.

وی با بیان اینکه امروز صنوف آلاینده به عنوان یک معضل اجتماعی امروز در بیرجند مطرح است، اظهارکرد: مردم‌ پای‌ کار آمدند و انتظار داریم دستگاه های اجرایی بیشتر پای کار باشند شهرداری و شورای شهر موظف هستند این پروژه را انجام دهند.

رئیس اتحادیه تراشکاران و ریخته گران گفت: اصناف توان پرداخت هزینه ها را ندارند لذا تسهیلات کم بهره برای ساخت در اختیار اصناف قرار بگیرد.

یوسفی خاطرنشان کرد: قرار است یک هزار و ۶۰۰ نفر جانمایی شوند در حالیکه همه صنوف شهر خیلی آمار بالایی است و اگر عده ای به خارج منتقل و عده ای داخل شهر باشند مشکل ساز میشود.

وی با بیان اینکه عده ای که داخل شهر باشند منافع بیشتری دارند، گفت: لذا درخواست اجرای فاز دوم را داریم که شهرداری مسئولیت را قبول و اصناف به خارج از شهر منتقل شوند.

رئیس اتحادیه تراشکاران و ریخته گران بیان کرد: ابتدای سال برای صنوف آلاینده به شورای گفت و‌گو درخواست دادیم که در این مدت جلساتی نیز برگزار شده است.

یوسفی افزود: در ارتباط با نظام مهندسی انتظار داریم چون ۵۰ تا ۱۰۰ متر باید احداث شود اختیارات استانی باشد تا برای هر واحد مجری نخواسته باشند‌ و هر مجری حداقل پنج واحد را داشته باشند و به ۱۰ تا ۱۵ واحد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه از شهرداری درخواست داریم برای این پروژه در ادامه کار ورود کند، افزود: شهرداری به جای کمک همیشه در مقابل ما ایستاده ما اعلام آمادگی کردیم تا هر مبلغی از مردم اخذ شده به حساب شهرداری واریز شود تا شهرداری روند اجرای کار را به دست بگیرد.

صنوف آلاینده؛ معمای سخت!

نماینده نظام مهندسی ساختمان نیز در این جلسه گفت: صنوف آلاینده یک معمای سختی در نظام مهندسی شده که به هر شکلی موضوع را حل می کنیم یک جای کار دوباره مشکل می‌شود.

وی افزود: در بحث الزام تمامی ساخت و سازها توسط دستگاه های مربوطه الزامی بود که به ما الحاق شود.

نماینده نظام مهندسی ساختمان گفت: ساخت و ساز حتما نباید متروپل باشد؛ بلکه در ساختمان ۳۰ متری نیز برق گرفتگی یا هر حادثه ای امکان دارد رخ بدهد و بعد از اتفاق دنبال مسئول مربوطه هستیم.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات اعتبارات است، گفت: به نظر من چاره حل مشکلات صنوف آلاینده تسهیلات است که باید در اختیار آنها قرار بگیرد ، در طراحی و نظارت نیز ۳۰ درصد تخفیف می دهیم اما نظام مهندسی صاحب درآمدی در این پروژه نیست لذا تخفیف ها از جیب مهندسان پرداخت می شود و هر کاری از دست ما برآمده انجام داده ایم و ابزارهای تشویقی و‌ معافیت های ویژه را اعمال کرده ایم.

مشکلات زیاد سایت صنوف آلاینده

علوی نماینده صنوف آلاینده نیز در این جلسه، اظهار کرد:۱۴ هکتار زمین آذر سال قبل و ۱۵ هکتار توسط شهرداری نیز اسفندماه سال  ۱۴۰۰ واگذار شد؛ یعنی ۳۶ درصد زمین ها اواخر سال قبل واگذار شده است.

وی با بیان اینکه جانمایی ها مشخص شده، افزود: خیلی ها واحد را احداث کردند آسفالت برخی معابر انجام شده است.

نماینده صنوف آلاینده گفت: ۸۷ هکتار زمین بوده و پروژه پروژه بزرگی است لذا دید نیز باید بزرگ باشد.

علوی اظهار کرد: پروژه مشکلات زیادی دارد زمین با کاربری به ما تحویل شده درحالیکه هزینه تغییر کاربری باید پرداخت شود ما مستاجر دولت هستیم هزینه تغییر کاربری زیاد است پول پسماند جداگانه، پول استفاده از معبری که خودمان ایجاد کرده ایم گرفته می شود پول آماده سازی، آتش نشانی، آزمایشگاه، هزینه های مربوط به برق و سایر هزینه هایی است که دریافت میشود‌.

وی با بیان اینکه برای آب شرکت آب و فاضلاب پای‌ کار است و لوله‌کشی داخل انجام‌ شده، گفت: خط مسیر رودخانه شکرآب که تغییر داده شده و به بالای صنوف انتقال داده شده اگر سیل راه بیفتد همه صنوف را آب می برد.

نماینده صنوف آلاینده بیان کرد: هر سال هزینه برای سیل می دهیم حتی سپاه پای‌ کار آمده است اگر حادثه ای رخ دهد در جریان باشید چندین سال است که پیگیری می کنیم و نامه نگاری های زیادی انجام شده است.

علوی به جلسه استانداری با حضور معاون عمرانی اشاره کرد و گفت: تاکنون یک هزار و ۳۸۸ هزار واحد معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ مزایده ای بعد از ۱۰ ماه باطل شد در حالیکه اعضای شورا در روزنامه اعلام کردند باطل نشده است.

نیاز به ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای ۶ پست برق

سعید دادگر مدیرعامل شرکت برق خراسان جنوبی نیز در این جلسه، اظهار کرد:  در خصوص برق صنوف جلسات متعددی برگزار شده است.

وی با بیان اینکه ۳۰ میلیارد تومان برای اجرای ۶ پست برق نیاز است، افزود: هفت کیلومتر از خط انتقال اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت برق خراسان جنوبی بیان کرد: از سازمان مدیریت درخواست کرده ایم که موافقت نامه را امانی کنند.

دادگر با بیان اینکه سایت بزرگی است و اکثر واحدها دارای مصارف بالا هستند، گفت: عمدتا کار صنعتی هستند و بیش از ۵۰ تا ۶۰ پست باید احداث شود.

وی با بیان اینکه تمام اهتمام را برای پروژه گذاشته ایم، افزود  پروژه فرسایشی شده و این مسئله به ضرر همه است امیدواریم این پروژه هر چه زودتر تکمیل و به بهره برداری برسد.

انتهای پیام/۱۲۷